"Путіна-полковника" просять звільнити жінку - преса України

Преса звертається до Путіна
Image caption Преса України звертається до Путіна

Вимога звільнити Надію Савченко та ситуація у Слов'янську - українська преса 11 липня

Звернення до полковника

Газета "Факти і коментарії" на першій сторінці публікує вимогу до Володимира Путіна звільнити українську льотчицю Надію Савченко.

Савченко, що воювала у складі батальйону "Айдар", потрапила у полон до бойовиків, а згодом незрозумілим чином опинилася у російському Воронежі, де її звинуватили у причетності до вбивстві російських тележурналістів.

Звернення досить стисле: "Полковнику Путіне, якщо вам важко залишатися офіцером, спробуйте залишитися хоча б мужчиною! Звільніть викрадену в Україні та вивезену до Росії Надію Савченко!".

Кого бояться у Слов'янську

Життя у звільненому Слов'янську помалу налагоджується. Там навіть почали продавати квас і морозиво, пише "Газета по-українськи".

"Путіна з сепаратистами стали боятися більше ніж "Правий Сектор". До війни люди за межі області майже не виїздили. За три місяці пекла багато хто встиг побувати у Києві та на західній Україні. Половина шокована побаченим. Розповідають, що люди там живуть краще за нас. Не в окопах та землянках, як нам здавалося, а в двоповерхових будинках", - говорить місцевий житель.

Змінилося ставлення не тільки до Путіна з сепаратистами, але й до української армії. Про це говорить той самий мешканець Слов'янська.

"У травні обзивали їх бандерівцями, а тепер обнімають, мало руки їм не цілують. Побачив сусіда, який ДНРівців підтримував. Виправдовується: Мене загіпнотизували. Я на людях не розуміюся. Не знав, кому вірити."

Ситуація у місті ще далека від нормальної. Бракує найнеобхіднішого, в тому числі ліків. Медичну допомогу у місті надають також і волонтери.

"До однієї групи людей, які стояли у черзі за ліками, підійшов кардіолог. Давав рекомендації, як поводитися у спеку. Пробував жартувати. Каже: Бабуні, не смійте помирати. Місця у морзі зараз немає", - пише газета.

Кого не люблять у Слов'янську

Знищений військовими діями Слов'янськ поступово оживає, незважаючи на відсутність води, електрики та грошей у тих, хто залишився у місті, пише "Комсомольская правда в Украине".

"Місто майже порожнє. Поодинокі жителі боязливо повиходили із підвалів. Зі всіх районів збігаються на центральну площу. Паркують роздовбані велосипеди біля ліхтаря та сідають поруч. Біля ліхтаря цілий табір. Річ у тім, що у Слов'янську немає світла, але в окремо взятому ліхтарі воно є. Тому відкрили щиток, несуть трійники та подовжувачі. Це єдиний шанс підзарядити телефон", - пише газета.

Де заряджений телефон, там і розмови зі знайомими та родичами. Деякі з них підслухав кореспондент газети:

"Привіт! Ми живі. Розстріляли матерів ополченців? У нас на площі? Що за маячня? Кісєльов показував... Та то таке, він ідіот - а ви? Ні в нас нічого не показують".

Тим часом, боєць 80-ї Львівської десантної бригади розповідає, як місцеві жителі здавали українській армії зброю сепаратистів та самих сепаратистів.

"Коли були бої у Миколаївці, ополченці покидали свої підбиті танки, зброю. Поки ми під'їхали, місцеві вже відкрутили, що змогли, забрали зброю. Але до нас вийшли їхні сусіди і водили по хатах: Володька взяв автомат, Сергій ПЗРК. Так збирали зброю і запчастини до танків. Потім підбіг чоловік, каже у нього вдома сховалися бойовики. Коли ми зайшли на подвір'я, вони вже зрозуміли, що втікати нема де. Вийшли самі, при нас виглушили з горла пляшку горілки і здалися".

Як їздять у Слов'янську

Журналіст газети "Сегодня", який відвідав Слов'янськ, пише, що пильності втрачати не слід.

"Дорога здається спокійною. Однак усі цивільні автомобілі або тримаються за нами, або, якщо їдуть назустріч, притискаються до узбіччя, пропускаючи колону. Тут бувало різне. Машини з сепаратистами обганяли такі колони і відкривали вогонь. Тепер усі стоять, поки проходить техніка. Інакше 'можуть неправильно зрозуміти'", пише газета.

На численних блок-постах перевіряють документи та вантаж, хоча для місцевих жителів особливих проблем вони начебто не створюють. Поблизу Миколаївки є база відпочинку, де колись жили бойовики. Після обстрілу від неї фактично нічого не залишилося крім щита з рекламою номерів по 240 гривень.

"Їздити зі швидкістю менше 60 км/год тут нерозумно: машини є чудовою мішенню. Тому женемо за сотню. Мало хто може причаїтися в кущах", - розповідає кореспондент.

І хоча Слов'янськ та його околиці відносно безпечні, але машини там все одно їздять швидко, люди постійно роззираються на всі боки. І так буде ще довго, підсумовує "Сегодня".

Огляд підготував Ярослав Карп'юк,Служба моніторингу ВВС