Guardian: Тимошенко як "найкращий шанс" Росії

Копирайт изображения AFP

Тимошенко як "найкращий шанс" Росії, чи прийде Захід на допомогу Україні та чим пояснити безсилля українського уряду проти російської "агресії" – теми зарубіжних ЗМІ 15 квітня.

Тимошенко як "найкращий шанс" Росії

Guardian розглядає у передовиці спільні інтереси і розбіжності між Росією, США, Євросоюзом та Україною напередодні їхньої зустрічі в Женеві цього тижня, першої з часу падіння уряду президента Віктора Януковича.

До спільних інтересів видання відносить уникнення військового вторгнення Росії в Україну, яке підірве систему міжнародних відносин.

"Найкраща карта пана Путіна – це те, що він може з великою долею імовірності погрожувати військовим втручанням. Найкраща карта Заходу – це те, що Захід знає, що пан Путін не хоче виконувати цю погрозу", - вважає видання.

Розбіжності полягають у поглядах на майбутнє України. Російський президент хоче бачити Україну у своєму таборі. Західні лідери хочуть, щоб Україна була вільною і могла налагодити тісні стосунки з їхніми країнами.

"Це питання змагання за вплив, і погодити його буде нелегко", - пише газета.

Ціна інтервенції з подальшою анексією східної України буде дуже високою для Росії, зазначає Guardian.

Путін отримає занедбаний регіон, і незадоволення його жителів, наразі спрямоване проти Києва, може швидко обернутися проти Москви. А розрив між Росією і Заходом може виявитися непереборним.

Не кращою буде ситуація з федералізацією, якої Кремль домагається, щоб утримати контроль над Києвом. Ці сподівання можуть виявитися ілюзорними – за даними останнього опитування громадської думки, Юлія Тимошенко, наразі "найкращий шанс" Москви, може програти президентські вибори.

"Останнє опитування громадської думки, хоча й оприлюднене нібито партійним джерелом, показує, що рейтинг Росії в Україні, включно із сходом, різко впав, а сподівання Росії, що президентські вибори виграє кандидат, який хоча б наполовину мав би дружнє ставлення до Москви, потроху згасають. Юлія Тимошенко, їхній найкращий шанс, хоча і є дуже впливовим політиком, має не найкращий рейтинг", - пише Guardian.

Чи прийде Захід на допомогу?

Минулої ночі на сході України не побачили ніяких ознак антитерористичної операції з боку українських спецпризначенців, пише британська Daily Mail.

Виконувач обов’язків президента України Турчинов, який підняв ставки, погрожуючи озброєним проросійським повстанцям спецоперацією, натомість попросив ООН ввести миротворців, щоб уникнути конфронтації з Росією.

Британія звернулася до Євросоюзу з проханням увести жорсткіші санкції проти Москви, яку звинувачують у організації заворушень на сході.

А США посилили тиск на Росію, попередивши Москву, що Вашингтон розглядає питання постачання зброї в Україну, продовжує видання.

Україна налаштована діяти рішуче. Керівник СБУ Валентин Наливайченко попередив проросійських ополченців, що їх будуть знищувати, якщо ті будуть стріляти в українські сили.

Натомість Британія та її союзники застерігають Київ від різких дій напередодні женевської конференції 17 квітня з метою залагодження конфлікту, щоб не дати привід для ескалації конфлікту, зазначає видання.

Чи є вибір у Києва

Київ не має особливого вибору, намагаючись стримати поширення заворушень, пише американська International New York Times.

"Уряд просто не має інструментів, які йому потрібні, або ж не може покладатися на ті, які має", - зазначає видання.

Елітні спецзагони СБУ "Альфа" залишилися за межами Слов’янська після того, як одного з них було вбито. І не дивно, вважає газета, бо проти їхніх керівників відкрито кримінальні справи щодо можливої участі у розстрілі мітингарів у Києві.

Війська, деморалізовані й погано оснащені, не мали навіть бензину, коли уряд минулого місяця оголосив підвищену боєготовність.

СБУ настільки заполонили російські інформатори, що про начебто таємний візит директора ЦРУ Джона Бреннана до Києва негайно повідомили російські державні ЗМІ.

"Ми не можемо це змінити за одну ніч, бо росіяни дуже глибоко проникли в систему", - цитує видання колишнього міністра оборони Леоніда Полякова.

Цим пояснюється безсилля українського уряду проти російської "агресії" спочатку в Криму, а наразі і на сході України, вважає газета, і покладає провину за це на колишнього президента Януковича.

Силова акція забуксувала

Силова акція проти мітингарів на Донбасі забуксувала через нестачу сил, пише російська газета "Ведомости".

Український уряд 14 квітня так і не почав силову операцію на сході і запропонував провести референдум про державний устрій. Але це поки що не допомогло розрядити обстановку.

Нерішучість української влади викликана нестачею лояльних до неї сил, вважає видання. Єдиним реальним успіхом українських силовиків можна вважати вилучення зброї у збройових кімнатах деяких відділів міліції у великих містах Донецької області – що, напевно, і стало однією з причин захоплення відділів міліції в таких райцентрах, як Слов’янськ.

Слова виконувача обов’язків президента України Олександра Турчинова про референдум – це початок нормальної розмови київської влади з південним сходом, пише видання, посилаючись на думку заступника директора Інституту країн СНД Володимира Жаріхіна.

Але важливо, як буде сформульовано запитання, хто підраховуватиме голоси і чи підрахують їх по кожному з регіонів. Просто винести питання про збереження унітарного устрою або про федералізацію недостатньо, бо за унітарного устрою можуть бути розширені повноваження регіонів, а при федералізації, навпаки, обмежені. А тому треба було б винести на референдум два проекти конституції з прописаними в них усіма правами регіонів, вважає пан Жаріхін.

Огляд підготувала Наталія Наздравецька, Служба моніторингу ВВС.