"Газовий тиск" зростає - іноземна преса про Україну

Газпром Копирайт изображения AFP
Image caption Україна не може платити ані за високими, ані за низькими цінами на газ, кажуть російські експерти

Західні ЗМІ пишуть про підготовку російської інтервенції в Україну, нову "газову війну" між Києвом і Москвою та про те, чому федеративний устрій України вигідний Кремлю.

Газовий тиск Москви

Росія “лякає” Україну вимогою авансових платежів за газ, пише Financial Times.

“Здається, такі погрози відповідають тому, що західні дипломати характеризують як цілеспрямована стратегія провокацій для випробування нового прозахідного уряду в Києві”, - веде далі видання.

Газета нагадує, що Росія майже вдвічі підняла ціну на газ для України, а представники Газпрому і Нафтогазу провели кілька раундів перемовин.

“ЄС пильно стежить за переговорами, адже він отримує половину імпорту газу через українську газотранспортну систему, що робить його вразливим до будь-яких перебоям з поставкою”, - зазначає Financial Times.

Тим часом, попри сепаратистські прояви на сході України, більшість українців не підтримує сепаратизм, пише Financial Times з посиланням на результати останніх досліджень.

"Газова війна" набирає обертів

“Чергова газова війна між Москвою та Києвом продовжує набирати обертів”, - пише російська “Независимая газета”, коментуючи рішення українського уряду припинити закачку газу до підземних сховищ.

“Не можна виключити, що подальша ескалація конфлікту може призвести до повного припинення співробітництва між двома країнами, при чому не тільки в енергетичній сфері”, - веде далі видання.

Газета відзначає, що в середу на засіданні уряду Путін закликав урядовців “завчасно бути готовими до будь-якого розвитку ситуації” та віддав наказ підготуватися до імпортозаміщення. Пропозицію ввести передплату за газ російський лідер відкинув через кілька причин, цитує видання експерта Сергія Правосудова.

“У теплу пору року Київ здатний майже повністю забезпечити внутрішні потреби власним газом. Для Європи залишитися без російського газу влітку також некритично. Виявляється, що механічним перекриттям газового вентиля боржника важко закликати до порядку. Проблема ще й у тому, що українська сторона нездатна платити за газ ані за високими, ані за низькими цінами”, - каже Правосудов.

Росія має піти на поступки, запропонувавши Україні нижчу ціну на газ, вважає партнер компанії Rusenergy Михайло Крутіхін.

“Обличчя можна зберегти, якщо в свою чергу Київ надасть гарантії безперебійного постачання до Криму того ж таки газу, води та електрики”, - цитує Крутіхіна “Независимая газета”.

ФСБ готує інтервенцію

Захід має чітко заявити, що не примириться зі спробами Кремля захопити континентальну Україну, пише Daily Telegraph, зазначаючи, що “перспективи ескалації конфлікту в Україні значно зросли”.

Видання цитує міністра закордонних справ Великої Британії Вільяма Хейга, який вважає останній спалах насильства в східних регіонах України “характерними ознаками російської стратегії з дестабілізації України”.

“Відомо, що ФСБ, російська служба зовнішньої розвідки, дуже активна в регіоні та що її агенти закликають етнічних росіян до повстання проти українського уряду. Немає сумніву, що ФСБ намагається підготувати більшу інтервенцію, метою якої є анексія більшою частини території України”, - веде далі газета.

Видання вважає, що задля уникнення таких “катастрофічних наслідків” Захід має дати зрозуміти Росії, що “не допустить будь-яку подальшу окупацію європейської землі Кремлем”.

“Будь-які подальші акти агресії Москви щодо свого вразливого сусіда мають привести до застосування широкого спектру санкцій, які не тільки завдадуть великої шкоди економіці Росії, але й поглиблять статус Москви як міжнародного вигнанця”, - підсумовує Daily Telegraph.

Для чого Росії федеративна Україна?

Росія не планує захоплювати Україну, а прагне лише посилити свій вплив на країну, пише New York Times з посиланням на експертів та аналітиків.

“Москва зосереджена на довгостроковій стратегії, яка б унеможливлювала втечу України з економічної та військової орбіти Росії”, - веде далі видання.

Саме цим, на думку видання, пояснюється вимога Кремля федералізувати Україну.

“Федеральна структура гарантуватиме, що Україна не буде антиросійською”, - каже прокремлівський політолог Сергій Марков.

Втім, багато інших експертів вважають російський план ширмою для підриву незалежності України.

“Це ще один спосіб розібрати на частини та підкорити Україну. Це означає, що Москва може захопити та відрізати будь-яку частину України в будь-який час”, - каже аналітик московського Центру Карнегі Лілія Шевцова.

Погоджується з Шевцовою й російський опозиціонер Володимир Рижков.

“Путін хоче, щоб Україна була, по-перше, нейтральною, а по-друге, залежною від Москви. Якщо буде слабкий центральний уряд і сильні губернатори, можна грати безпосередньо з губернаторами через голову Києва”, - цитує Рижкова New York Times.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему