Росія хоче "відкачати" західну допомогу Україні - ЗМІ

Газ Копирайт изображения AFP
Image caption Росія підвищує ціни в розрахунку на кошти Заходу

Західна преса звертає увагу на відсутність прямих доказів щодо снайперів на Майдані, коментує нові ціни на російський газ, пише про відмову NASA співпрацювати з Росією та перспективи Донецької області.

Росія хоче "відкачати" допомогу

Росія хоче за допомогою нових цін на газ отримати значну частину західної допомоги Україні, пише Guardian. "Політика газових цін, можливо, буде використана, щоби "відкачати" частину цієї допомоги", - каже видання.

"Газпром" має монополію на постачання газу з Росії і встановлює такі ціни, як йому забажається. "Але цього разу платники податків у США та ЄС, найбільш ймовірно, заплатять частину українського рахунку за газ", пише видання.

Росія також вимагає від України заплатити 11 млрд доларів, які були недоотримані відповідно до Харківських угод, нагадує видання. У Москві кажуть, що це була плата за базування Чорноморського флоту після 2017 року, і Україна не зможе виконати свою частину угоди.

В очікуванні доказів

Українські правоохоронці не представили переконливих доказів причетності російських спецслужб до силового розгону Майдану 18-20 лютого, пише журналіст британської Guardian Шон Уокер.

"Не було названо джерел цієї інформації та громадськості не було надано доказів, які підтвердили би ці звинувачення", - пише пан Уокер.

У той же час слова російського міністра закордонних справ Сергія Лаврова про те, що Москва має докази причетності до снайперів українських націоналістів, не піддаються сумніву.

Американська International New York Times анонсує свою статтю про розслідування смертей на Майдані тезою про відсутність доказів щодо причетності Віктора Януковича до розстрілу протестантів.

"Уряд не надав доказів проти Віктора Януковича, який каже, що він "ніколи не давав ніяких наказів стріляти".

Це видання також цитує звинувачення пана Лаврова, що "вбивства, можливо, були виконані Правим сектором".

Американська Washington Post каже, що вбивства на Майдані породили безліч теорій, і тому "українці вважають, що визначення вбивць є вирішальним тестом для нового уряду, не тільки його компетентності, а й прозорості".

США і Росія: протистояння в космосі

США майже повністю відмовляється від співробітництва із Росією у космічній галузі, каже International New York Times. Раніше кооперація у цій сфері продовжувалась незалежно від стану російсько-американських відносин, пише газета.

Але конфронтація США та Росії через Україну зробила неможливим для адміністрації Обами продовжувати посилати представників NASA до Росії або приймати посадовців із російського космічного агентства у Штатах, зазначає видання.

Нові обмеження нагадують правила для відносин із Китаєм, за якими NASA заборонено приймати будь-яких громадян цієї країни.

Пентагон також перегляне використання російських двигунів у ракетах Atlas 5, які виводять американські військові супутники на орбіту. Boeing та Lockheed Martin багато років використовували у цих ракетоносіях російські двигуни RD-180. Пентагон зараз досліджує можливі наслідки припинення їх поставок з Росії.

NASA поки що не планує припиняти програму запуску космонавтів на Міжнародну космічну станцію за допомогою російських кораблів "Союз", але в той же час фінансує комерційні компанії, що планують виводити людей на орбіту вже у 2017 році, пише видання.

Донецьк заспокоюється

Washington Post пише, що голова Донецької облдержадміністрації Сергій Тарута не дозволить Росії провести у Донецькій області операцію на кшталт кримської.

"Сергій Тарута планує втримати цей російськомовний регіон для України шляхом підтримання порядку та поліпшення життя людей у цьому степовому краї, зв’язаному бідністю", - каже видання.

Після масових протестів і захоплень будівлі держадміністрації проросійськими активістами Тарута звільнив обласного начальника міліції та голову служби безпеки.

"Зараз будинок адміністрації Тарути охороняє лише декілька міліціонерів із спецпідрозділу, а біля головного входу залишилось лише трохи колючого дроту", - розповідає видання.

Огляд преси підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС.