ЗМІ: без олігархів Києву не втримати ситуацію на Сході

Яценюк  і Коломойський Копирайт изображения UNIAN
Image caption Губернатором Дніпропетровщини Коломойського призначили на початку березня

У суботу, 26 квітня, українські тижневики пишуть про те, як живе анексований Крим і, зокрема, його корінне населення - кримські татари, а також про шляхи вирішення проблеми сепаратизму на сході країни.

Олігархи за кермом

Журнал "Фокус" визнає, що без вимушеної і, на жаль, далеко не безкорисливої допомоги олігархів українській владі не вдасться втримати ситуацію на сході країни.

Свою тезу тижневик ілюструє багатьом відомими фактами.

Губернатор Дніпропетровщини Ігор Коломойський за нетривалий час перебування на посаді своїм коштом заправив пальним військову бронетехніку, підписав меморандум про порозуміння з найвпливовішими силами регіону, придушив будь-які місцеві прояви сепаратизму та створив батальйон громадської самооборони.

А його ініціатива платити гроші за кожного спійманого російського диверсанта не лише стала джерелом багатьох жартів, а й вдалим мотиватором для тих, хто бажає отримати винагороду у розмірі десяти тисяч доларів.

А от інший олігарх, "король Донбасу" Рінат Ахметов, схоже, активно не втручається в кризу, що розгортається у його негласній вотчині. І результат такої пасивності – сепаратистська "пожежа", яку поки що не вдається згасити. Більше того, серед донецьких розкольників, на думку видання, вже з’явилося чимало пасіонарних лідерів, які вже відчули смак влади і "навряд чи готові до капітуляції лише за однією вказівкою Ахметова".

Тому тижневик робить висновок, що за відсутності конкретної, а не лише дипломатичної підтримки Заходу, та враховуючи зухвалість Росії, уряд України має розраховувати на олігархів.

"За їх допомогу і лояльність доведеться платити, і платити, здається, дорого, але нічого іншого не лишається, коли "брат" стоїть у воріт", – резюмує "Фокус".

"Раціональний" Тігіпко

Тижневик "Корреспондент" публікує розлоге інтерв’ю з кандидатом на президентську посаду Сергієм Тігіпком, який, згідно з останніми соціологічними опитуваннями, є найрейтинговішим вихідцем з колись могутньої Партії Регіонів.

Він вважає, що проблеми на сході України загострилися тому, що регіон, який не має широких повноважень, стикнувся з колосальними економічними негараздами, а ще "відчуває себе таким, що програв". Не останню роль, продовжує Тігіпко, відіграє мовне питання, яке, як він каже, хвилює жителів Донбасу.

Він стверджує, що ситуацію розгойдують, окрім інших зацікавлених гравців, росіяни, які представляють заворушення в регіоні у гіпертрофованій формі.

Тігіпко критикує київську владу за небажання йти на поступки сходу – "ми нічого не зробили для регіону, окрім двох ультиматумів і однієї антитерористичної операції, яка незрозуміло чим завершилася".

Відповідаючи на запитання про свою президентську кампанію, політик каже, що буде робити акцент на економці. Як збалансувати бюджет? Як вирівняти валютний курс? Як покращити інвестиційний клімат? Саме ці та багато інших, більш конкретних завдань ставить перед собою кандидат.

А ще Тігіпко прогнозує, що "маятник, який запустив Майдан", може знести теперішню владу так само, як і попередню, та запевняє, що, як людина раціональна, не буде політично співпрацювати з націоналістами та радикалами.

У кримській пастці

В інтерв’ю газеті "Комментарии" Мустафа Джемілєв, багаторічний лідер кримських татар, жаліється, що його народ опинився у юридичному "капкані".

З одного боку, парламент України нарешті прийняв закон, який відновлює права депортованого народу. Але якщо кримські татари будуть змушені вступити в російське громадянство, то стануть абсолютно безправними – і на своїй історичній батьківщині їх будуть вважати ледь не сепаратистами навіть за висловлювання про майбутній статус Криму.

"Можна багато що говорити про рівень демократії в Україні, але у порівнянні з Росією ми просто Париж", – гірко жартує він.

Джемілєв заявляє, що виступає проти прийнятого під час останнього Курултаю рішення направити у самопроголошений уряд Криму представників кримських татар, адже вважає його нелегітимним, та додає, що "сідати за оди стіл з бандитами неетично".

Він також вкотре наголошує, що окупація Криму - незаконна.

На питання, чи вірив він у можливість російського вторгнення на півострів, відповідає прямолінійно: "Такого хамства ніхто не очікував. Що Росія відверто піде на порушення домовленостей, які сама ж підписала, здавалося неймовірним. Все, що відбулося, укладається в слова поета про те, що розумом Росію не збагнути".

Джемілєв визнає, що поки що жорсткого спротиву з боку кримських татар окупаційному режиму немає, але прогнозує, що він буде.

Сон-реальність

Про другий місяць життя-буття в анексованому Криму розповідає у своєму матеріалі тижневик "Дзеркало тижня".

Населення півострову нарешті починає приходити до тями після пропагандистських атак – і реальність видається малопривабливою.

"Багато хто, переборюючи нудоту від крутого віражу у своїй долі, озираються довкола у пошуку рятівної для психіки картинки. Яка одним дає надію на те, що їх зараз розбудять, і біль від того, що їх зухвало окупували або "здали", виявиться поганим сном. Інші сподіваються, що одного разу вранці "тимчасові труднощі перехідного періоду" минуться, бо кошмар "втрачені ілюзії" дивитися може не кожен", – пише автор.

Але "кошмар" не розсіюється. Проблеми лишаються, і на їх вирішення у Росії елементарно немає грошей. Величезні черги знервованих людей до паспортних столів не зникають, як і не зменшується натовп охочих забрати свої заощадження в банках, більшість з яких не працює. З обігом гривні теж повна плутанина.

Не зовсім визначена ситуація і з виборами, які за російським законодавством мають відбутися не 2015 року, як було заплановано, а вже цього вересня. І це волевиявлення, вважає газета, може стати "другим кримським референдумом".

Втім, видання критикує і український уряд за його недостатню діяльність щодо Криму, хоча і зазначає, посилаючись на в.о. заступника глави президентської адміністрації Андрія Сенченка, що влада намагається оперативно вирішувати проблеми, пов’язані з півостровом.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС