ЗМІ: Україна судитиметься з Росією за кримське майно

Крим Копирайт изображения AFP
Image caption Експерти прогнозують, що обсяг українського позову до Росії може сягнути 250 млрд доларів

В четвер, 27 березня, українська преса пише про майнові суперечки України та Росії, санкції проти Москви, українську внутрішньополітичну кризу та допомогу НАТО.

Вирішимо в суді

Україна судитиметься з Росією за майно, яке та захопила в Криму, пише газета "Сегодня".

Вже готується пакет документів до Стокгольмського арбітражу, а позови подадуть буквально через 2-3 тижні.

Йдеться про українську військову інфраструктуру на півострові, дачі, санаторії та природні ресурси, які почала націоналізувати нелегітимна кримська влада.

Сума рахунку немаленька - близько 250 млрд грн. Експерти називають більші суми.

"Майнові претензії до РФ - 700 млрд доларів. Це без оцінки стратегічних запасів нафти і газу, які освоєні українською стороною. Також РФ повинна повернути Україні всю власність, створену на території АРК, починаючи з 1991-го. Або гроші за неї", - сказав виданню екс-міністр економіки Богдан Данилишин.

За словами газети, паралельно Київ спробує відсудити у РФ і майно колишнього СРСР: нерухомість, свою частку золотовалютного запасу і алмазного фонду, а також активи за боргами перед СРСР інших країн.

Експерти впевнені: шанси на виграш в Стокгольмському арбітражі по кримському майну в України є. А ось судова тяганина щодо радянської спадщини може тривати десятки років.

"Візовий меч"

Газета "Комсомольская правда в Украине" продовжує тему санкцій та їхнього впливу на поведінку Росії.

За словами видання, у дипломатичній війні проти Росії Брюссель використовує переважно "візовий меч".

Саме так газета змальовує рішення про заборону видавати кримчанам з російськими паспортами всі види європейських віз, включаючи шенгенські, в посольствах і візових центрах країн ЄС на території Росії.

Також в Брюсселі та Вашингтоні були створені "чорні списки" російських чиновників, яким заборонено в’їзд та рахунки яких в європейських банках заморожені.

Деякі країни Європи вирішили не обмежуватися складанням "чорних списків" росіян.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption У останніх сварках Олександра Турчинова та Віталія Кличка "Україна молода" вбачає ознаки наближення внутріполітичної кризи

Велика Британія припинила військову співпрацю з Росією і скасувала спільні навчання. Цим же шляхом пішли Франція, Німеччина, Латвія та Канада. Видання додає, що над рецептом "економічного уколу" для Росії задумалися і в українському уряді. Планується, що найближчим часом Україна введе економічні санкції проти Росії. В чому полягатимуть ці санкції - питання, яке обговорюється.

Криза зсередини

Видання "Україна молода" вбачає в теперішній політичній ситуації в Україні ознаки ще однієї глибокої кризи, з якою незабаром зіткнеться країна.

На думку видання, у парламентській площині така криза може означати переформатування парламентської більшості.

Серед ознак цієї кризи видання називає відверто хамську поведінку Олександра Турчинова щодо Віталія Кличка, спецоперацію з затримання Сашка Білого, що завершилась розстрілом фігуранта, та чутки про створення коаліції "Батьківщини" з ПР.

Газета зазначає, що Радою почали ширитися чутки про можливість створення Батьківщиною "широкої коаліції" з Регіонами.

Конкретних доказів подібних переговорів поки що немає, але з кулуарів влади надходять серйозні сигнали, які, звісно, можна інтерпретувати по–різному.

Хай там як, а "дружба" між трьома екс-опозиційними (а нині - провладними) фракціями лишилась у минулому.

З виходом з тюрми Юлії Тимошенко багато що змінилося, але якщо досі в парламенті зберігався баланс на користь революції, то тепер союз її переможців може бути переглянутий, пише видання.

Чим допоможе НАТО

Газета "День" розглядає способи, які б допомогли НАТО підвищити безпеку в Україні.

На Заході розуміють, якою складною є ситуація у Збройних силах України.

Україна не є членом НАТО і не може попросити про пряму військову допомогу, але існують і інші шляхи.

Україна може попросити про надання військового обладнання. Також НАТО може розгорнути в Україні засоби ведення розвідки та спостереження, надіслати сюди своїх військових інструкторів.

А ще НАТО могло б провести в Україні військові навчання в рамках тренування Збройних сил України.

"Реакція НАТО на цю кризу має вирішальне значення як для безпеки України, так і для довгострокової перспективи альянсу", - наводить газета слова Яна Бжезінського, який і розробив тези про допомогу НАТО Україні.

"Обговорюються різні варіанти допомоги... Існує не один варіант, який міг би стримувати російського агресора в Україні... Для цього треба чітко і ясно сформулювати запити української сторони", - каже колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.