Іноземна преса: США та Франція поглиблюють дружбу

Обама і Олланд Копирайт изображения Reuters

Польські заклики до переговорів, дії британської влади під час повеней у Англії, новий етап у відносинах між Францією та США, а також можливість застосування сили для допомоги сирійцям, які голодують, – в огляді західної преси 12 лютого.

Компроміс як єдиний шлях

Лідерам української опозиції варто піти на компроміс з президентом Віктором Януковичем. Таку пораду озвучив польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський у коментарі для британської Financial Times.

Свою позицію міністр аргументує прикладом своєї рідної Польщі. У 1989 році місцева опозиція почала перемовини з урядом, що у підсумку призвело до зміни влади мирним шляхом.

"Я пропоную повчитися не тільки з наших успіхів, але й з наших помилок. Повторіть наш сценарій 1989 року, коли ми пішли на компроміс, а не сценарій 1981-го, коли опозиція переоцінила свою силу", - цитує Financial Times пана Сікорського.

Польський міністр також вчергове наголошує, що Євросоюзу варто було б чітко заявити про можливість членства для України. Саме відсутність такої перспективи "послабила привабливість" підписання угоди про асоціацію наприкінці минулого року, каже він.

Пан Сікорський також назвав несподіваним рішення Росії призупинити надання 15 млрд доларів Україні, додавши, що пропозиція ЄС принесла б Києву не менше 20 млрд.

"Тривожне сум'яття"

Газета Guardian аналізує реакцію британської влади на катастрофічні повені на півдні Англії. На думку газети, протягом кількох останніх днів серед урядовців переважало "тривожне сум'яття".

"Багато хто з розгніваних та наляканих мешканців містечка Рейсбері у Беркширі, які благали про мішки з піском аби стримати воду та просили поліцію захистити покинуті домівки, вважає, що уряд кинув їх напризволяще", - описує газета відчуття англійців.

Сварки міністрів та взаємні обвинувачення лише додали відчуття, що криза вийшла з-під контролю. Після втручання прем'єр-міністра Девіда Кемерона ситуація дещо стабілізувалася, втім, його рішучі дії багатьом здалися спізнілими, додає газета.

Тепер же уряду доведеться вирішувати питання на політичному рівні, аби не допустити повторення ситуації.

"Коли повені нарешті підуть на спад, доведеться робити довгостроковий вибір, аби розширити наші можливості протистояти змінам клімату", - підсумовує Guardian.

Новий альянс

Візит Франсуа Олланда до Вашингтона свідчить, що Франція та США повертаються до партнерських стосунків, зазначає газета Independent. Видання нагадує, що ще десять років тому відносини аж ніяк не можна було назвати дружніми.

"Але майже все змінилося під час президентства (Барака - Ред.) Обами, який помпезно привітав свого французького колегу у Білому Домі. Франція була найбільшим прибічником ідеї західного втручання у громадянську війну в Сирії та підтримувала жорстку позицію у ядерних перемовинах із Іраном. Дві країни також тісно співпрацювали у боротьбі з тероризмом у Північній Африці", - пише газета.

Позитивно оцінюють зміни у стосунках і самі лідери. "За останні роки наш альянс трансформувався", - написали президенти у спільній статті для газет The Washington Post та Le Monde.

Знайшли порозуміння два лідери і у Вашингтоні. Вони пообіцяли працювати разом над виконанням ядерних домовленостей з Іраном та вести переговори з Росією щодо надання гуманітарної допомоги Сирії, додає Independent.

Сила задля миру

Газета International New York Times закликає західні країни "використати силу" для допомоги сирійцям, які голодують. За даними авторів статті, близько 800 тисяч мирних мешканців перебувають в облозі у Алеппо, Хомсі та інших містах. Багато хто з них помирає від голоду та хвороб, в той час як військові не пропускають гуманітарну допомогу.

"Це моральне неподобство вимагає дій з боку міжнародного співтовариства. Треба вжити примусових заходів проти будь-якої озброєної групи, що блокує доступ гуманітарної допомоги – чи то сили сирійського режиму, чи угрупування повстанців", - зазначає газета.

Для забезпечення стабільних поставок харчів та ліків треба створити спеціальну міжнародну силу. На думку газети, відповідне рішення має міститися у резолюції Ради Безпеки ООН.

"Застосування сили для запобігання голоду не вирішить одразу сирійську кризу, але якісно змінить життя сотень тисяч мирних мешканців. Це також служитиме попередженням сирійському режиму та екстремістським групам повстанців: міжнародне співтовариство, яке три роки лише спостерігало за моральною та гуманітарною катастрофою, нарешті готове діяти", – підсумовує International New York Times.

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.