"Арабський ключ" санкцій проти Росії - ЗМІ

Нафта Копирайт изображения Reuters
Image caption Арабська нафта могла б замінити російські на світових ринках, пише експерт

В середу, 26 березня, іноземна преса пише про антиросійські альянси, зв’язок між сланцевим газом у Британії та українською кризою, Росію як вічного противника НАТО та дієвість накладання санкцій.

"Арабський ключ" до Росії

Ефективність економічного тиску на Росію через інтервенцію в Криму залежить від реакції Саудівської Аравії, пише Єжи Хащинський для польської газети Rzeczpospolita. На його думку, якби найбільший світовий екпортер нафти приєднався до гри на боці Заходу та "відкрутив кран", зниження цін на нафту вдарило би по Кремлю. Адже для Москви немає нічого небезпечнішого за дешеву нафту та газ, пише оглядач.

Але останнім часом Саудівська Аравія не надто охоче грає на боці Америки, і невідомо, чи вдасться Бараку Обамі під час свого візиту в п’ятницю переконати її, тим самим створюючи ефективний союз для тиску на Росію. А зробити це буде складно з огляду на те, що Америка останнім часом активізувала перемовини з Іраном, заклятим ворогом аравійців.

Також Америці варто приєднати до нафтового антиросійського союзу і Об’єднані Арабські Емірати та Кувейт, що теж не є легким завданням, пише автор. А отже, навряд чи Америці вдасться "зарубати російського змія арабським мечем", підсумовує він.

Крим та британський газ

Британський прем’єр-міністр Девід Кемерон наполягає, що видобуток сланцевого газу в країні необхідно розпочати вже цього року, пише Independent. Безпосередньою причиною цього є криза в Україні, припускає видання.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Анексія Криму призвела до міжнародних санкцій проти Росії

Британський прем’єр заявив, що криза, спричинена анексією Криму, має бути тим "дзвіночком", який спонукає Європу шукати більшої незалежності від російського газу. За його словами, Європа обмежена в своїх можливостях тиску на Росію саме через залежність від російського газу. А отже необхідно брати приклад зі Сполучених Штатів Америки, де розквіт видобутку газу зі сланців призвів до фактичної енергетичної революції.

Але екологи звинуватили пана Кемерона в експлуатації політичної ситуації в Україні для того, аби запустити видобуток газу зі сланців, проти якого досі протестують багато британців.

Завжди проти НАТО?

В коментарі для газети Washington Post Девід Ігнатіус пише, що проблема Путіна та Росії взагалі полягає в тому, що вони протиставлять себе НАТО. Це була програшна позиція для Радянського Союзу, і вона може виявитися такою самою для Путіна, якщо Захід не робитиме необдуманих кроків, що зіграють на руку російському президенту.

Дії президента Путіна в Криму мали певний позитивний ефект на Америку та НАТО – була переглянута парадигма альянсу, за якою Росію сприймали як союзника. Можливо, Путін саме цього і добивався, але це ризикована стратегія, яка призвела до дипломатичної, економічної та військової реакції Заходу.

Володимир Путін є лідером слабкої країни, яка занепадає, а не розвивається. І його реваншистські настрої можуть досягти успіху тільки за умови повної капітуляції Заходу, вважає оглядач.

Марні санкції

На думку Washington Times, санкції, які адміністрація Обами запровадила проти російських чиновників та банків у якості покарання за події в Україні, скоріш за все не допоможуть розв’язати кризову ситуацію, яку вже зараз називають такою, що може спричинити нову холодну війну.

Сирія, Північна Корея та Куба є прикладами того, як роки, а навіть десятиріччя санкцій з боку Заходу не змогли послабити їхні режими. "Більшість відкритих санкцій, тобто просто ляпаси по обличчю, не досягають своєї мети", - каже експерт Дональд Лосман.

"Санкції, які США наклали на російські компанії та чиновників, були дуже-дуже лагідними. Звичайно ж, їх недостатньо, аби примусити Росію змінити свою поведінку. Але якби були запроваджені і серйозніші санкції, я дуже сумніваюся, що це б змінило їхню поведінку на даному етапі", - додає професор Даніель Дрезнер.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС