Преса: березневі іди та "кузькіна мати" Путіна

Підписання угоди Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Росії та лідери нової кримської влади підписали конституційний закон про входження Криму та Севастополя до складу РФ

Українська преса пише про нову "кузькіну мать" від Кремля, невеселих кримчан, Україну як форпост боротьби з агресором і промову прем’єра Яценюка.

"Кузькіна мати" ХХІ століття

Коментар під таким заголовком щодо промови президента Володимира Путіна з нагоди приєднання Криму до Росії вміщує газета "Україна молода".

Видання звертає увагу на незаконний характер "повернення Криму в лоно Росії".

"Заява "кремлівського карлика" про приєднання Криму не має юридичної сили, але свідчить про бажання Росії стати супердержавою й протиставити себе всьому цивілізованому світу навіть ціною нової "холодної війни", - пише газета.

"Україна молода" жорстко критикує промову очільника Росії, зазнаючи, що в ній містилися погрози не лише Україні, але й всій світової спільноти:

"Головний диктатор ХХІ сторіччя, на лаври якого, схоже, претендує Володимир Володимирович, має ту перевагу, що може об’єднати в одне досягнення усіх своїх попередників. Тож у промові кремлівського лідера оглядачі побачили алюзії й на виступи Йосипа Сталіна та Леоніда Брежнєва, і погрози Микита Хрущова "показати кузькіну мати" міжнародній спільноті, й навіть ознаки психічного захворювання (манія величі — теж хвороба)".

Радіють не всі

Не всі кримчани реагували на приєднання півострова до Росії радісно, зазначає газета "Сегодня".

"Тут багато "за". Думають, що у них нове життя почалося", - розповів виданню житель Сімферополя Олександр. Однак частина людей стривожені.

"У нормальних людей тривоги більше, ніж посмішок. Тепер тема номер один: а що ж буде далі?"- додав неназваний мешканець Ялти.

"Сегодня" наводить розповідь мешканки Севастополя Оксани, яка так змалювала ситуацію в місті: "Місто святкує. Хоча пропадають активісти, українські військові та журналісти, людей б'ють, але всі танцюють".

Оксана додає, що українцям з материка зараз вкрай небезпечно перебувати в Криму.

"Тут полювання на відьом: журналістів звідти цілеспрямовано розшукують. Вночі небезпечно по місту ходити всім", - сказала вона і розповіла про те, як треба поводитися, аби не наражатися на небезпеку:

"Говорити чистою російською, на всяку самооборону пильно не дивитися, українську політику в людних місцях не обговорювати. Документи перевіряють у будь-яких підозрілих чоловіків. У жінок - тільки у тих, хто з фототехнікою або журналістськими бейджами".

Трохи позитиву

Аналізуючи події останніх днів, газета "День" намагається знайти зерно позитиву у зливі невеселих повідомлень з Криму і південного сходу України.

У статті "Березневі іди президента Путіна" видання пише, що ситуація на півострові і поведінка північного сусіда України дадуть сильний поштовх до максимального зближення Києва із цивілізованим світом.

"Можливо, Україні доведеться принести на якийсь час Крим у жертву.

"Кримський гамбіт" дозволить їй сконцентруватися на проведенні реформ у материковій частині", - вважає "День".

Газета проводить історичні паралелі, пригадуючи повоєнну Німеччину і дії Заходу на її підтримку:

"Урешті-решт, план Маршалла був продиктований не великою любов’ю до німців, а прагненням зупинити Сталіна. І зараз Україна перетворилася на такий самий форпост боротьби із агресором, яким була повоєнна Німеччина. Що сильніше Кремль тиснутиме на Україну, тим швидше Захід усвідомлюватиме необхідність швидкої й ефективної допомоги – фінансової, політичної, військової".

Запізнілий компроміс?

Газета "Комсомольская правда в Украине" подає головні меседжі звернення прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка до мешканців півдня та сходу країни. Видання нагадує, що голова українського уряду пообіцяв значно розширити права регіонів, надавши їм можливість самим вирішувати усі чутливі питання – від мови до героїв історії.

На думку газети, таке звернення мало б з’явитися одразу після зміни влади у Києві.

"Нова влада повинна була почати своє політичне життя саме з цих звернень. Тоді, швидше за все, не було б таких проблем, як сьогодні. Але, на жаль, почали не з того: знімали нікому не потрібні зірки з парламенту, скасовували болючий закон про регіональну мову на тлі дикого руйнування пам'ятників Леніну, які більшості людей не заважали. Мертві статуї, які б самі впали від часу, як це було взимку в Одеській області", - пише "Комсомольская правда в Украине".

"Допущена помилка. І дуже добре, що вона визнана. Тепер ми зможемо рухатися далі, зробивши правильні висновки", - оптимістично додає газета.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба Моніторингу ВВС.