Іноземні ЗМІ: чи можливий в Україні "югославський сценарій"?

Image caption Якщо в ситуацію в Україні втрутиться НАТО, вона може повторити долю Югославії, вважає Le Figaro

Чи можливий в Україні югославський сценарій, чого хоче переважна більшість українців та чи зникне Україна – теми зарубіжних ЗМІ 14 квітня.

Югославський сценарій в Україні?

Захопивши Крим без жодного пострілу, Путін ризикує втратити Україну, зазначає в редакційній статті французька Le Figaro.

Наївно було б вважати, що усе російськомовне населення в Україні – від Харкова до Донецька – рветься приєднатися до Росії. Тут ситуація значно складніша і набагато вибухонебезпечніша, ніж у Криму. Україні загрожує війна за югославським сценарієм, але значно більшого масштабу, вважає видання.

На думку Le Figaro, кримська перемога буде ілюзорною, якщо російський президент дозволить материковій Україні приєднатися до Європи. Саме тому Путін зробить усе, щоб перешкодити обранню 25 травня легітимного президента й уряду.

З цією метою Кремль погрожуватиме Україні військовим втручанням, застосовуватиме економічний тиск (через поставки газу), використовуватиме дипломатію (план розподілу України, замаскований пропозицією федералізації) та розпалюватиме сепаратистські настрої на сході, зазначає газета.

Київ уже заявив, що буде захищатися. Але якщо Путін продовжуватиме наступ, НАТО муситиме посилити оборону й почати озброювати Україну. Це змусить Путіна замислитися, але посилить імовірність розгортання югославського сценарію в Україні, вважає видання.

Ні націоналісти, ні екстремісти

У важкі 1990-і Україні вдалося уникнути війни. Країна позбулася ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки з боку США Британії та Росії, пише британська Guardian.

А потім в Росії з’явився свій Мілошевич. Путін, на відміну від сербського диктатора, має ядерну зброю, яка робить його невразливим до військової загрози ззовні, продовжує видання.

"Путін поставив слабкий перехідний уряд України у неможливу ситуацію: нездатні опиратися – я вас захоплю. Чинитимете опір – я захоплю ще більшу частину, і будуть трупи", - зазначає видання.

Порівнюючи погляди людей у Британії, Європі та США після того, як Росія почала "розчленовувати" Україну, газета доходить висновку, що у пропагандистській війні між Заходом і Путіним ігноруються реальна ситуація в Україні та інтереси українців.

Кремль вважає, що кожен, хто живе в Україні, це або вірний васал Росії, або фашист.

А насправді переважна більшість українців не належить до жодного табору: ні до радикальних націоналістів із заходу, які спромоглися дістати кілька постів у зазвичай поміркованому українському уряді завдяки їхній ролі у революції, ні до проросійських екстремістів зі сходу.

Для більшості українців різниця між двома культурами і мовами не має особливого значення. Вони хочуть бачити свою країну "справедливішою і менш корумпованою, ніж Росія Путіна, Україна Януковича чи Білорусь Лукашенка", підсумовує видання.

Країна, яка зникає

Київська влада втратила контроль на сході України, пише британське видання Economist у статті під заголовком "Країна, яка зникає", розповідаючи про події у Слов’янську та інших містах Донецької області. Антитерористичну операцію Києва не підтримали місцеві силовики, які масово переходять на бік проросійських сил, повідомляє видання.

Російські прапори та прапори самопроголошеної Донецької республіки майорять на барикадах і над захопленими адміністративними будівлями у низці міст на сході України. Проукраїнських активістів ніде не видно. Economist цитує місцевого бізнесмена з Краматорська Дмитра Падушкіна, який каже, що конфлікти продовжуватимуться, бо Росії замало цього регіону.

"Вони хочуть все. Вони захоплять усю Україну", - вважає пан Падушкін.

Лукавий Google Maps

Google Maps змінила спірний кордон між Кримом та Україною на своїх оновлених інтернет-картах, позначивши півострів офіційною частиною Російської Федерації – але лише для російських користувачів, повідомляє британська Independent.

Користувачі за межами Росії бачать на картах жирну пунктирну лінію, якою позначають спірні території.

Google Russia змінила карти під тиском уряду Володимира Путіна, зазначає видання, посилаючись на газету Moscow Times.

Google Russia на звинувачення відповіла дипломатично: "У країнах, де ми маємо місцеву версію нашої служби, ми дотримуємося місцевих законів про зображення кордонів і важливих назв".

Огляд підготувала Наталія Наздравецька, Служба моніторингу ВВС.