Іноземна преса: газовий "шантаж" та "ейфорія" від Криму

Газ Копирайт изображения AP

Газові перемовини між Росією та Україною, дипломатичний скандал після заяви українського міністра, можливість нових санкцій проти Росії та "ейфорія" росіян від Криму – в огляді іноземної преси.

З газом чи без?

"Шантажем" називає позицію України на перемовинах з газовим монополістом "Газпромом" російська "Независимая газета".

Видання цитує голову "Газпрому" Олексія Міллера, який вважає запропоновану Києвом ціну у 268,5 доларів за 1 000 кубометрів газу "відвертим шантажем". "Независимая газета" стверджує, що заяву українського прем'єра Арсенія Яценюка з цього приводу вважають "недоречною" і чиновники ЄС.

"Київ готовий залишити країну без російського газу", - стверджує видання.

Натомість, газета схвально оцінює готовність "Газпрому" "піти на поступки" та наголошує на "чіткій та послідовній" позиції монополіста.

Підтримує дії російської сторони й директор Інституту національної енергетики Сергій Правосудов.

"Принциповість цього контракту полягає в тому, що "Газпром" вважає цей контракт аналогічним тим, що були підписані з усіма європейськими клієнтами. Він формується на основі прив'язки до ціни нафтопродуктів, і він є непорушним. Від нього необхідно відштовхуватися. Якщо його розірвати та перейти до якоїсь іншої ціни, зупинитися буде неможливо. Тому що наступного року Україна попросить іншу ціну, потім ще менше", - цитує пана Правосудова "Независимая газета".

Недипломатичний вислів

Український міністр опинився в центрі "дипломатичного скандалу", пише Guardian.

Видання нагадує, що під час акції протесту під російською амбасадою у Києві виконувач обов'язків міністра закордонних справ України Андрій Дещиця приїхав вгамувати пристрасті. Розмовляючи з протестувальниками, дипломат дозволив собі недипломатичний, проте популярний серед українців всього світу вислів на адресу російського президента. Натовп відразу радісно заспівав пісню на ці слова, дещо "збентеживши" пана Дещицю.

Цей інцидент "розлютив" Москву, пише видання.

"Не можу уявити, що будь-хто, особливо російський представник, сяде з ним за стіл переговорів після такого вияву емоцій", - каже російський дипломат Леонід Калашніков.

Своєю чергою, посол США в Україні Джеффрі Паятт підтримав українського міністра, який "намагався розрядити небезпечну ситуацію", та назвав його "кваліфікованим дипломатом".

Сам Андрій Дещиця інцидент не коментував, але відзначив, що йому "вдалося зупинити насильство біля російської амбасади", проте в майбутньому "це буде важко, якщо російська агресія триватиме", підсумовує Guardian.

Чи будуть нові санкції проти Росії?

Загибель 49 українських військовослужбовців у збитому проросійськими сепаратистами літаку в Луганську може "поховати тижні дипломатичних зусиль", пише Independent.

На думку видання, ця трагедія може змінити не тільки позицію новообраного президента Петра Порошенка, який "продемонстрував готовність до перемовин з Кремлем", а й призвести до нових санкцій проти Росії.

Видання стверджує, що лідери Європи та США дали Росії термін до кінця місяця зупинити потоки зброї та найманців, що перетинають кордон з Україною.

В таких умовах дуже складно вести перемовини, вважає аналітик Тімоті Еш.

"Здається, що Росія не дуже багато робить для того, щоб контролювати дії сепаратистів або поповнення їхніх лав через кордон. Думаю, знову постане питання санкцій ", - цитує пана Еша Independent.

Видання також нагадує, що НАТО має докази участі російської військової техніки у військових діях на Донбасі.

Росія в "ейфорії" від Криму

Події в Україні залишаються головною темою для обговорення в російському суспільстві, пише New York Times.

"Ніщо не може конкурувати з Україною. Ані багаторічні суспільні проблеми, на кшталт нестачі квартир. Ані гострі політичні питання, на кшталт нового закону, що дозволяє уряду визнавати недержавні організації "іноземними агентами". У цій країні безцеремонних курців навіть заборона палити в приміщенні, яка набула чинності цього місяця, не змогла завадити домінуванню української теми", - веде далі видання.

Серед головних причин уваги росіян New York Times відзначає тривогу через можливість повномасштабної війни, а також міцні зв'язки як між державами, так і між тисячами родин.

"Третьою й, можливо, найголовнішою причиною є те, що після березневої анексії Криму більшість росіян перебувають в стані ейфорії, яка не послаблюється", - пише видання, зазначаючи, що рейтинги довіри до президента Володимира Путіна вже кілька місяців перевищують 80%.

"Зараз немодно не підтримувати президента", - каже член Держдуми Ольга Тимофеєва.

"Сьогодні в нас щось на кшталт ренесансу. Люди відчувають, що країна знову сильна, але причина не в агресії. Після розвалу Радянського Союзу ми втрачали території. Втрачали, втрачали і втрачали. Крим є символом того, що ми припинили втрачати, ми набуваємо", - вважає російський соціолог Ольга Криштановська.

Росіян навіть не лякають величезні кошти, які необхідно взяти з інших проектів та вкласти в Крим, як-от проект мосту через Керченську протоку, який оцінюють у 8 млрд доларів, веде далі видання.

"На мою думку, суспільство готове платити таку ціну", - цитує колишнього міністра економіки Росії Олексія Кудріна New York Times.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.