Тижневики: "нафтові граблі" знову на шляху Москви

транзит нафти Копирайт изображения Reuters

Українські тижневики – про роль нафти у збереженні світового порядку, вигадки про федералізацію, рейтинг найбагатших та останній шанс для України.

Нафта, Росія і Захід

Чи є можливості зупинити процес руйнації світопорядку, що здійснюється силами кремлівського реваншизму? - запитує тижневик "Дзеркало тижня" і також проводить цікаві історичні паралелі.

Наприкінці 1979 р. СРСР увійшов у в Афганістан, що викликало негативну реакцію у світі. Барель нафти на американському ринку тоді коштував 37,4 долари, що з урахуванням поправки на інфляцію, дорівнює 106,4 нинішнього долара США.

1986 року Саудівська Аравія та низка країн Перської затоки різко збільшили видобуток та експорт нафти, що призвело до різкого падіння її вартості - в липні 1986 р. сира нафта Перської затоки йшла по 7 і нижче доларів за барель.

Радянська економіка за таких цін на нафту стала колапсувати.

1991 року СРСР не стало. Отже, цикл "дія—протидія—наслідок" зайняв 12 років, розповідає тижневик.

Саудівська Аравія була одним із основних спонсорів афганських моджахедів і відіграла свою роль як у військовому фіаско Кремля, так і в колапсі СРСР.

"Нафтові граблі" знову на шляху Москви", - прогнозує "Дзеркало тижня".

Видання пише, що 11 червня цього року у Відні має відбутися чергове засідання країн-учасниць ОПЕК. На ньому для Іраку, Лівії та Ірану може бути офіційно погоджено збільшення квот на експорт. А поки що ці три країни тримають активний курс на збільшення видобутку, потенціал якого, і відповідно, експорт може становити мільйон барелів на день протягом наступних одного-двох місяців.

І саме тут може проявитися погоджена із Заходом політика і можливе покарання Росії нафтодоларом.

Захід має унікальний шанс використати залежність Росії від європейського ринку як елемент тиску. Наприклад, з боку ЄС має прозвучати категорична відмова Росії у реалізації проекту "Південний потік" як такого, що зберігає монополію постачальника, а не збільшує конкуренцію. Стратегічним ударом по Росії став би мораторій на найближчі 50 років на розробку покладів нафти й газу в Арктиці, що може бути ініційований ЄС.

"За умови втілення таких і подібних кроків Росія може колапсувати не через 12 років, а лише за три — у 2017-му. Але цей час потрібно максимально наблизити", - зауважує "Дзеркало тижня", додаючи:

"Поки готувалася стаття, надійшло повідомлення з Болгарії, що труби "Південного потоку" демонтовано в місці їх установлення. Якщо їх не змонтують деінде, це означає, що для Путіна увімкнувся зворотний відлік часу".

Вигадки про федералізм

Наскільки щирим є бажання мешканців Донбасу жити у федеративній Україні – таке питання піднімає тижневик "Комментарии" і знаходить цікаву відповідь.

За останні 12 років Україна чотири рази обирала Верховну Раду і двічі – президента. Мешканці Донбасу брали в усіх цих виборах активну участь, часом виявляючи рекордну активність, пише тижневик. За підсумками всіх кампаній вони демонстрували неабияку одностайність, віддаючи перевагу лише одній політичній силі – Партії регіонів.

Проаналізувавши основні пункти програми Партії регіонів, з яким вона йшла на всі вибори, "Комментарии" виявили, що ані під час парламентських виборів 2002, 2004 і 2012 років, ані під під час президентських у 2004 і 2010 роках ця політична сила жодним словом не згадувала про федеративний устрій України.

Тижневик нагадує, що основними гаслами, скажімо, останньої парламентської кампанії Партії регіонів 2012 року були російська мова як друга державна, асоціація з Євросоюзом, Росія – стратегічний партнер України так само, як США і Китай.

А от що просував кандидат у президенти Віктор Янукович у 2010 році: дві державні мови, більша "бюджетна" свобода регіонів, стратегічне партнерство з Європою і "дружні стосунки" з Росією, "позаблоковість" і жодної згадки про Митний Союз.

"Про ідею федералізму Партія регіонів офіційно згадувала лише один раз – перед виборами 2006 року", - зазначають "Коментарии" і роблять висновок:

"Єдина послідовна вимога Партії регіонів, яка близька півдню і сходу, - мовна. Ідея федералізму прожила в партійній ідеології один рік, з'явившись, як і тепер, лише після втрати центральної влади".

А відтак, міф про прагнення "федералізації" на півдні і сході України – вигадки сепаратистів, підсумовує тижневик.

Знову про найбагатших

Список 200 найзаможніших багатіїв України опублікував тижневик "Фокус". У першій п’ятірці - вже традиційно Рінат Ахметов, Вадим Новинський, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов і Дмитро Фірташ.

Про лідера рейтингу тижневик написав так:

"Чи може Ахметов втратити свій вплив? Відповідь залежить від того, чи знайде він формулу взаємопорозуміння з постреволюційною владою. Можливо, мільярдер намагатиметься зробити ставку на нового президента. Ще один спосіб покінчити з минулим – перекваліфікуватися з олігарха у бізнесмени. Це було б насправді революційне рішення".

А от чим, на думку "Фокуса", загрожує Україні арешт у Відні Дмитра Фірташа:

"За оцінками співголови Фонду енергетичних стратегій Дмитра Марунича, у сховищах компанії Ostchem Holding міститься 4 мільярди кубометрів газу. У сховищах Нафтогазу - лише 2 мільярди. Якщо газ Фірташа виявиться під арештом, значна частина вітчизняного хімпрому просто зупиниться".

Останній шанс

Інтерв’ю із виконувачем обов’язків глави адміністрації президента України Сергієм Пашинським публікує тижневик "Кореспондент". Значна частина розмови присвячена останнім подіям на сході України.

З-поміж різних питань "Кореспондент" попросив Пашинського прокоментувати закиди новій українській владі щодо нерішучості у протидії сепаратистам. У відповіді на це питання очільник адміністрації президента провів історичні паралелі.

"Почитайте історію України. У 1918 році в Україні було більше 300 тисяч озброєних патріотів у різних формуваннях. І всю цю країну захопили 7 тисяч більшовиків. Тому що ці 7 тисяч більшовиків були об’єднані ідеєю захоплення України, а 300 тисяч українців билися один з одним. Їм було байдуже до зовнішньої загрози, їм головне було довести свою правду і поставити свого гетьмана у Києві", - розповів Пашинський.

Він застеріг, що зараз деякі політики хочуть повторити сценарій 1918 року.

"Ці люди страшніші, ніж агенти ФСБ і "зелені чоловічки". Панове, якщо ми зараз знищимо владу у Києві, ми назавжди знищимо Україну. Четвертого шансу у нас вже не буде", - сказав Сергій Пашинський.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС