Іноземні ЗМІ: Крим як демонстрація "російської сили"

Копирайт изображения Reuters
Image caption Частина кримчан хотіли би жити в Росії

Західна преса 28 лютого висловлює побоювання щодо зростання напруги в Криму.

Потенційна війна

Події в Криму довели, що політична криза в Україні може перерости у регіональний конфлікт, пише британська Financial Times. Опитані виданням експерти аналізують роль Росії у ситуації.

"Основна мета – відділити владу Криму від Києва та підпорядкувати Москві. Це може стати першим кроком до відділення; щось на кшталт ситуації з Придністров'ям у Молдові", - цитує Financial Times українського політолога Вадима Карасьова.

Російський експерт Ігор Юргенс вважає, що російський президент Володимир Путін перебуває під значним тиском. До того ж, голова держави і досі не висловив своєї позиції щодо зміни влади в Києві.

"Хоча консерватори будуть у захваті, якщо Крим відділиться від Росії, наслідки будуть катастрофічними – холодна війна та неймовірні економічні втрати", - наводить газета слова експерта.

Голова московського Центру Карнегі Дмитро Тренін скептично оцінює прогнози щодо військової інтервенції: "На мою думку, втручання Росії можливе за двох умов: якщо Київ спробує придушити сепаратистські настрої в Криму напливом правоохоронців, або в разі прибуття в Крим тисяч бойовиків-націоналістів із інших регіонів".

Заклики до "обережних" дій

Захоплення будівлі парламенту в Сімферополі є "явною загрозою" та прикладом демонстрації "російської сили" в Україні, заявляє британська Guardian. Все це може призвести до ескалації напруги в регіоні, який і без того живе в стані кризи.

Шукаючи причини невдоволення мешканців півострова, газета вказує на їхню національність та історичні зв'язки з Росією, а також згадує рішення українського парламенту скасувати мовний закон.

"Незважаючи на будь-які провокації, новий уряд у Києві має бути обережним. Міністри мають запевнити Москву, що інтереси російськомовної меншості будуть враховані. Будь-які дії щодо озброєних людей у кримському парламенті також треба проводити обережно, аби не ризикувати отримати відповідь від Росії", - пише газета.

Газета підсумовує, що якщо в Криму повториться грузинський сценарій 2008 року, наслідки можуть бути "катастрофічними".

Геополітична поразка Путіна

Вгамування "сепаратистських настроїв" в Криму має стати головним завданням нової влади в Києві. Про це пише газета International New York Times, аналізуючи захоплення кримського парламенту.

"Ці події ілюструють складне завдання нового уряду в Києві – вгамувати сепаратизм та заспокоїти розчарованого російського лідера, який бачить Україну важливою частиною своєї стратегії із відновлення російського впливу навіть не у радянських, а в царських кордонах", - зазначає видання.

Газета додає, що хоча мало хто з аналітиків очікує російської військової інтервенції, президент Володимир Путін, ймовірно, "якось відповість на свою болючу геополітичну поразку".

Західні країни, тим часом, активно реагують на російські військові навчання.

"Вони стали причиною нових попереджень від західних урядів, зокрема США, які нагадали Росії її власні нарікання щодо військових операцій Заходу в Лівії та інших країнах", - підсумовує International New York Times.

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.