Іноземна преса про Крим: від війни до туристичної Мекки

Ялта Копирайт изображения AFP
Image caption Британська преса вважає туризм важливим елементом наведення ладу у Криму

Іноземна преса продовжує активно обговорювати ситуацію у Криму. Російські газети пишуть про приєднання півострова як майже про доконаний факт та не виключають збройного конфлікту. Британські ЗМІ критикують Захід за недієвість та невизначену позицію, але сподіваються на політичне вирішення кризи в автономії.

На порозі війни?

Військовий оглядач газети "Комсомольская правда" стверджує, що українська армія готується штурмувати Крим та зачищати усю південно-східну частину України.

На думку автора, свідченням того, що офіційний Київ може піти на конфронтацію, є те, що до Києва прибули американські військові інструктори та офіцери спецслужб, які привезли з собою обладнання та розгорнули повноцінний центр бойового управління.

Група американських консультантів включилася в інформаційну війну і запускає у ЗМІ різні "качки", аби спантеличити противника.

"Комсомольская правда" припускає, що одним з варіантів, на які може піти Київ у Криму, - висадка десантників в тилу самооборони на Перекопському перешийку. А прикриватимуть їх артилерія та військова авіація.

Газета каже, що в українській армії є достатньо боєздатних частин та навіть сучасна зброя - як от, наприклад, танки "Оплот". Втім, військовослужбовці перебувають у не найкращому моральному стані.

Попри усе вищевказане, автор заявляє, що у росіян достатньо ресурсів, аби знищити техніку українців.

Горда, але в ізоляції

"Московский комсомолець" опитує експертів, які розмірковують про наслідки вступу Криму до складу Російської Федерації.

Ігор Бунін, генеральний директор Центру політичних технологій, прогнозує, що на початковому етапі відбудеться національна консолідація, що в свою чергу призведе до зростання рейтингу Володимира Путіна. Але є і менш райдужні наслідки - почнеться зовнішньополітична ізоляція Росії.

Директор Центру політичної кон'юнктури Сергій Міхеєв вважає, що насправді Москва, а не Крим, вирішуватиме питання щодо приєднання автономії. А на його думку, це рішення не є "стовідсотково очевидним".

Олег Кудінов, президент Центра політичного навчання та консультування, передбачає, що більшість кримчан відреагують на те, що нарешті стануть російськими громадянами, "моральним піднесенням". А от головним ризиком такого рішення, каже він, є можливий військовий конфлікт між Росією і НАТО.

Костянтин Затулін, директор Інституту країн СНД, зазначає, що "з Кримом Росія в першу чергу відчує себе гордою", адже приєднання півострова - є "відновленням історичної справедливості". Але і він попереджає про ціну, яку треба буде заплатити: "санкції, обмеження, крики".

"Дипломатія у стилі Прада"

Газета Guardian жорстко критикує Великобританію зокрема та Захід загалом за позицію щодо подій у Криму - "чим більше безсилля, тим гучніші слова".

Коментуючи вчорашній виступ у парламенті прем'єр-міністра Девіда Кемерона, а саме його фразу про те, що ЄС не буде "закривати очі" на дії Росії, автор іронізує, що Брюссель "з відкритими очима" дозволить Кремлю робити в Україні все, що йому заманеться.

Видання в такому ж саркастичному тоні зазначає, що "трьохфазовий підхід", який погодили європейські чиновники у відповідь на російську агресію в Криму, полягає в наступному: "Фаза перша: майже нічого не робити. Друга: робити трохи більше, ніж майже нічого. Третя: голосніше заявляти про те, що робиться трохи більше, ніж майже нічого".

Guardian висміює погрози ввести економічні санкції проти російських можновладців. "Пан Кемерон, схоже, впевнений, що якщо олігархам обмежать можливості для шопінгу на Бонд Стріт, то росіяни прийдуть до тями. Називайте це дипломатією у стилі Прада".

А ще газета інтерпретує ремарку прем'єра про те, що референдум у Криму має відбуватися у правовому полі, як свідчення того, що Британія в принципі не проти такого плебісциту і може погодитися на його проведення за інших умов.

Історія, прогулянки, аперитив

Independent вважає, що тільки-но конфлікт у Криму вирішать, півострів може стати туристичною Меккою для іноземних туристів. Про таке ще чверть століття тому мріяв всесвітньо відомий британський бізнесмен Річард Бренсон - коли у 1989 році його авіакомпанія Virgin Atlantic почала здійснювати рейси до Токіо через Москву, він зрозумів, що це може відкрити шлях до головної оздоровниці тодішнього Радянського Союзу.

Крим, пише видання, це місце "скелястих ущелин та пишної рослинності" і "дивного поєднання пролетарськості та екзотичної барвистості".

Автор нагадує, що у Лівадії Вінстон Черчилль та союзники перекроїли мапу післявоєнної Європи. У Ялті мешкав Антон Чехов, де він написав п'єсу "Вишневий сад". А у Гаспрі можна повечеряти у Ластівчиному гнізді.

Околиці Севастополя будуть цікаві для тих, хто захоплюється історією, адже саме тут відбувалися події Кримської війни. Там і досі можна знайти не лише зброю часів дев'ятнадцятого сторіччя, а й свідчення військового побуту британців, які брали участь у боях, - горщики з повидлом, пляшки з елем та навіть банки з ведмежим жиром, аби змащувати потріскані на вітру губи.

"Історія зранку, прогулянки вдень та аперитив біля моря - привабливе поєднання. З точки зору західних туристів Крим - незвідана територія. І коли буде знайдене політичне вирішення, туризм стане важливим елементом, аби привести там все до ладу", - резюмує Independent.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС.