Українські ЗМІ: як заспокоїти Схід?

Луганськ Копирайт изображения AFP
Image caption Сепаратисти у низці міст на Донбасі продовжують утримувати адміністративні будівлі та відділи міліції

У понеділок українська преса пише про можливі сценарії розвитку подій на сході України, окозамилювання Росії і думки пересічних громадян щодо тривожних нових минулих вихідних.

Битва за схід

Можливі сценарії подолання сепаратистської кризи, яка спалахнула на сході України, окреслює газета "Сегодня" у статті "Битва за схід".

У владі впевнені: варто продовжувати розпочату в Слов'янську антитерористичну операцію. "Затримати, встановити і засудити тих, хто брали участь у захопленні будівель та стрільбу за законами воєнного часу. Це російський спецназ і зрадники з України. Серед останніх - наші сепаратисти і бандити, колишні беркутівці, які ховаються за сепаратистськими прапорами", - вважає в.о. голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

"Ситуація на Сході - дзеркальне відображення подій у Криму. Активну роль в цьому бере РФ. Суть сценарію - дестабілізувати економічну і політичну ситуацію, посилити громадянські конфлікти, зірвати президентські вибори і зберегти свій вплив на Україну. Зараз Раді і Кабміну потрібно посилити комунікації з Південним Сходом. Люди повинні знати, що ми завершуємо розробку поправок до Конституції: повноваження регіонів розширять, а органи місцевого самоврядування на місцях обиратимуться народом", - сказав газеті член комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Анатолій Кінах.

На думку політологів, можливі три варіанти розвитку подій: силове зачищення, продовження бунтів і поступки влади. "На людей, які стоять за конфліктами на Сході, а це російські спецслужби, слова про переговори і компроміси не подіють. Повинні бути рішучі точкові дії силовиків по зачистці бойовиків", - вважає професор кафедри НаУКМА Олексій Гарань.

Політолог Вадим Карасьов згоден, що допомогти може силовий сценарій: "Але тільки без жертв. Або ж владі потрібно починати переговори і думати , як реалізовувати вимоги Сходу... Можна, наприклад, оголосити референдум про мову, поміняти склад Кабміну". Карасьов додає, що влада повинна докладати зусиль, аби домовитися з мешканцями Сходу. "Спроба була, але переговори потрібно проводити не з елітами, а з народом. Могли б приїхати і кандидати в президенти: не піаритись, а об'єднатися, приїхати і заспокоїти. Інакше реалізується ще один сценарій - бунти продовжаться, і, на жаль, ми можемо втратити Схід".

Що далі?

Таке питання ставить тижневик "Деловая столица", аналізуючи події на сході країни.

Газета вважає, що до певного моменту події розвиватимуться, як у Криму.

"Зелені чоловічки", як тепер називають невідомих озброєних до зубів військових, які свого часу з’явилися в Криму, та їхні місцеві агенти будуть захоплювати органи влади повсюди на сході України. Потім оголосять про регіональний референдум.

Що б не казали нам опитування, проведені українськими соціологами, результати "волевиявлення під дулом автоматів" навряд чи будуть відрізнятися від результатів кримського референдуму, пише тижневик.

А далі сценарій дещо зміниться. "План Кремля – створити армію півдня і сходу, яка повинна буде захищати від бандерівців сусідні регіони. Тобто, по суті, почати громадянську війну", - застерігає "Деловая столица".

"Сепаратний міф"

Статтю під заголовком "Сепаратний міф" вміщує газета "Вечірні Вісті". Видання звертає увагу на те, що поки Кремль, як мантру, повторює, що федералізація необхідна Україні, самі очільники Росії не дуже-то й бажають ділитися повноваженнями із своїми "суб’єктами федерації".

"Де-факто, Росія – це країна подвійної імітації. З одного боку, вона імітує федеративність, з іншого – йде імітація унітарності", - пишуть "Вечірні вісті".

Газета нагадує, що федерація – це країна, де виділяються окремі території, які мають певну політико-правову суб’єктивність, тобто можливість самоврядування, формування законодавства і власних органів влади. В Росії такого нема, наголошує газета. "Більше того, не кожна унітарна держава може дозволити собі таку вертикаль влади, як в Росії", - зауважують "Вечірні вісті".

Газета також наголошує, що жодна федеративна країна світу не гарантує своїм суб’єктам право на відокремлення, або перехід до складу іншої країни. "Неможливо уявити, що будь-яка з земель Німеччини несподівано вирішила б приєднатися до Франції і ніхто б їй не намагався це заборонити", - пишуть "Вечірні вісті".

Питання дня

Газета "Комсомольская правда в Украине " провела опитування серед своїх читачів, поставивши їм питання "Як нам вберегти країну?"

Політолог з Одеси Валерій Песецький вважає, що треба негайно розширювати права регіонів у частині розподілу бюджетних коштів. "Крім того, треба дозволити людям обирати губернаторів і суддів", - вважає він.

Хірург з Донецька Еміль Фісталь дивується: "Чого вони так бояться референдуму? Це найпростіше і правильне рішення. Тільки референдум повинен бути законним і питання треба ставити коректно – про федеративний або унітарний устрій України."

А читач на ім’я Ярослав переконаний: "Українці повинні думати своєю головою і не піддаватися на провокації. У захоплених райцентрах треба оголосити надзвичайний стан, адже більшість там за Україну".

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС.