Financial Times: "Севастополь тужить за матусею Росією"

Image caption Російські кораблі почувають себе в Криму як вдома

Необхідність спільних зусиль ЄС та США задля вирішення українських проблем, "анархія" київської революції та дебати щодо статусу Севастополя – теми західної преси 26 лютого.

Найгірше попереду?

Криза в Україні тільки починається. З таким попередженням виступає британська Independent. Для прикладу газета згадує сепаратистські заяви в Криму та "банкрутство" країни. Боротися за майбутнє України можна тільки спільними зусиллями ЄС та США.

"Після повалення Януковича Захід може припустити, що він "виграв" геополітичну боротьбу за українське майбутнє. Втім, таке відчуття треба відкинути. Аби досягти стабільності в Україні, Євросоюзу та США доведеться працювати разом", - наголошує Independent.

Газета додає, що альтернатив небагато. Жодна з них не є в інтересах Заходу. Йдеться про "жорстку" риторику російського прем'єра Дмитра Медведєва, а також прохання кримчан про "захист" Росії, яке може призвести до військового втручання.

"Ніхто не може передбачити, чим закінчиться криза. Один із варіантів - розділення. Але це може статися лише за згоди всіх учасників процесу, це щось на кшталт "оксамитового" розлучення між Чехією та Словаччиною. Навіть у такий тривожний момент події в Україні можуть стати можливістю побудувати міст між Сходом та Заходом", - підсумовує Independent.

Потрібні рішучі дії

Газета International New York Times закликає ЄС та США до рішучих дій щодо України. Захід має "чітко показати" Росії, що не дозволить подальшого "втручання у політичний курс" Києва.

"Захід має запропонувати Україні значну економічну та політичну підтримку", - додає видання.

Коли лідери опозиції минулого тижня дякували всім, хто допомагав повалити режим Віктора Януковича, ЄС згадали останнім, зазначає газета. І не дивно. У найгірші моменти кризи єдиною допомогою від Брюсселя була хіба що обіцянка ввести санкції проти українських посадовців.

International New York Times згадує, щось подібне відбувалося у 2008 році, коли НАТО не могло визначитись, чи пропонувати Грузії чіткі перспективи членства. Тоді цим швидко скористалася Росія.

"Якщо Захід і знову покаже нерішучість щодо України, ми побачимо таку саму річ: Росія може вирішити "прийти на допомогу" етнічним росіянам, що живуть у Криму", - застерігає газета.

Майдан та Тахрір – анархія та хаос

Британська Guardian порівнює події в Україні з єгипетською революцією на площі Тахрір. Незважаючи на візуальну привабливість масових протестів для західних ЗМІ, вірогідність їхнього завершення наведенням порядку досить низька, зазначає видання.

"Такі натовпи несуть анархію та хаос. Їх мотиви з самого початку негативні. Натовп руйнує, але рідко будує", - зазначає газета.

"Факт залишається фактом: як і у Єгипті, натовп скинув законно обраного лідера. Так, можливо, лідер отримав по заслугах. Може він і був корумпованим, гротескним вбивцею та лялькою в руках Росії, але він представляв собою залишки легітимності, якої немає у демонстрантів. Його прибічники навряд чи про це забудуть", – додає видання.

Коментуючи майбутнє країни газета зазначає, що надії на краще залишаються, "історія завжди налаштована скептично", але деколи "навіть натовпи жадають порядку".

"Севастополь тужить за Росією"

Особливий статус Севастополя стане однією з найбільших проблем, які доведеться вирішувати новій владі в Києві. Про це пише британська Financial Times у статті "Севастополь тужить за матусею Росією".

Мрія, яку плекає більшість севастопольців, – повернення цього міста Росії. "Бути не в Росії – це як бути безхатченком. Ніби хтось відірвав у нас шматок серця та кинув його на смітник, ніби в нас недостатньо повітря", - цитує видання місцеву проросійську активістку Ольгу Тимофеєву.

Після подій у Києві і інші місцеві мешканці сподіваються, що Росія забере Севастополь "під своє крило". Щоправда, сама Москва поки що публічно не зреагувала на такі сподівання.

"Леонід Слуцький, впливовий депутат російської Держдуми, відвідав столицю Криму Сімферополь цього тижня аби обговорити майбутнє регіону та пообіцяв захищати місцевих росіян. Але він спростував інформацію про те, що Москва почне видавати російські паспорти мешканцям півострова", - нагадує видання.

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC