Преса України: як далеко піде НАТО?

НАТО Копирайт изображения Reuters
Image caption Преса аналізує, наскільки далеко готовий зайти Альянс

Технологія 25-го кадру у російських ЗМІ, приватні авто на службі в українській армії, брак їжі у Криму та зобов'язання НАТО - в огляді української преси 22 травня.

Застарілий кадр

Служба безпеки України звинуватила російські ЗМІ у використанні технологій 25-го кадру, пише "Комсомольская правда в Украине". Журналістам продемонстрували розкадровку сюжету каналу "Росія-24" про події 2 травня у Одесі. На одному зі стоп-кадрів видно підпис "підпалив Правий сектор". Однак психологи сумніваються в ефективності технології і називають її застарілою, пише газета.

"Постійне повторювання будь-чого навіть у прихованій формі, безумовно впливає на підсвідомість. Але у форматі лише одного випуску новин цього не буде, якщо глядач сприймає події тверезо. 25-й кадр може вплинути лише на того, хто вже сформував у своїй психіці якісь уявлення і шукає їм підтвердження. Але така підготована людина і без 25-го кадру сприймає інформацію так, як їй подають", - цитує газета психоаналітика Ірину Ямковську.

Хоча фахівці і сумніваються у ефективності 25-го кадру, технологія офіційно заборонена.

"У багатьох країнах, включно із Росією та Україною, заборонено використовувати на телебаченні і радіо приховані вставки, які діють на підсвідомість людини та її здоров'я", - пише газета.

Авто на оборону

Приватні авто тепер можуть забирати на потреби оборони. Це стало можливим після внесення змін до закону "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", пише "Сегодня".

"Закон дозволяє на термін до 90 днів безоплатно забирати особисті автомобілі громадян не лише у випадку війни і при оголошені надзвичайної ситуації, але і в так званий особливий період. Робити це обіцяють лише у виняткових випадках", - пише газета.

Як пояснив газеті один із авторів законопроекту Юрій Сиротюк зі "Свободи", теоретично можуть конфіскувати авто будь-якої марки, однак армію передусім цікавлять вантажівки високої прохідності або автобуси.

"За його словами, порядок компенсації і перелік категорій автомобілів, які підпадають під дію закону, має найближчим часом розробити Кабінет Міністрів. Поки цього немає, відсутні і правові підстави для вилучення", - пише газета.

Протрималися недовго

Російський Росспоживнагляд повідомив про тимчасове зняття своєї ж заборони на ввезення до Криму українських харчів, пише "Україна Молода".

Кримський журналіст Андрій Александров стверджує, що причиною поступок з боку Росії стало масове невдоволення кримчан порожніми полицями та стрімким зростанням цін.

"Від суботи мережі зарясніли апокаліптичними картинками з кримських супермаркетів, які нагадали всім магазини часів перебудови. Та й ціни вражали - за кілограм свинини тут уже просять 125 гривень, кілограм бананів коштує 40 гривень, а сосиска в тісті - 16", - пише газета.

І хоча кримська влада всіляко заохочує російських постачальників завозити свою продукцію на півострів, однак результати все одно невтішні.

"Російським товарам важко конкурувати з українськими і за якістю, і за ціною. І це стосується не лише імпорту. Нещодавно припинив існування сімферопольський пивзавод. Річ у тім, що в Україні акциз був 4 рублі з пляшки, а у великій та прекрасній Росії - 15 рублів", - пояснює ситуацію інший кримський журналіст Олександр Янковський.

До чого готове НАТО?

Російська агресія в Україні поставила під сумнів готовність і спроможність НАТО захистити свій східноєвропейський фланг, пише в газеті "День" колишній міністр оборони Польщі Богдан Кліх. І хоча після захоплення Росією Криму, США перекинули додаткові підрозділи до Європи та Польщі зокрема, питання залишаються.

"Ці практичні заходи відбуваються в момент, коли агресія Росії в Україні розвіяла сумніви з приводу важливості НАТО. Але визнання потенційної небезпеки - це не те ж саме, що формування ефективної відповіді. Стратегічна обстановка сьогодні зовсім не така, як це було 1997 року, коли лідери країн НАТО підтримали заявки Польщі, Чехії та Угорщини на членство й надали Україні та Росії статус привілейованого партнера. Справді агресія Росії в Україні змушує НАТО переглянути свої відносини з Росією та Україною", - пише пан Кліх.

Захід повинен продемонструвати, що політично він на боці України й заохочує її до прозахідного курсу. Натомість НАТО необхідно зміцнити військову співпрацю з Україною, реалізуючи положення хартії про особливе партнерство.

"Альянс мусить активніше залучатися до реформування та переозброєння українських збройних сил", - робить висновок польський екс-міністр.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС.