Іноземна преса: французькі "Містралі" посилять Росію в регіоні

Копирайт изображения AFP
Image caption Проросійські повстанці - "ніхто інші, як терористи профінансовані Володимиром Путіним", вважає канадська Globe and Mail

Про повстанців і "терористів", виклики української влади, переговори зі сходом і французькі військові кораблі для Росії пише іноземна преса у четвер.

Називати "лопату лопатою"

Канадське видання Globe and Mail закликає називати "лопату лопатою", тобто речі своїми іменами.

На його думку, західна преса потрапляє у пастку кремлівської пропаганди, коли постійно називає озброєних людей у Східній Україні проросійськими повстанцями чи російськомовними сепаратистами.

Видання вважає, що "вони ніхто інші, як терористи профінансовані Володимиром Путіним, який намагається розірвати територіальну цілісність України".

"Жодна інша демократична західна країна такого б не дозволила", пише видання, додаючи, що "референдум" на Сході був "обманом".

Довгий список викликів

Видання Washington Post розглядає "довгий список" викликів української влади, яка "намагається утримати країну від розколу".

Видання вважає, що перед владою стоїть бюрократичний виклик провести президентські вибори в той час, коли немає можливості контролювати майже десяток міст у Східній Україні.

"Російські сепаратисти, чи хтось інший може намагатися саботувати вибори", видання цитує члена партії Демократичний Альянс Галину Янченко.

Донецький губернатор Сергій Тарута визнає, що зі Слов'янська, який утримують повстанці, та з інших гарячих точок, дільниці доведеться перенести. Проте, він додає, що "донецька народна республіка не володіє достатньою кількістю ресурсів, щоб зірвати виборчий процес".

Критики і деякі прихильники нової влади кажуть, що уряд сам винен у власних проблемах, адже дозволив політиці впливати на кадрові питання у сферах оборони, розвідки та національної безпеки.

Деякі керівники держустанов на Сході скаржаться, що незграбність Києва посприяла розростанню кризи. Армія не поспішала діяти, що призводило до жертв серед мирного населення, чи невдало звільняла міста, щоб потім знову їх здати, пише автор.

Під тиском озброєного повстання, Київ застосовує двозначний підхід: запрошує повстанців на переговори і присягає застосувати війська та інші сили безпеки, щоб відновити порядок, підсумовує видання.

Пошук альтернативи

За останні три місяці української кризи питання конституційних відносин між Києвом та східними регіонами країни залишалося без належної уваги, вважає Irish Times.

Партії, які прийшли до влади після падіння президента Віктора Януковича, переважно походять із заходу країни і їм не вдалося відповісти на вимогу поважати культурні і регіональні права Сходу, додає видання.

"Переговори щодо цього питання, які почалися вчора у Києві можуть допомогти знайти альтернативу громадянській війні чи тривалій дестабілізації в Україні".

Автор вважає переговори потрібними для всіх зацікавлених сторін, якщо ті прагнуть уникнути невідворотної ескалації, санкцій та геополітичного протистояння і додає, що вірить у ці переговори, адже сумні перспективи спонукають сторони розглядати менш агресивні варіанти розвитку подій.

Парадоксальний нюанс

Критики вважають угоду між Францією і Росією про поставку останніх двох вертольотоносців класу "Містраль" класичним прикладом того, що європейська держава ставить бізнес вище за заклики США зайняти чітку позицію щодо російського втручання в Україні. Про це в четвер пише International New York Times.

Копирайт изображения AFP
Image caption Один із кораблів, які Франція хоче продати Росії, називається Севастополь

Попри позицію США, угода про продаж кораблів вартістю 1,6 мільярдів доларів, підписана в 2011 році, досі дійсна.

Відносини між США і Францією у сфері безпеки протягом останніх років були досить міцними, пише газета. Питання кораблів не обговорювалося активно, аж доки Росія не анексувала Крим.

Тепер, якщо кораблі будуть поставлені, російський військовий потенціал зросте в регіоні, найбільш вразливому на даний момент: Україна і Грузія в басейні Чорного моря, а також країни Балтії, які входять до складу НАТО, вважає видання.

"Технології і можливості представлені в кораблів класу "Містраль" не можна передавати Російській Федерації, яка продовжує погрожувати сусідам", - цитує видання пана Ставрідіса, адмірала у відставці, який з 2009 по 2013 році був у складі найвищого командування НАТО.

"У Росії такого немає. А без допомоги Франції вона ще не скоро таке збудує", - вважає експерт з російських збройних сил при Американській раді зовнішньої політики, Стівен Бланк.

"Оскільки на вертольоти теж можна кріпити ракети, це може стати платформою для вертолітних атак", - додає Бланк.

Здається, французький уряд не поспішає скасовувати угоду, адже вона дає понад 1000 робочих місць. Західні дипломати вбачають вихід у тому, щоб французькі збройні сили викупили кораблі, але це може покласти значний тягар на оборонний бюджет країни.

Видання відзначає, що "парадоксальний нюанс" у тому, що один з замовлених кораблів називається Севастополь, так само, як і кримське місто.