Іноземна преса: Путін винайшов "вистрибуючу" війну

Путін Копирайт изображения Reuters

Загроза джихаду в Криму, військові методи Володимира Путіна, нерішучість Заходу та боротьба України за економічну незалежність – теми іноземної преси 10 березня.

Чи стане Крим новою Чечнею?

Анексія Криму може поставити Росію перед загрозою кровопролиття подібного до чеченського конфлікту, попереджає британська Financial Times. Про ризик джихаду проти російських військ, що окупували півострів, повідомляють кримськотатарські лідери.

На думку Financial Times, небезпека полягає не тільки в ймовірному етнічному конфлікті, а й у його можливій інтернаціоналізації, адже приєднатися до боротьби проти російських військ можуть іноземні джихадисти. Подібне сталося в Чечні на початку 2000-х років.

"Російське вторгнення вже активно обговорюється у соціальних мережах та на форумах, які часто відвідують ісламісти", - зазначає видання, посилаючись на дані експерта Чарльза Лістера. Хештег #nafirforUkraine, аналоги якого використовувалися для мобілізації бійців під час сирійського конфлікту, також набув популярності у Twitter.

"Ми не можемо зупинити людей, які хочуть гідно загинути", - зазначає колишній голова Меджлісу Мустафа Джемілєв. Втім, він дав зрозуміти, що заклики до джихаду кримськотатарські лідери не підтримують, підсумовує Financial Times.

Військовий винахід Путіна

Російський президент Володимир Путін винайшов і використовує в Криму нову військову тактику – "pop-up war", або "вистрибуюча" війна. Про це пише американська Washington Post, додаючи, що саме такі військові дії прийдуть на заміну традиційним збройним конфліктам.

Путінська тактика має декілька явних ознак, головна з яких - наявність армії, що складається з "солдатів та терористів", з'являється нізвідки та не керується конкретним лідером.

"Немає генерала, з яким можна було б домовлятися про припинення вогню або капітуляцію; у разі застосування сили способів зупинити насильство небагато, хіба що зупиняти кожного окремого солдата", - зазначає газета.

Ще одна важливі ознака – інформаційна війна.

"Називати її пропагандою означає принижувати цю підступну та отруйну інформаційну битву", - коментує Washington Post.

"Настав час перестати вірити у закінчення ери континентальних війн. Світ грає за путінськими правилами. Ми маємо визнати це і шукати ефективну відповідь", - підсумовує видання.

"Борсання" Заходу

Неспроможність західних країн адекватно відповісти на конфлікт, ініційований Володимиром Путіним в Криму – в центрі уваги газети Independent. Видання називає кримські події потенційно найбільшою кризою у Європі з часів балканських війн.

"Путін знову продемонстрував свій безперечний політичний талант, взявши Крим майже без єдиного пострілу, поки слабкі західні лідери лише борсалися замість відповіді", - зазначає газета, додаючи, що навіть найбільш "загартовані" експерти не можуть передбачити подальших кроків російського президента.

На думку Independent, Захід має дати чітке визначення подіям в Києві, тим самим поклавши край спекуляціям тих, хто вважає їх державним переворотом. І хоча Європа та США навряд чи втягнуться у військовий конфлікт, Україна має відчути їхню підтримку.

"Ми маємо прокинутися і твердо стати на захист молодої європейської демократії, що залишається під загрозою. Але замість цього ми спостерігаємо, як Путін краде шматок іншої країни, а наші лідери скасовують поїздки у Сочі та відмовляються від планів прискорити вирішення візового питання з Росією. Вже можна почути сміх із Кремля", - підсумовує Independent.

Економічна боротьба за незалежність

Економічна ситуація в Україні залишається для нового уряду в Києві не меншою проблемою, аніж криза в Криму, пише International New York Times.

У коментарі для американського видання український міністр економіки Павло Шеремета заявляє, що в уряду є два пріоритети: зберегти гроші в банках та повернути довіру бізнесу.

Аби залучити нові інвестиції, Україна має відновити "безпеку на вулицях". На думку пана Шеремети, "важко вести бізнес, коли почуваєшся у небезпеці". Ще одне завдання – врятувати статус Криму як туристичного центру.

"Події в Криму хвилюють нас не тільки з точки зору цілісності країни, але скоріше з точки зору туристичного потенціалу", - наводить International New York Times слова міністра.

"Боротьба за виправлення економіки – така сама боротьба за незалежність, як і криза в Криму. Над слабкою Україною завжди домінуватимуть чужинці. Москва хоче, щоб цими чужинцями були росіяни, а не європейці чи американці", - коментує газета.

Підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC.