Herald: новим главою МЗС може бути Чалий

Порошенко і Путін Копирайт изображения AP
Image caption Преса припускає, що Порошенко вже став суперником Путіна

У понеділок, 9 червня, британська преса пише про перші заяви нового українського президента та виклики, що перед ним стоять, а також про антитерористичну операцію на Донбасі.

"Незграбна" АТО

Daily Telegraph досить критично аналізує антитерористичну операцію, яка триває на сході України.

У автора склалося враження, що у "хаотичних" діях українських військових є безліч помилок, і що саме вони, а не сепаратисти, виглядають "напружено та суворо".

"Проблема не в бажанні України боротися з повстанцями, а у тому, що це робиться занадто незграбно та жорстко, з перегинами", – коментує видання.

"Жахливими ілюстраціями" подібних некомпетентних, на думку Daily Telegraph, дій є події минулого тижня: вибух у будівлі Луганської обласної адміністрації або обстріл лікарні у Красному Лимані під час її звільнення від бойовиків.

Видання анонімно цитує іноземних дипломатів у Києві, які кажуть, що антитерористична операція проводиться з недоліками.

І хоча українські військові одержали не одну перемогу, наприклад, відбили у сепаратистів міжнародний донецький аеропорт, вони платять за це занадто високу ціну. Йдеться не лише про людські жертви, а "глибоке відчуження" з боку місцевих мешканців, які сприймають людей у погонах не як визволителів, а окупантів.

З цієї причини газета дає пораду новообраному президенту Петру Порошенку – "або проводити операцію з розумом, або повністю її припинити".

Промова протиріч

Газета Daily Post пише у своїй статті, яка лаконічно підсумовує суботню інавгураційну промову Порошенка, що президент жодним чином не натякнув, що антитерористичну операцію згорнуть. Втім, повідомляє видання, новий глава держави заявив, що налаштований відновити мир, щоправда, не пояснивши, яким чином.

Пан Порошенко також пообіцяв, що поверне Крим до складу України. Але він також не розповів, як буде це робити. Адже, нагадує Daily Post, російський президент Володимир Путін вважає, що Микита Хрущов віддав півострів несправедливо.

Більш того, президент закликав усі сторони конфлікту до діалогу, але одночасно виключив можливість переговорів з "бандитами та вбивцями".

Саме тому, на думку газети, його промова у парламенті не містила жодних ознак, що конфлікт на сході, в якому вже загинуло понад 200 людей, можна вирішити якнайшвидше.

Газовий "екзамен"

А от Herald вважає, що "першим екзаменом", який потрібно буде скласти Порошенкові на посаді президента, стануть тристоронні газові переговори в Брюсселі. Їх мета – знайти компроміс щодо ціни на російський газ для України. "Газпром" вже встиг пригрозити "закрутити вентиль", якщо Київ буде не в змозі оплатити свої борги.

Главі держави буде допомагати його команда: зокрема, новий міністр закордонних справ, кандидатуру якого він от-от має внести на розгляд парламенту. Найімовірніше, пише видання, ним стане Валерій Чалий, який відповідав за зовнішні зносини під час передвиборчої кампанії Порошенка.

До складу "ключових союзників" президента входить і прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який вже пообіцяв працювати з президентською адміністрацією та парламентом "як одне ціле".

Втім, видання натякає, що переговори пройдуть не надто успішно, адже "бойова за тональністю" інавгураційна промова Порошенка, у якій він навідріз відмовився визнавати анексію Криму, вже перетворила його на суперника Володимира Путіна.

Україна та радянська Білорусь

Газета Guardian присвячує великий матеріал Білорусі, але з чималою кількістю згадок про сусідню Україну.

Видання пише, що Мінськ залишається радянським містом.

"Столичні вулиці все ще названі на честь Маркса і Енгельса. Статуя Леніна є домінантною рисою міської площі. Тут навіть є бюст Феліксу Дзержинському, першому керівнику радянської таємної поліції. Проїзд у метро коштує 20 пенсів. Тут палять у громадських будівлях. Майже у жодної людини немає тату", – розповідає автор.

Він, звичайно, не оминає увагою лідера Білорусі Олександра Лукашенку та нагадує, що в країні немає повноцінного парламенту, права опозиції придушуються, досі в силі смертна кара, а новини на телебаченні – "абсурдні", адже їхнім головним персонажем кожного дня є "батька".

Білоруського лідера, нагадує Guardian, традиційно називають "останнім диктатором Європи", але він на це завжди відповідає, що краще бути "впевненим диктатором, ніж хаотичним демократом".

Видання також запитує, чи можливі події, які нещодавно сталися в Україні, в Білорусі.

На думку політолога Романа Яковлевського, Єромайдан, а також сепаратистські заворушення на сході країни, налякали не тільки білоруську владу, а й самих білорусів.

А от Андрій Санніков, який брав участь у президентських виборах в Білорусі у 2010 році, а після цього потрапив до в’язниці та був змушений виїхати за кордон, каже, що Україна може стати прикладом для білорусів. Якщо їй вдасться "підвестися на ноги" за допомогою Заходу, білоруси побачать, що життя після Лукашенки можливе, пояснює опозиціонер.

Огляд підготував Андрій Кондратьєв, Служба моніторингу ВВС.