Чи обмежиться Кремль Кримом? Огляд тижневиків

Копирайт изображения AFP

Можлива війна з Росією, залежність Криму від ресурсів України, протистояння в Донецьку та можливі зміни на олігархічній карті країни – в огляді тижневиків.

Чи обмежиться Кремль Кримом?

Росія не обмежиться анексією Криму, а спробує приєднати до себе й південно-східні області України, пише тижневик "Дзеркало тижня".

"У Москві через небажання заглиблюватися в деталі багато хто щиро вважає, що для входження в історію достатньо відновити кордон Росії там, де були кордони СРСР у 1939 р. Тобто без шести областей України, де, як вважається, бандерівців щиро підтримують. Нехай з фашистами розбирається Європа, цілком можуть вирішити в Білокам'яній", - веде далі видання.

Після цього, веде далі тижневик, може відбудеться "референдум про приєднання на правах автономії до Російської Федерації".

На думку видання, такі дії Росії призведуть якщо не до "гарячої", то до "холодної війни" та відновлення "залізної завіси".

"Дзеркало тижня" вважає, що Росія не готова до такого перебігу подій, та прогнозує застосування економічних санкцій до російських олігархів та урядовців, арешт активів, скорочення придбання нафти та газу і навіть заборону "доларових трансакцій для російських суб'єктів господарювання, тобто режим, у чомусь схожий із санкціями, запровадженими раніше для Ірану".

"Про це, до речі, непогано було б пам'ятати жителям Криму і південного сходу України, які мріють про російські зарплати. Бачте, шановні, нічого у світі не буває просто так. За все доводиться платити. І боротьба з міфічним "Правим сектором", який існує як фактор впливу тільки на російському телебаченні, цілком може закінчитися життям у блокованій мілітаризованій країні з дефіцитом товарів під акомпанемент мітингів проти американської вояччини і злостивого Заходу. Явка на мітинги обов'язкова, про це молодшим нехай розкажуть старші товариші", - попереджає "Дзеркало тижня".

"Українозалежність" Криму

Журнал "Кореспондент" з’ясовував, як Крим забезпечуватиме себе енергоресурсами у разі виходу зі складу України.

Видання нагадує, що Крим абсолютно залежний від поставок української енергетики та прісної води.

"Якщо Росія й вирішить виділити декілька мільярдів доларів на організацію передачі енергоресурсів зі своєї території, на це піде не один рік", - веде далі видання.

"Як такої, енергетики Криму не існує. Є єдина енергосистема України, яка частково територіально перебуває в Криму", - каже експерт Вадим Гламаздін.

Єдиний ресурс, яким Крим може забезпечити себе, - це газ. Щоправда, його на півострові видобуває державна компанія "Чорноморнафтогаз". Втім, самопроголошена влада Криму вже заявила про плани "націоналізувати" компанію, як, між іншим, і решту майна України, включно з військовим флотом.

Але найбільші проблеми у кримчан можуть виникнути з електрикою та водою. Наразі державні вітряки та сонячні електростанції виробляють лише 20% необхідної для Криму електрики. І вирішити цю проблему швидко навряд чи вийде. З водою ситуація ще гірша – на півострові практично відсутні власні джерела прісної води.

Залежить Крим від України і в плані телекомунікацій – "швидкісний та дешевий Інтернет він отримує з материка через оптоволокно, а зв’язок – через магістральні кабелі Укртелекому", веде далі видання.

Таким чином, вважає тижневик, кримське керівництво вже найближчим часом буде змушене йти на перемовини з Києвом.

"Адже прожити без України Крим не зможе ще тривалий час, а можливо, й взагалі ніколи", - підсумовує "Кореспондент".

"Гаряча точка" Донбас

Причини перетворення Донбасу на "гарячу точку" з’ясовував журнал "Фокус".

На думку видання, одним з головних чинників виникнення протистояння в регіоні та безпорадності місцевої влади стало те, що "донецькі регіонали виявилися неготовими до краху колишньої влади, зав’язли в міжусобній війні та перемовинах з центром про збереження свого впливу".

