Світові ЗМІ: про нову газову війну України та Росії

Копирайт изображения AFP

Нова газова війна між Україною та Росією - в центрі уваги провідних світових ЗМІ у вівторок.

Літо - "найкращий час" для війни

"Літо є найкращим часом для газової війни," – пише на сторінках Daily Telegraph аналітик Девід Блер.

На його думку, рішення припинити постачання газу до України є "кульмінацією місяців тиску" з боку Кремля.

Втім, на думку пана Блера, ця війна матиме наслідки далеко за межами України, адже чимало європейських країн отримують російський газ через українську газотранспортну систему. Наприклад, Словаччина у такий спосіб отримує 80% газу, а Болгарія – 90%. В цілому Європа отримує через українську ГТС близько 15% газу, пише Блер.

Росія заявила, що продовжуватиме безперебійні поставки до Європи, але, нагадує пан Блер, те саме Кремль заявляв і під час попереднього газового конфлікту 2009 року. Oбсяги поставок до деяких європейських країн тоді суттєво скоротилися, а Росія та Україна почали звинувачувати в цьому одна одну.

На думку пана Блера, цей конфлікт не настільки "загрозливий, як здається", адже у літні місяці попит європейських країн на газ суттєво скорочується, і вони зможуть обійтися без поставок з Росії. Крім того, веде далі аналітик, Росія продовжує постачати газ газопроводом "Північний потік"– через Балтійське море до Німеччини.

"Теоретично, Німеччина могла б імпортувати більше через цей газопровід, а потім передавати газ країнам, які залежать від української газотранспортною системи. Що стосується України, то країна буде скоро змушена вибрати свої обмежені запаси газу, або домовитися," – підсумовує пан Блер.

Енергетична залежність ЄС

Росія припинила постачання газу до України, не дивлячись на застереження європейських лідерів щодо "використання енергетичного питання в якості політичної зброї" проти українського уряду, пише Independent.

Видання відзначає, що газовий конфлікт розгортається на фоні тривалого протистояння між Україною та проросійськими сепаратистами на Донбасі, яких, за твердженнями як Києва, так і Заходу, наполегливо підтримує Кремль. Москва заперечує свою участь у конфлікті, а залежність ЄС від російських енергоресурсів стала на заваді посиленим санкціям проти Росії.

На думку видання, президент Володимир Путін "використовує цю залежність", яка дозволила керівництву газового монополіста "Газпром" уникнути будь-яких санкцій.

"Компанія побудувала близькі стосунки з рядом європейських країн, є спонсором Ліги Чемпіонів УЄФА та клубу німецької Бундесліги. Саме ці сильні, але різноманітні економічні зв'язки між 28 країнами-членами ЄС і російськими компаніями поки що перешкоджають введенню поглиблених санкцій проти Москви", - пише Independent.

Втім, ЄС має можливості вплинути на Росію, веде далі видання.

"Надходження від продажу нафти та газу складають 50% федерального бюджету Росії, і більшість коштів надходить з Європи. Таким чином, ЄС має дійсно потужну зброю в своєму арсеналі, якщо наприкінці цього місяця вирішить, що Росія робить недостатньо, аби подавити заворушення у східній Україні", – підсумовує Independent.

Енергетична безпека Британії

Про можливий вплив українсько-російського газового конфлікту на Велику Британію пише Daily Mail в статті під назвою "Путін використав свій енергетичний козир".

"Під час попередніх випадків у 2006 та 2009 роках, коли Росія закручувала Україні вентиль, Британія була серед тих, хто страждав", – нагадує видання.

На щастя, веде далі Daily Mail, чергове протистояння відбувається влітку, коли попит на блакитне паливо нижчий.

Також видання віддає належне спробам Великої Британії диверсифікувати поставки енергоносіїв.

"З того часу почали повністю використовувати газопровід "Лангелед", який поєднує Британію та Норвегію. Британський постачальник газу – компанія Сentrica - прийняла розумне рішення підписати довготермінові газові контракти з Катаром на постачання скрапленого газу", – пише видання.

Попри це, Daily Mail вказує на "вразливість" країни перед геополітичними подіями та закликає видобувати сланцевий газ методом гідравличного розриву пласту.

"Поєднання російського енергетичного націоналізму та просування джихадистської групи ISIS (ІДІЛ) у Сирії та Іраку демонструє високі ризики нестачі ресурсів", – підсумовує Daily Mail.

Врятувати дітей

New York Times пише про евакуацію дітей з контрольованого проросійськими сепаратистами Слов'янська.

Одна з волонтерів, Наташа Полежаєва, яка перед початком конфлікту продавала взуття на ринку, розповіла про свої причини рятувати дітей.

"Моя мама померла, коли мені було 8 років. Я знаю, що значить рости без мами. Покласти голову на чиєсь плече. Дуже важко бути самотнім. Я це знаю. Навіть коли плаче чиясь дитина, я хочу зробити все, щоб вона не плакала", – цитує пані Полежаєву New York Times. Видання додає, що зараз Наташа вивозить дітей зі Слов'янська щодня.

Єдиним захистом її мікроавтобуса є простирадло зі словами "діти, діти, діти", яке прикріплено до автівки. У транспортному засобі на 8 місць розміщуються 22 матері з дітьми, веде далі видання. "Волонтери не вивозять батьків та інших чоловіків, оскільки не хочуть давати можливість для звинувачень у перевезенні бойовиків у мікроавтобусах, призначених для дітей," – пише New York Times.

Подорож триває дві нервові години. Деякі біженці прямують до Донецька, інші – до міста в Харківській області, звідки дітей та жінок відправляють до окупованого Росією Криму.

"На місце призначення впливає політика", – пише видання, додаючи, що волонтерів цікавить лише безпека людей.

43-річний Сергій Пожидаєв у травні привіз іграшки до дітей у Слов'янськ. В той час він вважав, що це буде його перша й остання подорож. Втім, за цей період він вивіз із міста 91 людину, включно з 12-денним малюком, веде далі видання.

"Я побачив їхні очі та усвідомив, що мушу повернутися за ними. Я мусив допомогти. Я не міг залишити їх тут. В якийсь час ми всі маємо приймати рішення і думати, чому опинилися на цій землі", – цитує волонтера New York Times.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС