Іноземна преса: боротьба за Україну триватиме

Донбас Копирайт изображения AP

Доля женевських домовленостей, загроза німецькому порядку та великодні роздуми про Україну - теми зарубіжної преси 19 квітня. В огляді:

Путін легко не відступить

За певних умов можна погодитись із російським президентом Володимиром Путіним, який вважає розпад Радянського Союзу геополітичною катастрофою, пише британська Guardian.

Однак пану Путіну, який вболіває за долю етнічних росіян, які раптом опинилися поза межами Росії, варто пам'ятати і про Україну, яка також свого часу була розділена між Росією, Польщею та Австро-Угорщиною. Однак Путін історії знати не хоче.

"І хоча десь там на сході України люди, можливо, і не люблять київську владу, але хвиля захоплень адміністративних споруд не могла обійтися без російської допомоги. Отже, як можна звинувачувати уряд, навіть тимчасовий, у намаганнях звільнити адмінбудівлі? Ну і нарешті, як російський парламент може давати дозвіл застосувати війська проти іншої незалежної держави для захисту людей, що, нехай і говорять російською мовою, є громадянами України, а не Росії", - запитує газета.

Путін не може не розуміти цього. Однак він чомусь вважає, що має право виступати патроном України лише через те, що колись давно вона була частиною Росії.

"Путін так легко не відступить. Не відступлять Європа та США. Боротьба за Україну триватиме. Однак женевські угоди, навіть якщо їх виконають не повністю, повинні принаймні уповільнити розгортання конфронтації", - підсумовує Guardian.

Німецький порядок

Зараз німці найбільше цінують дві речі - Ruhe та Ordnung, тобто спокій та порядок. Однак нещодавні події в Україні стали загрозою для одного і для другого, пише американська New York Times.

"Українська криза показала, що Росія - велетенська країна сходу, з якою німці упродовж століть воювали та торгували - не дотримується правил політики ХХІ століття. Відкинувши основну рушійну силу сучасної дипломатії - глобальну співпрацю, обережність у застосуванні сили, повагу до чинних договорів, - і замінивши їх силовою анексією Криму, Росія поставила під загрозу сам фундамент, на якому Німеччина будує свої впливи у світі," - розмірковує газета.

На відміну від Британії, Франції а тим більше США, Німеччина не має серйозної військової сили. Тому напад на Україну сприймається німецькою політичною елітою як напад на основи німецького добробуту.

Останнє опитування громадської думки показало, що 65% німців вважають Путіна небезпечним. З іншого боку, німці не є прихильниками радикальних методів у стосунках з Росією та бажають, щоб усе вирішилося не шляхом санкцій, а шляхом переговорів.

На думку німецького політика Норберта Рьотґена, німці хотіли б жити у чомусь на кшталт великої нейтральної Швейцарії, пише New York Times.

Чіткі вказівки

Британська Daily Mail дає конкретні рекомендації стосовно Росії у статті під заголовком "Час братися за Путіна". Газета виходить із розуміння, що позиції Європи та США зараз є слабкими і з цим треба щось робити.

"У 1990-х роках у Європі вирішили не перейматися обороною, а радше викидати купу грошей на допомогу віддаленим країнам. Немає нічого дивного, що зараз Захід не має чим відповісти на серйозні загрози. І якщо у цьому хтось сумнівався до російської інтервенції в Україну, то зараз усе стало очевидним", - пише Daily Mail.

Жоден серйозний політик на Заході не сумнівається в тому, що краще зазнати втрат, ніж дозволити Путіну безкарно напасти на Україну, а можливо Молдову і країни Балтії.

"Оскільки ми не маємо чим воювати, то економічні санкції - єдине, чим ми можемо вдарити по Росії. Російська економіка тримається на чотирьох стовпах - нафтовидобуток, газовидобуток та на двох банках. Як колись казали, усі вони занадто великі, щоб збанкрутувати. Отож, коли вони збанкрутують, то потягнуть Путіна разом з собою на дно", - пише газета.

"Стратегія Заходу має бути простою: завдати удару по російському бізнесу, щоб змусити олігархів та клептократів, які підтримують свого президента, припинити його підтримувати. Це змусить Путіна зупинити агресію", - додає видання.

Звичайно, будуть збитки. Німеччина, мабуть, менше продасть своїх люксових автомобілів, французька оборонна промисловість залишиться без замовлень, а в лондонському Сіті поменшає російських капіталів. Однак це необхідні заходи, пише газета.

"Якщо ми не вдамося до ефективних економічних санкцій, тоді нам треба знову озброюватись, щоб мати чим підкріпити свою зовнішню політику. Якщо ж ми не знайдемо грошей на переозброєння, тоді мусимо звикати жити у страху в найближчі десятиліття і приготуватися до найгірших сценаріїв", - підсумовує Daily Mail.

Несвяткові роздуми

Через 100 років після подій, які російський письменник Михайло Булгаков описав у романі "Біла гвардія", Україна знову стоїть на порозі війни. Однак загроза постала не лише перед Україною, пише польська Gazeta Wyborcza.

"Живучи у мирі та безпеці, ми вважали, що слово "війна" залишилося у підручниках історії. Ми вважали, що найкраще за всі століття становище Польщі буде тривати вічно. Через сто років після Першої світової війни Володимир Путін на очах світу спочатку анексував Крим, а зараз зазіхає на схід та південь України, може навіть і на Одесу. Він відновлює імперську Святу Русь часів Катерини ІІ, Сталіна чи Брежнєва", - пише газета.

У той час, як західним державам не вистачає рішучості стримати агресивність росіян, останнім рішучості не бракує. Поки Захід гадає, що ж іще може зробити Путін, той добре знає, чого Захід зробити не зможе.

Женевські домовленості найімовірніше так і залишаться на папері, бо Росія вже навчила світ, що готова підписати будь-що, а потім не дотримуватись своїх зобов'язань.

Цього року Великдень святкуватимуть в один день і католики і православні.

"Тому за святковим столом подумаймо про братів-українців, які зараз переживають за майбутнє своєї країни. Подумаймо про справедливих та чесних російських демократів, які святкуватимуть Великдень із відчуттям сорому за свою країну і за імперську політику Путіна. Також поміркуймо про тих, кого нічого не цікавить, щоб вони нарешті прозріли", - пише Gazeta Wyborcza.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк,Служба моніторингу ВВС