Іноземна преса: Захід проспав загрозу з Росії

Москва Копирайт изображения Reuters

Військові паради 9 травня у Москві й Севастополі за участю Путіна, "референдум" на сході України та страшилки від російського кібер-гуру - теми західних ЗМІ 10 травня.

Російська загроза

Військові паради 9 травня у Москві й Севастополі за участі президента Росії Володимира Путіна мали на меті продемонструвати Заходу військову міць Росії, пише Daily Mail.

Вони відбувалися на фоні кризи на сході Україні, де "бандити, озброєні автоматами Калашникова, охороняють блокпости, підбиті вертольоти падають з неба, а проросійські мітингарі згорають у палаючій будівлі", обурюється видання.

"Що ще має трапитися, щоб світ прокинувся й осягнув загрозу, яка йде від Росії під керівництвом її зловісного лідера? Він знищив правила, на яких десятиліттями базувалася безпека Європи", - зазначає газета.

Захід проспав цю загрозу, вважає Daily Mail, бо занадто багато уваги приділяв боротьбі з тероризмом і особливо подіям на Близькому Сході.

Нічого, крім переговорів

Дехто на Заході вважає, що заклик президента Путіна до проросійських повстанців на сході України відкласти референдум про незалежність, запланований на 11 травня, є результатом санкцій проти Росії, пише Guardian.

Насправді санкції лише грають на користь пану Путіну, бо дають зручний привід для виправдання економічних негараздів у Росії і допомагають йому об'єднати країну перед західною "загрозою", вважає видання.

"Санкції контрпродуктивні - вони занадто слабкі, щоб перемогти російського ведмедя, але достатньо сильні, щоб провокувати його", - пише газета.

Можливо, санкції проти самого президента будуть результативними. Американці кажуть, що знають, в яких західних банках пан Путін тримає свої "мільярди", веде далі Guardian.

"Однак, за винятком болючих санкцій у галузі енергетики, Захід і Україна мало що можуть зробити, крім вести переговори. І саме це - єдиний шлях, бо Росію треба залучати до вирішення цієї кризи", - вважає видання.

Guardian попереджає, що введення військ НАТО чи військова допомога Києву можуть спричинити громадянську війну в Україні і спровокувати вторгнення з боку Росії.

Політичне шахрайство

Лідери проросійських груп на сході України заявили, що проведуть 11 травня референдум про статус регіону, незважаючи на заклики Володимира Путіна відкласти його, пише International New York Times.

У Києві відповіли, що референдум - нелегітимний.

"Держава Україна ніколи не планувала ніяких референдумів. Ми не можемо скасувати чи відкласти щось, чого не існує. Це політичне шахрайство", - зазначив секретар Ради з національної безпеки та оборони України Андрій Парубій.

Деякі аналітики вважають, що заклики Путіна - це спроба застрахуватися від неспроможності сепаратистів провести референдум, зазначає видання.

Повстанці контролюють десятки будівель, але не всю територію. Вони не мають адміністративних важелів для проведення голосування, каже колишній посол США в Росії Майкл Макфол.

Досі невідомо, скільки буде дільниць для голосування. Самопроголошений мер Слов'янська В'ячеслав Пономарьов 6 травня навіть не знав, скільки їх буде у Слов'янську - 56 чи 156, зазначає видання.

Комп'ютерні страшилки

Проведіть годину з російським кібер-гуру Євгеном Касперським - і довколишній світ видасться вам зловіснішим, ніж ви досі вважали, пише Independent.

Один із провідних світових спеціалістів у сфері інформаційної безпеки Євген Касперський особливо відомий тим, що заснована ним компанія "Лабораторія Касперського" проаналізувала комп'ютерний вірус Stuxnet, який пошкодив ядерну програму Ірану.

Пан Касперський розповідає про те, як латиноамериканські наркокартелі паралізували комп'ютерні програми порту в Антверпені, щоб уникнути митного контролю, коли розвантажувалися наповнені кокаїном контейнери.

Він згадує, як російські мафіозі зламали програмне забезпечення вугільної компанії і п'ять років продавали непоміченими тонни вугілля на стороні.

Пан Касперський, який і сам може бути потенційно небезпечним через нібито близькі стосунки з Володимиром Путіним, навчання в школі тодішнього КДБ та співпрацю з російськими військовими компаніями, не любить говорити про політику, а ситуацію в Україні ухильно називає "складною", зазначає видання.

Він попереджає, що можна очікувати атаки мафії в галузі мобільних технологій та інфраструктури, повідомляє газета.

Огляд підготувала Наталія Наздравецька, Служба моніторингу ВВС.