ЗМІ: Тимошенко чекатиме на помилки Порошенка

Порошенко і Тимошенко

В суботу, 31 травня, українські тижневики пишуть про розвиток подій на сході, подальші відносини між лідерами президентських перегонів та необхідність розпуску парламенту.

Якщо схід піде…

Газета "Коментарі" аналізує можливі сценарії розвитку подій в східній Україні та їх економічні наслідки.

На думку видання, захоплення Криму та створення самопроголошених республік є лише кроками в намаганнях розвалити Україну. Сепаратисти розглядають кілька варіантів розподілу України. Видання оцінює вірогідність приєднання Донбасу до Росії як дуже низьку.

Найбільш вірогідним розвитком подій газета вважає повільну дестабілізацію та часткове підпорядкування регіону Україні. Адже тоді Росія не бере на себе жодних зобов’язань щодо регіону, але фактично отримує на своєму кордоні буферну зону, яку може використовувати для збільшення присутності в регіоні та як плацдарм для подальших дій, пише видання.

На думку видання, в такій ситуації економічна та соціальна криза на Донбасі через його ізоляцію дозволить Росії отримати контроль над певними підприємствами, які мають особливе значення, наприклад Харцизький трубний завод, що виробляє труби великого діаметру для "Газпрому". А знищення підприємств-конкурентів підсилить конкурентоспроможність російських галузей, пише видання.

Для України ж втрата контролю над Донбасом означатиме втрату 87% видобутку вугілля та 40% виробництва чорної металургії. З іншого боку, значно скоротиться і споживання газу. Також Україна втратить можливість розробляти родовища сланцевого газу на цій території, пише видання.

Війна чи мир?

Журнал "Кореспондент" розглядає подальший розвиток відносин між Петром Порошенком та Юлією Тимошенко. Видання вважає, що хоч від них і чекають конфронтації, Тимошенко, скоріше за все, займе вичікувальну позицію.

Деякі експерти вважають, що після болючої поразки на президентських виборах, Тимошенко може взяти паузу та чекати на помилки нового президента. Перші скандали можуть виникнути під час призначення нових голів обласних адміністрацій, міністрів силового блоку та МЗС, керівників РНБО та адміністрації президента, пише видання.

Якщо Тимошенко побачить, що на ці посади приходять люди, близькі до олігархів, це дасть привід для критики Порошенко. Хоча про широку війну між політиками поки не йдеться, додає видання.

"На рівні кадрових призначень буде критика, але не війна. Треба перечекати "медовий місяць" президента, а коли рейтинг Порошенко почне падати, Тимошенко почне йому в цьому допомагати", - вважає директор Інституту української політики Кость Бондаренко.

Відкритий конфлікт зараз не в інтересах ані Тимошенко, ані Порошенко. Протистояння між ними безперечно почнеться, каже видання, але буде проходити "під килимом". При цьому багато хто зазначає, що Тимошенко скористається будь-якою нагодою, аби піти проти президента.

"Опозиція – її природна стихія. Така в неї вдача", - каже Бондаренко.

Влада - легітимна

Тижневик "Фокус" аналізує головні висновки з президентських виборів в Україні. Найголовніше досягнення виборів - це те, що влада в країні тепер легітимна, пише видання. Вибори в один тур та з високою явкою повністю знімають будь-які питання щодо цього питання.

Також, на думку видання, країні необхідні парламентські вибори, адже формально президент був вибраний у парламентсько-президентській республіці, та має досить обмежені повноваження.

Петро Порошенко може проводити свою лінію влади тільки за надійної підтримки в парламенті та уряді. А тому для нього так важливі дострокові парламентські вибори.

Видання називає це першою поважною проблемою президента, адже в нього немає своєї партії, а та, що створюється нашвидкуруч зараз навряд чи матиме ґрунтовну програму та загальну ідею.

Крім того, президент стикнеться з тим, що реальна, тобто фінансова, влада буде сконцентрована в руках уряду, адже саме це передбачають численні зміни до конституції, які зараз активно обговорюються.

Головним же висновком президентських виборів видання вважає те, що українське суспільство продемонструвало своє здорове ставлення до поточної ситуації, та довело, що не чекає від влади багато, а готове покладатися на власні сили.

"А тепер — парламент!"

В Україні повинні бути оголошені дострокові парламентські вибори, пише Сергій Рахманін для "Дзеркала тижня", та наводить аргументи для такого рішення. По-перше, це буде справедливо, вважає він, адже центральні інститути влади, включаючи парламент, винні у кризі, що призвела до найсерйозніших випробувань для держави за всі роки його існування.

По-друге, є підстави ставити під сумнів легітимність ВР, каже він, додаючи, що не варто плутати поняття "легітимний" і "легітимно обраний".

Проголосувавши за цей склад парламенту два роки тому, електорат уклав з депутатським корпусом своєрідний суспільно-політичний договір, умови якого нардепи, по суті, не виконали. Отже, народ має право цей договір розірвати.

По-третє, парламент не цілком справляється з покладеними на нього завданнями, каже автор. Далеко не всі нормативні акти, необхідні для відновлення керованості країною, нормалізації стану економіки та підвищення обороноздатності держави приймаються вчасно і в повному обсязі.

Часом поведінка частини депутатського корпусу схожа на відвертий саботаж, що в умовах фактичної війни межує з державною зрадою, пише Рахманін.

Ну і нарешті, продовження життя цього парламенту підмиває репутацію нової влади, каже автор. Її формальної опорою у ВР є коаліція, куди входить неабияка кількість представників старої влади, більшість з яких, наприклад, підтримали "закони 16 січня".

Ті, хто сьогодні уособлює владу, у свій час не соромилися називати те голосування злочином. Їх сьогоднішнє співіснування зі "злочинцями" є вимушеним заходом, але довіри до нових поводирів, безумовно, не додає.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС