Війна з Росією іде на п'яти фронтах - ЗМІ

Газпром Копирайт изображения Reuters
Image caption Експерти прогнозують, що Україна і Росія не судитимуться через газ

Видима і невидима війна з Росією, "газова" нарада в Кремлі, донецький "Майдан" та проблеми кримчан - теми українських ЗМІ у четвер.

Невидима війна з Росією

Київ б'ється з Кремлем на п'яти фронтах: газовому, торговому, збройовому, митному й інформаційному, пише "Сегодня".

9 квітня Україна перестала закачувати російський газ у свої підземні сховища, бо Росія підвищила ціну на нього, в односторонньому порядку розірвавши газову угоду.

Росія попередила, що хоче продавати газ лише з передоплатою. У відповідь Київ заявив, що не має наміру платити наперед.

Експерт енергоринку Валентин Землянський вважає ситуацію патовою, бо перейти на реверсні поставки дешевшого газу з Європи наразі технічно неможливо, а платити по 485 доларів Україна не може.

"Призупинення поставок, переходу до передоплати і судів не буде. Будуть багатосторонні перемовини (Росія-Україна-Євросоюз-США), які в ідеалі завершаться тристороннім консорціумом з експлуатації нашої ГТС і газом по 268-270 доларів. Альтернатива - зрив опалювального сезону в Україні та Європі", - каже експерт.

Крім того, Росія заборонила імпорт українських цукерок, шоколаду і твердих сирів, а також заблокувала транзит українського цукру до Середньої Азії. У відповідь Україна забракувала російські цукерки, сир і рибу.

Політолог Олександр Палій каже, що заборони лише знижують можливості економічного тиску на Київ, бо бізнес переорієнтовується на ринки Африки та Азії.

Обидві сторони зробили жорсткішими контроль на кордоні, Росія розглядає можливі обмеження у військово-промисловому секторі.

Однак політолог Вадим Карасьов вважає найгарячішою саме інформаційну війну, бо "бої" тут ведуться щодня і посилюватимуться з наближенням президентських виборів в Україні.

Донецький "Майдан"

Кореспондент "Комсомольской правды в Украине" зазначає, що на барикадах в Донецьку застосовують рецепт київського Майдану.

Різниця - у дрібницях, іронізує газета. У Києві - прапори ОУН-УПА, а тут - російські. Там прославляють Бандеру, а тут - Путіна. Там співають гімн України, а тут - "Вставай, страна огромная".

Газета запитала у протестувальників, чи подобаються їм їхні лідери. І виявила, що вони їх не знають і не обирали. Лідери якось самі себе вибрали. Ми ж не за лідерів, а за ідею стоїмо, кажуть протестувальники.

Серед лідерів "Донецької народної республіки" - колишній функціонер фінансової піраміди "МММ-2012" Денис Пушилін. В інтернеті повно роликів від "вдячних вкладників", які криють Пушиліна від душі. Але тому байдуже, бо кримінальну справу проти нього не відкрили, зазначає газета.

"Газова" нарада в Кремлі

У середу в Кремлі радилися щодо обмеження постачань газу для України через неплатежі за газ, повідомляє "День".

На жаль, формальні підстави для цього є. Утім, уряд України має й безперечні аргументи для того, щоб добиватися як мінімум колишньої низької ціни, зазначає видання.

"Втрати, яких зазнала Україна у зв'язку з анексією Криму, не можна навіть порівнювати з грудневою "щедрістю" Росії", - вважає "День".

Експерт Землянський, думку якого цитує газета, вважає, що до можливих обмежень треба готуватися - наприклад, визначити мінімум газу, потрібний Україні. І застосовувати усі козирі під час майбутніх перемовин. Наприклад, у разі холодної зими Росія не зможе безперебійно постачати газ в Європу без українських підземних сховищ.

Гримаси "російського" Криму

"Україна молода" розмірковує про проблеми, з якими стикаються кримчани після "приєднання" до Росії.

Люди вистоюють черги, щоб якомога швидше отримати пенсії або зняти депозити. Паніку посилили повідомлення у ЗМІ про "оптимізацію" чи повне закриття чергових банківських філій. Приміром, лише за останні два дні про це повідомили кримських клієнтів "Імексбанку", "Південного", та "Райффайзен Банку Аваль".

Жителі півострова змушені також гаяти час і в довжелезних чергах, щоб набути російське громадянство або підтвердити українське.

Автор статті стояв у черзі з 200 осіб, щоб офіційно підтвердити українське громадянство і відмову від російського громадянства. Причому потрібно це зробити до 18 квітня, інакше після цього терміну всі громадяни з кримською пропискою автоматично стають громадянами РФ. Тільки після оформленої відмови люди можуть розраховувати на отримання дозволу на тимчасове проживання.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Втрати від курортного бізнесу в Криму будуть відчутні, пише "Україна молода"

Одне з болючих питань - зрив курортного сезону.

"Якщо врахувати, що, за підсумками 2013 року, з 6 мільйонів туристів і відпочивальників 4,5 мільйона - приїжджі з материкової України, то втрати цьогорічного сезону для "федерального утворення" Республіка Крим будуть відчутними. Кажуть про зниження надходжень від курортного бізнесу до місцевих бюджетів майже на половину", - зазначає газета.

Огляд підготувала Наталя Наздравецька, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів