Іноземна преса: чи відключить Росія газ

Росія не хоче постачати газ без оплати Копирайт изображения AFP
Image caption Росія не хоче постачати газ без оплати

Битва України з Газпромом, "царська помилка" Путіна та процвітання індустрії знайомств в Одесі – в огляді іноземної преси 7 квітня.

Битва з Газпромом

Сьогодні Україна повинна заплатити Газпрому 2,2 млрд. доларів за газ, пише британська Financial Times. Але Київ та Москва зараз знаходяться у напруженому протистоянні щодо ціни на блакитне паливо.

Уряд у Києві заявляв, що заплатить ці гроші, але з обуренням поставився до підняття ціни на газ майже вдвічи.

Газпром, зі свого боку, каже, що не може постачати газ безоплатно і вимагає від України 100% оплати за поточні поставки.

"Ми перемикаємо на вищу передачу на шляху до нової газової кризи", - цитує видання українського аналітика Валентина Землянського.

З іншого боку, Financial Times цитує джерело наближене до Газпрому, яке каже, що ризик зупинення постачання газу цього тижня досить малий. Ціни на газ у Європі зараз найнижчі з 2010 року, тому що тепла погода та великі запаси після цієї зими стримують попит, пише видання.

Європа не боїться газової війни

Британська Guardian пише, що перспективи призупинення постачання російського газу до України, безперечно, вплинуть на ринки, але налідки для Європи не будуть такими тяжкими, як це було у 2009 році.

З того часу були створені нові альтернативні шляхи постачання російського газу до Європи, і вона вже отримує не 85%, а 50% російського газу через Україну.

"До того ж, через теплу зиму, ЄС має достатньо газу в сховищах, щоб витримати будь-яке припинення поставок", - каже економіст IHS Global Insight Ліліт Геворгян.

Газпром також не хотів би сильно псувати свій імідж надійного постачальника, не зважаючи на цілі, які переслідує Кремль, пише видання.

"Царська дурість Путіна"

У статті під таким заголовком International New York Times описує Володимира Путіна як російського царя.

Але не як Петра І, який індустріалізував країну та перетворив її на Європейську державу, а як Миколу І, який розпочав війну із Британією та Францією та відкидав заклики реформувати Росію, щоб вона могла конкурувати із світовими лідерами.

Микола І приділяв багато уваги армії та секретним службам, але ігнорував необхідність модернізувати російську економіку та суспільство. Росія заплатила велику ціну за це, коли її армія програла Кримську війну, пише видання.

Захопивши Крим, Володимир Путін своїми руками зруйнував свою мрію створити Євразійський союз із Росією на чолі. Він планував мати маріонеткового правителя в Україні в особі Віктора Януковича, а отримав посилення звязків між новим українським урядом та Європою.

"Це катастрофа для зовнішньої політики Путіна. Хоча він приховує це від громадськості завдяки підконтрольним телеканалам, він не зможе весь час дурити усіх людей", - пише газета.

Але його найбільший прорахунок стосується самої Росії. Ситуація навколо України призвела до того, що багатії почали ховати ще більше грошей за кордоном. До 70 млрд. доларів були виведені з країни лише цього року.

"Пан Путін пишається тим, що він приніс стабільність після неспокійних часів правління Бориса Єльцина. Але вивід капіталів у таких масштабах свідчить зовсім про інше", - пише видання.

Всесвітній Банк вже підрахував, що Росія втратить половину річного приросту ВВП, якщо Кремль продовжуватиме тиск на Україну.

Хвиля холостих іноземців

Не зважаючи на ситуацію в Україні, індустрія знайомств через Інтернет процвітає, пише Guardian.

Тисячі чоловіків з Британії та США сподіваються знайти наречену в Україні.

Одеса є найбільшим центром цього бізнесу в країні.

Після анексії Криму, проросійські сили провокують тут зіткнення, а кожень тиждень відбуваються сутички між демонстрантами, пише видання.

"Але попри увесь політичний та економічний хаос, що охопив Україну в останні три місяці, є одна галузь, яка все ще процвітає – знайомства через Інтернет".

"Зараз більше чоловіків із західних країн планують поїздки до Одеси ніж минулого року", - пише видання.

Після розмов через Інтернет, візиту до Одеси та яскравих побачень, більшість вертаються додому самі, але вже набагато бідніші. І це нагадує шахрайство, пише видання.

"Хлопці розоряються у США, залицяючись до американок, так само, як і британці, залицяючись до британок. Яка тоді різниця?", - відповідає представник західного агенства знайомств через Інтернет.

Огляд преси підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС