Іноземна преса: у кримських татар є козир у грі з Росією

Кримські татари Копирайт изображения AP

В четвер, 13 березня, іноземна преса пише про Крим як початок проблем в регіоні, захист Польщі від агресивного Кремля, "козирну карту" кримських татар та дипломатичну підтримку Вашингтона.

Багатоваріантна стратегія Путіна

На думку польського військового видання Defence24, зараз лідерів західних країн об’єднує одна річ: ніхто так насправді не знає, яку гру веде Володимир Путін.

З Москви надходить дуже мало інформації, на базі якої західні країни могли б будувати свою політику щодо ситуації в Україні, зокрема в Криму. Нещодавно, пан Путін обмежив коло своїх стратегічних радників до трьох осіб.

За словами видання, він фактично відсторонив від себе поміркованих політиків та дипломатів, а отже зараз заправляють грою представники силового крила російського політикуму. Але чи означає це, що, оточений силовиками, Путін втратив здатність тверезо оцінювати ситуацію? Зовсім ні, вважає видання, та додає, що російський очільник має багатоваріантну стратегію розвитку подій.

Як пише видання, Крим може бути тільки початком справжніх проблем. Адже Володимир Путін, який почуває себе дуже міцним після низки дипломатичних перемог минулого року (зокрема в Сирії), не збирається допустити західного варіанту "Арабської весни" у себе на кордоні, та може скористатися моментом, аби перевірити готовність західних країн, зокрема Польщі, реагувати на агресію, пише видання.

Відбити бажання нападати!

Польща повинна зробити висновки з подій в Криму та бути готова захищатися в разі агресії Росії, пише Домінік Здорт в газеті Rzeczpospolita. А ще краще зробити так, аби Росія взагалі не мала охоти атакувати Польщу.

На думку автора, висловлювання Френсіса Фукуями, що, мовляв, тепер усі світові конфлікти вирішуватимуться за допомогою вільного ринку та демократії, є помилковим. Польща теж якийсь час жила цими наївними ідеями, і зараз залишилася без обов’язкової служби в армії та сил територіальної оборони.

На думку автора, необхідно брати приклад з таких країн, як Швеція, Фінляндія та Ізраїль. Польщі необхідно зміцнювати власну армію, робити її насправді професійною. Також автор наголошує на важливості добре навчених та озброєних сил територіальної оборони. Також він наголошує на тому, що в разі військової агресії Росії, Польща не зможе боронитися самостійно. А отже, зазначає автор, необхідно відбити Росії охоту нападати. А це може допомогти зробити постійна присутність військ більш потужних союзників, найкраще за все США, на своїй території.

Радикальний козир

Кримські татари скоріш за все найбільше постраждають від про-російських настроїв в Криму, пише видання Washington Post.

Московські пропагандисти витягують зі старої шафи звинувачення проти татар (як і проти українців) у співпраці з німецькими нацистами. Але, за словами видання, у татар є "козирна карта", якою вони можуть заграти проти Росії – присутність радикальних ісламістів у своїй спільноті.

На думку видання, Росія не надто прагне зіштовхнутися з такою загрозою в Криму, а татарські лідери наполягають, що в разі анексії Криму Москвою, вони не будуть в стані контролювати радикальні настрої серед татар.

"У нас є ісламісти, ваххабіти, салафісти, та інші, хто воював в Сирії, - каже лідер кримських татар Мустафа Джемілєв. – Ми не можемо зупинити людей, які хочуть померти з честю".

За словами видання, джихадістський імпульс може вийти з під контролю та отримати своє власне життя, провокуючи етнічне та релігійне насильство в регіоні, де проживають, татари, українці та росіяни.

Останні зусилля

Зустріч американського президента Барака Обами та українського прем’єра Арсенія Яценюка відкрила двері для дипломатичного розв’язання кримської кризи, пише New York Times.

Рішення може призвести до більшої автономії півострова, але, найголовніше, до виведення російських військ. Фактично США вдаються до крайніх дипломатичних заходів, аби послабити напругу між заходом та сходом, під яким, вочевидь, видання має на увазі Росію.

Під час зустрічі з Яценюком, пан Обама натякнув, що можливим вирішенням проблеми є визнання інтересів Москви в її намаганні підтримати російське населення півострова, з одночасним збереженням Криму як частини суверенної України, пише видання.

За його словами, пан Яценюк дав сигнал, що офіційний Київ погодився б на референдум про статус Криму, але за умови, що російські війська будуть виведені з півострова, а сам референдум відбудеться у відповідності до українських законів.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.