Спроби допомогти льотчиці Савченко та гроші для Донбасу - теми ЗМІ

Надія Савченко Копирайт изображения AP

У четвер, 10 липня, українські газети пишуть про ситуацію навколо льотчиці Надії Савченко, дізнаються, де уряд шукатиме гроші на відновлення Донбасу, оцінюють ймовірність заборони КПУ та аналізують шанси Віктора Медведчука та Леоніда Кучми на подальшу участь у мирних переговорах на Сході.

Боротьба за Надію

Про реакцію українських можновладців та родичів "героїчної української льотчиці" Надії Савченко на прізвисько Пуля на звинувачення щодо неї Слідчого комітету Росії пише газета "Сегодня".

Видання нагадує, що пані Савченко потрапила в полон до проросійських бойовиків минулого місяця після бою в Луганській області, а згодом опинилася в СІЗО Воронежа через підозру у вбивстві російських журналістів. При цьому російська сторона стверджує, що льотчиця начебто нелегально перетнула кордон, а українські посадовці заявляють про викрадення.

"Якщо вона перебуває у Воронежі та вивезена силоміць, то це вже факт міжнародного кіднепингу", - цитує видання представника українського омбудсмена Михайла Чаплигу.

"Викрадення Наді – наш величезний біль. Питання її звільнення є найголовнішим", - повідомив "Сегодня" радник міністра оборони Юрій Повх.

Поки українські чиновники намагаються допомогти Надії, найбільше за її долю непокояться її рідні, веде далі видання.

"Я не їм, не сплю, у мене в очах паморочиться. Як таке може бути: нам не оголосили війну, а наших військових беруть в полон?! Що цей Путін собі думає?! Запитувала в адвоката – може вона спить на цементній підлозі? Каже – ні, будівля нова, умови утримання добрі. А звідки я знаю, правду він каже чи ні?" – цитує газета маму Надії, Марію Савченко.

Напередодні російський адвокат Савченко Микола Шульженко не зміг переконати суд, який виніс рішення утримувати українську льотчицю в СІЗО потягом двох місяців, аж до судового засідання.

"Скарг від моєї підзахисної не надходило. Ми оскаржили вирок, але, чесно кажучи, шансів, що наше клопотання задовольнять, небагато", - цитує пана Шульженка "Сегодня".

Де знайти гроші на Донбас?

Видання "Комсомольская правда в Украине" з'ясовувало, де взяти понад вісім млрд гривень, які, за підрахунками Кабміну, потрібні для відновлення інфраструктури Донбасу.

У той час як прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розраховує на допомогу ЄС, опитані виданням експерти сумніваються, що Європа надасть усю необхідну суму.

"Вчора в Брюсселі відбулась конференція фінансових донорів, організована ЄС. Замість обіцяних 8-10 млрд доларів донори тільки погодились розробити концепцію розвитку економіки України на 2014-16 роки. Реально ніхто грошей не дав і навіть не називав, які суми можуть бути виділені й коли. Сьогодні ніхто Україні грошей не дасть", - вважає економіст Олександр Охрименко.

Тому, на думку експерта Ярослава Жаліла, потрібно шукати гроші як в ЄС, так і серед приватних інвесторів, яких необхідно "зацікавити" спеціальною програмою, наприклад, "безкоштовним чи пільговим виділенням землі".

"Інфраструктура східного регіону не була "дружньою до людини", тому відновлювати її в тому вигляді, який був раніше, немає сенсу. Уряд має розробити комплексну програму модернізації регіону, і під неї можна отримати гроші ЄС", - цитує Ярослава Жаліла "Комсомольская правда в Украине".

Старі-нові гравці

Газета "Україна молода" звертає увагу на те, що нещодавня поява одіозного політика Віктора Медведчука на перемовинах щодо миру на сході України не додала йому політичного авторитету, тоді як присутній на зустрічі у Донецьку екс-президент Леонід Кучма зміг закріпити за собою статус офіційного представника Києва.

Видання нагадує, що від Медведчука відхрестилися і в Києві, і в самопроголошених Донецькій та Луганській "народних республіках", зазначивши, що він не має права представляти їхні інтереси.

За інформацією видання, "Медведчук більше не братиме участі в переговорах". "Натомість Леонід Кучма свою участь у тристоронніх засіданнях продовжить", - пише "Україна молода".

Водночас видання радить не забувати про "шлейф", який тягнеться за Кучмою.

"Щаслива здатність так чи інакше виходити сухим із води робить Кучму де-юре непричетним ані до загибелі Чорновола, ані до смерті Гонгадзе, ані до "темників" (автором яких виступав його незмінний помічник Віктор Медведчук), ані до решти порушень у царині свободи слова та незалежного правосуддя," - застерігає "Україна молода".

Кінець КПУ?

Газета "День" запитувала відомого історика та директора Українського інституту національної пам'яті Володимира В'ятровича про користь від можливої заборони Комуністичної партії в Україні.

Він називає злою іронією те, що "саме в Україні, яка найбільше за всі країни світу постраждала від комунізму, на 23-му році незалежності продовжує існувати Комуністична партія".

На думку пана В'ятровича, можлива заборона цієї політичної сили піде лише на користь українському життю.

"Узагалі комуністи в Україні зникли 1933 року. Разом із Скрипником, Хвильовим. Після цього українських комуністів не існувало. КПУ просто стала територіальним відділенням російської Компартії. Включно до 2014 року. І зараз вони продовжують політику, спрямовану на підтримку терористичних диверсійних дій на сході України. Вони є однією з політичних партій, які бояться сказати щось проти Росії, незважаючи на її відверту агресію. Ця партія має мало спільного з ідеологією комунізму. Вони продавались олігархам і завжди користувалися своїми кількома десятками голосів у парламенті для отримання фінансових дивідендів", - цитує історика "День".

Огляд підготували Ілля Глущенков, Юрій Мартиненко, Служба моніторингу ВВС.