"Непрості" часи переживають й чиновники та бізнесмени, які були підконтрольними родині Януковичів.

"Як розповідають донеччани, афілійовані з Януковичем-молодшим фірми поспіхом закриваються", - пише видання.

"Дезорганізованими" є й силові структури регіону.

"З кадровим складом, у першу чергу старшими офіцерами, давно й плідно "працювали" російські спецслужби, тому й особливого запалу до боротьби з проросійськими сепаратистами вони спочатку не демонстрували", - веде далі тижневик.

Політолог Олекандр Клюжев також відзначає, що "Родина" мала великий вплив на силовиків.

"Після її краху вони просто не знали, що робити. По-друге, після Майдану силовики по всій країні відчули себе деморалізованими", - каже експерт.

Втім, деморалізація місцевої еліти – не єдина причина загострення ситуації на Донеччині. Серед інших видання виокремлює створення "парамілітарних формувань", яких спочатку звозили на антимайдан до Києва, а зараз використовують їхній страх перед новою владою, розігруючи російську карту.

"Бензину до вогню протестів підливають й місцеві еліти другого рівня – керівники та "хазяї" великих міст Донбасу. Мотивація в них подвійна - безпосередня стимуляція з боку РФ та бажання відстояти свої позиції перед новими керівниками країни й регіону з допомогою гри в сепаратизм. Непрямим доказом цього є те, що на акції в Донецьку багатьох протестувальників звозять саме з Горлівки, Слов’янська та інших населених пунктів області", - пише видання.

Втім, після призначення бізнесмена Тарути на посаду губернатора та зміни керівництва регіональних силових структур, Донеччина потихеньку "приходить до тями", вважає тижневик.

"Перший виток кризи вже минув, місцева влада продовжує зміцнюватися. Змінити ситуацію тепер може хіба що пряма військова інтервенція з боку РФ", - підсумовує "Фокус".

"Революція" олігархів

Група "Приват" олігарха Ігоря Коломойського має "всі шанси посилити свої позиції на основних промислових ринках", пишуть "Комментарии".

При цьому "донорами" "Привату" можуть стати "нещодавні фаворити влади" - СКМ Рината Ахметова та Group DF Дмитра Фірташа, вважає видання.

На думку тижневика, те, що Коломойський став губернатором Дніпропетровської області та публічно образив Путіна, дозволило йому досягти асоціювання себе з революційним рухом в країні.

"Дивіденди, що очікуються від цього процесу, в сотні разів перекриють втрати групи від закриття російського філіалу Приват-Банку. Адже ставши частиною революційного руху, Ігор Коломойський отримує право ледь не публічно лобіювати призначення своїх менеджерів у державних органах влади та державних компаніях", - веде далі тижневик.

Натомість, Ринат Ахметов "не знайшов у собі сил публічно зректися політики колишньої влади", тому, на думку видання, це може призвести до втрати його людьми ключових посад в державних органах влади. Крім того, через військову інтервенцію Росії в Криму Ринат Ахметов навряд чи зможе реалізувати амбітний план видобування нафти й газу на Чорноморському шельфі, пишуть "Комментарии".

"В такий ситуації порадувати Рината Ахметова може хіба що те, що в українському рейтингу бізнесменів-аутсайдерів його випереджає засновник Group DF Дмитро Фірташ", - веде далі видання.

По-перше, у разі відокремлення Криму існує загроза "реприватизації" "Кримського Титану" та Кримського содового заводу. По-друге, хімічне крило Group DF, яке використовує імпортний газ як основну сировину, стане "першою жертвою" скасування знижки на російський газ, стверджують "Комментарии", додаючи, що Кремль вже давно відмовився від підтримки олігарха.

"На фоні минулорічної адресної поставки Фірташу 10 млрд. кубометрів газу "обнуління" обсягів сприймається не інакше як "обнуління" його самого", - підсумовує видання.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів