Українська преса: кого захищають правоохоронці?

міліція з народом
Image caption Поки одні правоохоронці почали переходити на бік учасників протестів, інші пояснюють свої постріли по мирних демонстрантах тим, що захищають своє життя

Що б трапилося, якби розпочалася "антитерористична" операція СБУ, незламність Майдану, думки офіцерів "Беркуту" та проєвропейські настрої провладних депутатів із Закарпаття - теми української преси 21 лютого.

Що було б якби..?

"Комсомольская правда в Украине" розмірковує, що може позначати антитерористична операція, оголошена СБУ у середу. Газета пише, що згідно із законом про боротьбу з тероризмом, СБУ може прийняти комплекс скоординованих спеціальних дій, направлених на попередження або припинення злочинних дій, що чиняться з терористичною метою.

Що конкретного може зробити СБУ, незрозуміло. Можна створити іще одну службу, яка буде контролювати та блокувати, пише газета.

"Можуть встановити спеціальний режим. Правопорядок контролюється спеціально створеною патрульно-охоронною службою. Силовики мають право заблокувати район, де існує загроза терористичного акту. Вони мають мандат на ведення переговорів з терористами і право на силову фазу, на затримання або фізичну ліквідацію терористів."

Оскільки будь-якого громадянина можна буде зупинити і попросити пред'явити документи, то без паспорта з дому краще не виходити, підсумовує газета.

Коли не допомагає зброя

Попри те, що влада відкрито застосувала проти Майдану вогнепальну зброю, активісти не відступили, відтіснили "антетерористичні сили" і засвідчили, що стоятимуть до кінця, пише "Україна молода". Однак факт застосування зброї проти власних громадян може сказати багато про психологію тих, що нині представляють українську владу.

"Узагалі-то жовті прапори здавна є загальноприйнятим міжнародним позначенням наявності чуми. Учора бійці Беркута та спецпідрозділів СБУ, які розстрілювали Майдан бойовими набоями із щонайсправжніших автоматів Калашникова (судячи з фото, це були АКС–74), мали на рукавах саме жовті пов’язки. Таким чином, оборонці влади мали відрізняти один одного з-поміж екіпірованих повстанців. Напередодні, коли майданівців насмерть забивали бейсбольними битками привезені в Київ бандити-тітушки, ознаками провладних бойовиків були білі й червоні стрічки на рукавах. Тепер — жовті. На владу зійшла чума. Сотні поранених, десятки вбитих — такого в Україні не було за 23 роки незалежності", - пише газета.

Газета намагається зрозуміти логіку Президента Януковича, який оголосив війну власному народові.

"Що буде після всіх цих смертей? Чи розуміє Янукович, що навіть якби йому вдалося втопити Майдан у крові, спалити і розігнати Майдан, йому самому й депутатам його партії зась було би наближатися до людей (принаймні на заході та в центрі країни) ближче ніж на кілька десятків метрів?" - пише "Україна молода".

Атакують, щоб не загинути самим

Такою є мотивація бійців "Беркуту" та внутрішніх військ, що протистоять майданівцям, пише газета "Сегодня".

"Усі ці дні ми йдемо в атаку, щоб нас самих не вбили або не спалили, а не тільки тому, що є наказ штурмувати якусь ділянку з мітингувальниками і його потрібно виконувати," - цитує газета одного з "київських" міліціонерів".

"Заведені" всі - і міліціонери і активісти - і кожен готовий боротися до останнього. Боєць Буркуту розповідає, що активісти для нього бандити, які кидаються коктейлями Молотова, а потім ховаються за мирних демонстрантів. Мовляв, з ними треба воювати, інакше буде хаос.

"А на бік Майдану ми не переходимо, бо в нього немає чіткого плану," - говорить міліціонер.

З певним розумінням до беркутівців ставляться навіть дехто з мітингувальників, що стоять на передовій.

"Так, ми розуміємо, що міліція і "Беркут" виконують наказ, але ми не можемо просто так взяти і піти. Тому "молотови" будуть летіти," - сказав у свою чергу один із активістів.

Перемир'я не відбулося

У ніч з 19 на 20 лютого лідери опозиції зустрілися з Президентом Януковичем та головою Верховної Ради Володимиром Рибаком і домовилися, що штурму Майдану не буде. Лунали пропозиції підписання конституційної угоди, про яку говорив керівник Адміністрації президента Андрій Клюєв. Однак перемир'я не сталося.

Після загибелі сотні протестувальників, провладна Партія Регіонів почала втрачати членів та виявляти ознаки розколу. Близьке до Євросоюзу Закарпаття у особі своїх народних депутатів-регіоналів оголосило про незгоду з генеральною лінією.

"Ми, народні депутати від Закарпаття, заявляємо, про свій вихід із Партії Регіонів. Закликаємо усіх однодумців - закарпатських депутатів усіх рівнів - взяти з нас приклад. Пам'ятайте, що ніяка політична партія не вартує людських життів," - пише "Голос України".

Огляд підготував Ярослав Карп'юк,Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів