Преса України: шахтарський страйк і синьо-жовтий Харків

Харків Копирайт изображения AP
Image caption Напередодні у Харкові провели проукраїнський мітинг

Українська преса пише про бюджет України, страйки і Харків у синьо-жовтих кольорах.

Україна житиме краще?

Проект "Основних напрямів бюджетної політики на 2015 рік", поданий Кабміном на розгляд до Верховної Ради, аналізує газета "Сегодня".

"Якщо судити за цим документом, то життя, у порівнянні з нинішнім роком, стане краще: зростання ВВП складе 1,7 % (зараз - падіння 3%), а ціни за рік зростуть лише на 5,4 % (прогноз на 2014 рік - 12-14 %). Піднятися повинні і показники промислового виробництва, а рівень безробіття знизитися", - пише видання. Експерти, втім, оптимізму чиновників не поділяють.

"Економічна активність буде погіршуватися в найближчі місяці на тлі політичної нестабільності, розриву економічних зв'язків з Кримом і бюджетної економії. Якщо ситуація стабілізується, економіка почне оживати тільки в другій половині року. А помітне поліпшення показників можна буде очікувати лише наступного року", - прогнозує головний економіст Dragon Capital Олена Білан.

Аналітик Олександр Жолудь упевнений, що різкого зростання безробіття не буде, оскільки багато структур, які співпрацюють з Росією, вже скоротили зайвий персонал, але можливе переведення працівників на неповний робочий день і відправлення їх у відпустку за свій рахунок.

"Уряд повинен подати серйозну програму реформ, спрямовану на відродження економіки. На отримані від МВФ кредити потрібно будувати нові дороги, реконструювати комунальну сферу, що дозволить заощадити газ, модернізувати НПЗ, щоб випускати свій якісний бензин, а не закуповувати імпортний. Одночасно вирішиться і проблема зайнятості", - пропонує пан Жолудь.

Шахтарі вже страйкують

Про страйк на п'яти шахтах підприємства "Краснодонвугілля" на Луганщині пише газета "День". Працівники вугільного підприємства, що належить Ринату Ахметову, відмовилися виходити на роботу, вимагаючи збільшення зарплати удвічі.

"Ціни зросли, а зарплати не підвищуються", - так пояснив причини страйку гірник Олексій, який працює на шахті "Суходольська-Східна".

Перемовини з керівництвом шахт результатів поки не дали, додає "День" і сторони шукають вихід з ситуації, що склалася. Свій варіант пропонує голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

"Пропонуємо вести переговори про поступове підвищення зарплати. Зараз попит на вугільну продукцію зменшився, бо – літо. У необмеженій кількості везуть вугілля з Росії з "копанок". Це збиває ціну на внутрішньому ринку, тому ринок дестабілізується, і реально просто неможливо підвищити зарплату вдвічі", - заявив газеті пан Волинець.

Представники власника ж поки не дають коментарів з цього приводу, додає "День".

Синьо-жовтий Харків

Харків несподівано з усіх куточків засяяв синьо-жовтими фарбами, повідомляє газета "Україна Молода". У кольори державного прапору місто розмалювали автомайданівці, влаштувавши спеціальний флешмоб. Художники-аматори прикрасили не лише будинки, стовпи, автобусні зупинки та паркани, а й дерева, ліхтарі і рекламні конструкції.

"Засилля червоного та смугастого давно всіх втомило", - зазначає газета.

"Україна Молода" також розповідає про те, що напередодні харківські депутати нарешті зібралися з духом й на сесії офіційно висловили своє ставлення до сепаратизму на південному сході.

"Ми за цілісність України. Харків — невід’ємна частина України", - йдеться у спеціально прийнятому на сесії зверненні.

Мер міста Геннадій Кернес, так висловив своє ставлення до "параду вуличних губернаторів": "Я це не підтримую. Це просто смішно. Я подібні дії називаю божевільнею "Ромашка".

Водночас депутати Харківської міськради звернулися до Верховної Ради з вимогою негайно прийняти закон про місцеві референдуми, який би чітко врегулював процедуру і визначив питання, що можуть виноситися на голосування в регіонах.

Депутати також вимагають повернення в ефір російських телеканалів і хочуть домогтися, аби російська мова в місті функціонувала нарівні з державною.

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторингу ВВС.