"Це вже війна" - іноземна преса про ситуацію в Україні

Копирайт изображения Getty
Image caption Якщо Захід не наважиться на рішучі кроки, Росія може розколоти чи навіть поглинути Україну, пише західна преса

У понеділок, 5 травня, іноземна преса одностайно називає події в Україні війною і розмірковує, що з цим робити.

На що чекаємо?

Це вже війна, і не зрозуміло, на що ми чекаємо, каже журналіст Єжи Хащинський в коментарі для польської газети Rzeczpospolita.

Одні називають її неоголошеною, інші – гібридною. Але головне, що це – війна, каже оглядач, наголошуючи на важливості того, що це слово прозвучало з вуст польського прем'єра Дональда Туска.

На думку автора, Польща певною мірою відповідальна за ситуацію в Україні, адже саме Польща зародила в Україні надію на європейське майбутнє. А отже, ситуація вимагає від польського уряду впровадження санкцій третього рівня проти Росії. Адже в умовах війни ліниві балачки про дипломатичне рішення та діалог з Кремлем, які ведуться в західних столицях, зокрема Берліні, не мають жодного сенсу.

США також не вистачає рішучості, адже Барак Обама вже кілька місяців погрожує Москві, що наступного разу - от точно її покарає. Володимир Путін перетнув "червону лінію", але Захід і далі відкладає економічні санкції "на потім", веде далі пан Хащинський.

Тож Польща зараз повинна зробити усе, аби провідні держави Заходу відреагували на те, що пан Путін безкарно змінює карту світу, вважає журналіст.

Точка неповернення

Не хочеться цього визнавати, але Україна пройшла точку неповернення, пише британське видання Independent. Десятки смертей в Одесі і збройне протистояння на сході країни дозволяють говорити про війну в Україні як факт.

Стратегія Заходу тишком-нишком втягнути Україну в сферу спливу ЄС і сподіватися, що Росія цього не помітить, повністю провалилася, вважає видання.

Оскільки важелі для дипломатичного розв'язання ситуації зникають один за одним, європейські та американські політики будуть відчувати спокусу просто умити руки, звинуватити в усьому Кремль і кинути все напризволяще, як вони це зробили на початку конфлікту в Югославії.

Якщо санкції і осуд політики Путіна і зараз замінять більш активну політику, це буде справжньою катастрофою, пише видання. Санкції дають Заходу відчуття, що він щось робить для вирішення ситуації, але ці заходи не зупинять кровопролиття в Україні. Необхідно налагоджувати діалог з усіма сторонами, і врешті-решт з'ясувати, чого насправді хоче Росія, пише видання.

Громадянська?

Коли дивишся на події в Україні, на думку спадають два слова – "громадянська війна", пише Ендрю Кларк для Australian Financial Review.

Напевно, події ще не досягли цього рівня, але в антитерористичній операції на сході країни уряд застосовує бойові вертольоти, а повстанці стріляють по них із переносних зенітно-ракетних комплексів.

А США та Європа досі не спромоглися визначитися з ефективною стратегією, яка би змогла стримати розпад України, котрий підігріває Кремль.

У той час, як економіка Росії скорочується, а населення країни зменшується, Володимир Путін вирішив сягнути "глибокого колодязя російського націоналізму", аби зміцнити свій контроль над країною, пише видання.

Але що ж мотивує Путіна в його політиці щодо України? На думку дослідниці Рут Деєрмонд, Росія прагне відродитися як велика світова держава. А спроба Заходу затягти Україну в свою орбіту розцінюються Кремлем як зазіхання на його статус "домінантної держави в регіоні".

І якщо Захід не наважиться використати військову силу для зупинення цієї агресії, Росія знову може поглинути Україну або ж розколоти її на кілька шматків, підсумовує газета.

Віртуальні воїни

Війна за Україну розгорнулася не тільки у її східних областях. Інтернет теж став справжнім полем бою, зазначає британська газета Guardian.

Видання скаржиться на надзвичайно велику кількість негативних і образливих коментарів під будь-яким матеріалом щодо України. За словами модераторів секції коментарів на вебсайті Guardian, надзвичайно агресивні повідомлення залишають спеціально найняті інтернет-провокатори – тролі.

Дехто стверджує, що це найманці російського проурядового молодіжного руху "Наші", які отримують гроші за свою роботу.

За словами одного читача Guardian, слова якого наводить видання, ці коментарі виглядають як "напрочуд упереджена прокремлівська, антизахідна пропаганда, котра розпалює ненависть і, здається, пишеться за шаблоном, - так схожі між собою окремі повідомлення".

Люк Хардінг, колишній кореспондент Guardian в Росії, підтверджує, що такій наплив негативних коментарів – це скоординовані зусилля. "Це дуже розповсюджений феномен у Росії", - каже він.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.