Українські ЗМІ: чи візьме Київ під контроль регіони

Донецьк Копирайт изображения Reuters
Image caption Проросійські протести охопили центр Донецька

Новий виток сепаратизму в Україні, вихід депутатів із провладної партії та пошуки зниклих "майданівців" – в огляді української преси 8 квітня.

Варіанти для регіонів

"Комсомольская правда в Украине" збирала думки політологів стосовно розвитку подій у східних регіонах країни.

На думку політолога Володимира Фесенка, існує декілька варіантів розвитку подій. Перший - центральній владі та місцевим елітам вдасться домовитися та нормалізувати ситуацію, другий – у Києва не вистачить сил "нейтралізувати цей конфлікт".

"В такому випадку Київ втратить контроль над Донецьким регіоном і, можливо, Харковом. Тоді або ці регіони перетворюються на зону нестабільності, або стають самопроголошеними територіями, як Придністров'я", - вважає пан Фесенко. Він додає, що третім варіантом є введення російських військ.

Політолог Кость Бондаренко радить владі владнати ситуацію за допомогою перемовин.

"Найгірше, що зараз може вигадати влада, це почати розганяти мітинги. Це може лише нашкодити", - каже пан Бондаренко, закликаючи владу використовувати будь-які засоби, навіть проведення референдуму, для заспокоєння ситуації.

Крім того, пан Бондаренко вважає, що приїзд владного десанту до Донецьку чи Харкова ситуацію не поліпшить.

"Політики мають зрозуміти людей, які стоять на вулиці, дізнатися, чому вони це роблять, що вони хочуть змінити. Тоді, я думаю, можна знайти компроміс", - цитує "Комсомольская правда в Украине" Бондаренка.

Як протистояти сепаратистам

Після нового етапу ескалації конфлікту на сході країни, газета "День" критикує дії влади, яка заявляла, що ситуація "під контролем".

"Другий раз на одні й ті самі граблі. Треба постаратися", - цитує видання адмірала Ігоря Кабаненка, який вважає, що шанс вирішити проблему без жертв ще є.

"День" дає владі декілька порад, які мають убезпечити східну Україну від будь-яких проявів сепаратизму.

Видання пропонує перекрити фінансові потоки для сепаратистів, нарешті вирішити кадрові питання в міліції, а також попереджати всі заходи сепаратистів. Крім того, газета закликає й до жорсткіших дій.

"Чому застуканих російських агентів висилають з країни? Якщо є всі підстави та докази їхньої антидержавної діяльності, то судити їх необхідно за українськими законами. Зрозуміло, що викритий агент вже не такий небезпечний в оперативному плані, але є й серйозний політичний аспект. Ми демонструємо, що не хочемо загостренння з Росією. Але куди далі й як це загострення може посилитися? Як мовиться, далі Криму їхати вже нікуди", - підсумовує "День".

Чому залишають "Батьківщину"

Лави владної партії "Батьківщина" залишають "провідні політики", пише газета "Україна молода".

"Річ у тім, що вже декілька топових політиків залишили "Батьківщину" з доволі несподіваними формулюваннями", - веде далі видання.

Наприклад, десятий номер у списку партії Микола Томенко пояснив свій вихід з лав організації тим, що партія досягла основної мети – звільнення Юлії Тимошенко.

"Позапартійний статус дасть мені можливість активніше займатися парламентськю та громадською діяльністю", - заявив Томенко.

Крім того, призупинили членство в партії Арсеній Яценюк і Андрій Парубій, пояснивши свій крок "необхідністю унеможливити звинувачення у зловживаннях під час виборчої кампанії".

"От тільки чомусь сама Юлія Володимирівна, балотуючись у 2010-му в президенти й будучи на той час прем"єром, не відмовилась ані від посади, ані від членства в партії", - зазначає газета.

Позапартійною стала й Леся Оробець, яка розпочала перегони за крісло мера Києва, веде далі видання, не виключаючи того, що далі буде.

"А тим часом число невдоволених – як кадровими рішеннями, так і висуненням Тимошенко кандидатом в президенти – є чималим. Просто не всі говорять про це вголос, віддаючи перевагу тому, аби зберігати добру міну при поганій грі", - стверджує "Україна молода".

Зниклі майданівці: пошуки тривають

Про пошуки зниклих активістів Майдану пише "Сегодня".

В столиці організували групу "Пошукова ініціатива Майдану", до складу якох входять велосипедисти, аквалангісти, дігери та кінологи, веде далі видання.

"Зараз ми розшукуємо 126 людей. З них 90% - це чоловіки, які приїхали підтримати Євромайдан з різних регіонів України, в тому числі Криму. За півтори тижні ми знайшли десять людей – головним чином людей, які втратили контакт зі своїми рідними та друзями. Трупів поки не знаходили, але знайщли в лісах багато документів", - цитує видання координатора групи .

Наразі в "Пошуковій ініціативі Майдану" близько 20 дігерів, які перевіряють дренажні системи та відкриті каналізаційні люки, а аквалангісти прочісують дно Дніпра, веде далі видання, додаючи, що у вихідні активісти перевіряють великі ділянки.

"Вже прочісали парк "Нивки" та лісні зони в Борисполі, Броварах. Нещодавно знайшли куртку одного з активістів у Биківні, а самого його поки знайти не можемо. А ще нам повідомили про 10 свіжих безіменних могилах на кладовищі в Броварах. Зараз цією справою займаються правоохоронці", - цитує "Сегодня" активістів.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС