Преса: про що говоритимуть Порошенко і Обама?

Барак Обами Копирайт изображения Reuters
Image caption Обама має зустрітися з Порошенком у середу в Польщі

Українські газети обговорюють майбутню зустріч Петра Порошенка з Бараком Обамою та розмірковують, чи знизиться ціна на російський газ, і якщо так, то наскільки.

Зустріч з Обамою

Петро Порошенко, перемогу якого на президентських виборах уже офіційно підтвердила Центральна виборча комісія, зустрінеться у середу в Польщі з президентом США Бараком Обамою, пише "Сегодня".

Особиста зустріч підтвердить "відданість підтримці українського народу" Сполученими Штатами. Також очікується, що Порошенко обговорить з Обамою укладання договору про безпеку між Україною та США, зазначає видання.

На думку експертів, ця зустріч вкрай важлива, але має скоріше символічний характер, адже Порошенко не може підписувати будь-які угоди до своєї інавгурації.

"Це все ж таки неофіційна зустріч. Порошенко поки що не набув повноважень. Скоріш за все, у Варшаві відбудеться обмін думками щодо ситуації в Україні, Порошенко донесе до Обами конкретику щодо ситуації на Південному Сході. Будуть обговорювати, як США можуть ефективно допомогти Україні в даний момент", - каже політолог Володимир Фесенко.

"Можемо говорити, що запрошення Порошенко на зустріч у Варшаві, як і його запрошення до Нормандії – це великий успіх. Це означає, що вибори визнані світовою спільнотою", - додає політолог Олексій Гарань.

Військова допомога

Видання "День" також пише, що тема України буде головною під час європейського турне Обами.

За словами газети, однією з найбільших інтриг візиту буде те, хто ж сидітиме поруч з російським президентом Володимиром Путіним, якого також запросили на вшанування жертв Другої світової війни в Нормандії.

Білий Дім уже заявив, що Обама не матиме офіційних двосторонніх зустрічей з Путіним.

Також є повідомлення, що британська королева Єлизавета ІІ і собі не хоче зустрічатися і фотографуватися з Путіним.

Щодо візиту Петра Порошенко, експерти відзначають його важливість.

"Перш за все, для Порошенка, як нового президента України, це можливість встановити стосунки з Обамою, бажано довірливі і дружні, - каже колишній посол України в США Олег Шамшур. – Важливо, щоб Порошенко і Обама обговорили питання співробітництва у військовій та військово-технічній сферах та надання допомоги з боку США."

"Обама повинен пообіцяти,... що Україні мають надати більш суттєву допомогу, у тому числі військову, наскільки це можливо, - каже політолог Григорій Перепелиця. – Було б добре, якби у нас була не Хартія про стратегічне партнерство, а угода, на кшталт такої, яку підписали США та Ізраїль".

Те, що не вдалося Януковичу

Петро Порошенко створює прецедент у світовій політиці, пише "Комсомольская правда в Украине", адже ще не вступивши на посаду, він зміг добитися особистої зустрічі з президентом США.

Очікується, що Петро Порошенко, як кажуть його соратники, особисто попросить Барака Обаму про військову допомогу Україні: зброєю і устаткуванням.

Далі не виключено, що діалог президентів продовжиться на урочистому обіді в Королівському замку у Варшаві.

"Важливий сам факт зустрічі Петра Порошенка з Бараком Обамою. Приміром, за чотири роки президентства Віктору Януковичу так і не вдалося організувати повноцінну особисту зустріч з Обамою. Звичайно, були короткі діалоги "на ходу": в кулуарах якихось самітів, багатосторонніх зустрічей, але не переговори віч-на-віч. Порошенку ж вдалося, навіть не вступивши на посаду президента, отримати аудієнцію з президентом США", - каже Володимир Фесенко.

Після Польщі літак Петра Порошенка візьме курс на Францію, пише видання. Новообраного президента запросили на урочисті заходи у зв'язку з річницею висадки союзних військ у Нормандії, які відбудуться 6 червня.

Перелом у "газовій війні"?

Газета "Україна молода" пише про перелом в українсько-російській паливній кризі: платежі пішли, "газової війни", ймовірно, не буде, а до суперечки щодо "справедливої ціни" за російський енергоносій підключиться новий впливовий гравець - президент Петро Порошенко.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Україна наполягає, що справедлива ціна на газ - 268,5 долара

Москва - несподівано для багатьох - погодилася піти на зниження ціни за свій газ, пише видання. А це - головна вимога офіційного Києва, який, за умови її виконання, погоджується оплатити свої борги перед "Газпромом".

"У випадку погашення українського газового боргу російська сторона буде готова розглянути схему вирішення цінового питання не тільки шляхом зниження експортного мита, а й через проведення прямих комерційних перемовин на корпоративній основі", - сказав керівник "Газпрому" Олексій Міллер.

Експерти порахували: скасування мита зменшить вартість тисячі кубометрів газу із 485,5 до 385,5 долара. Україна ж наполягає на збереженні старої ціни, "дарованої" ще Віктору Януковичу, - 268,5 долара.

Втім проміжна ціна - а саме 385,5 - очевидно і стане новою вартістю газу для України.

Спочатку саме на такій ціні зупинилася Росія, піднявши вартість свого газу з 1 квітня.

Головним козирем України, на думку аналітиків, є сам факт оплати газу. Особливо враховуючи, що платіж надійшов неабияк вчасно - до початку тристоронньої зустрічі між Україною, ЄС та Росією у понеділок.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.