Іноземні ЗМІ: хто стоїть за батальйоном "Восток"?

Копирайт изображения REUTERS
Image caption У кулуарах в Нормандії "розпочалася нова дипломатична фаза" у врегулюванні української кризи, пише New York Times

Геополітика на святкуванні висадки в Нормандії, хто стоїть за батальйоном "Восток", Порошенко між дипломатією та війною - теми іноземних ЗМІ 7 червня.

Геополітика в Нормандії

Хто стоїть за батальоном "Восток"?

Між дипломатією та війною

Нова дипломатична фаза

Кілька тижнів на деескалацію

"Два обіди, але лише одне меню - Україна". Так підсумовує французька Le Monde результати двох окремих зустрічей, які президент Франції Франсуа Олланд провів у Парижі - спочатку з президентом США Бараком Обамою, а пізніше - з президентом Росії Володимиром Путіним. Обидва лідери прибули до Франції на святкування 70-ї річниці висадки союзницьких військ у Нормандії.

Україна була також темою зустрічі Великої сімки в Брюсселі 5 червня. Світові лідери дали Володимиру Путіну від двох до чотирьох тижнів на деескалацію ситуації на сході України, розповідає газета.

Якщо суттєвих зрушень у цьому напрямку не станеться, то Захід погрожує запровадити точкові санкції проти окремих секторів російської економіки.

Санкції можуть стати предметом обговорення на засіданні Ради Європи 27 червня, перед початком якого має відбутися церемонія підписання економічної частини договору асоціації між Україною та ЄС, а також відповідні договори з Грузією та Молдовою.

Але по суті "російські червоні лінії" залишилися без змін: Москва хоче федеральну Україну з широкою автономією для східних регіонів і вимагає гарантій військового нейтралітету України, зазначає видання.

Тим часом дестабілізація на сході триває, пише Le Monde. 5 червня на три українські прикордонні пости в Луганській області напали бойовики з Росії.

Хто стоїть за батальйоном "Восток"?

Проросійський батальйон "Восток", який воює на сході України, - це українські добровольці чи російські агенти? - запитує британська Guardian.

Деякі вояки виглядають як професійні солдати, зазначає видання, посилаючись на власних кореспондентів, які взяли у тих понад десяток інтерв'ю під час поїздок на схід України.

Газета цитує російського вояка на прізвисько Варан, який стверджує, що отримує 100 доларів на тиждень на проживання, але платить за це не Росія.

Проте російська влада щонайменше мовчазно сприяла набору волонтерів на війну в Україні, продовжує видання.

Копирайт изображения AP
Image caption Бійці батальйону "Восток" схожі на професійних солдатів, кажуть кореспонденти Guardian

Той самий Варан сказав, що отримав інформацію про можливість перетнути кордон з Україною і дістатися до Донецька у складі бойової групи від військкомату в Росії.

Між дипломатією і війною

Президенту Петру Порошенку доведеться лавірувати між дипломатією та війною, зазначає французька Le Figaro.

Він буде дипломатом чи воїном? Відповідь на це запитання дає експерт Євген Курнашов з Інституту Горшеніна в Києві. На його думку, дипломатичні зусилля не означають, що силові дії припиняться.

"Перед Порошенком - війна, яку ведуть бойовики, що належать до різних груп - бандити, найманці, екстремісти. Військова операція буде вестися паралельно з дипломатичними зусиллями", - вважає пан Курнашов.

Майбутній курс президента важко передбачити, бо він ніколи не займав високих посад, зазначає експерт. "Але відомо, що він майстер знаходження компромісів. Він працював з усіма президентами України", - каже пан Курнашов.

Експерт вважає, що пану Порошенку вдасться відновити відносини з Москвою, бо він має контакти в Росії. Наприклад, російський віце-прем'єр Ігор Шувалов допоміг йому вирішити проблеми з кондитерським заводом у Росії, власником якого є Порошенко.

Новий президент також використовує у своїх інтересах вплив олігархів, наприклад, близького до "Газпрому" Дмитра Фірташа та російського мільярдера Аркадія Ротенберга, друга дитинства президента Путіна, вважає експерт.

Учорашнє рукостискання між Путіним і Порошенком у Нормандії доводить, що ці зв'язки допоможуть пану Порошенку встановити контакт з президентом Путіним, зазначає газета.

Нова дипломатична фаза

У кулуарах в Нормандії, під час відзначення висадки союзників у Нормандії, розпочалася нова дипломатична фаза, пише американська New York Times.

Президент Обама скористався подією, щоб зустрітися з новообраним президентом України.

Серед американських та європейських політиків панує думка, що обрання пана Порошенка президентом України відкриває "нове вікно можливостей" для мирного вирішення конфлікту на сході України, зазначає видання.

Пан Обама також неформально поспілкувався з президентом Росії.

"Американський лідер продовжував наполягати на тому, щоб Росія припинила постачати зброю та бойовиків на схід України і формально визнала уряд пана Порошенка", - сказав заступник радника американського президента з питань безпеки Бенджамін Родес.

Огляд підготувала Наталія Наздравецька, Служба моніторингу ВВС