ЗМІ: Росія готує 300 тиc. паспортів для біженців

Російський солдат Копирайт изображения Getty

14 липня іноземна преса пише про погрози Росії через вибух снаряду на території Ростовської області, плани Москви щодо видачі 300 тисяч електронних паспортів біженцям з України, перемовини Путіна й Меркель у Бразилії та перший шлюб, "зареєстрований" у невизнаній Донецькій народній республіці.

"Хто у кого стріляє?"

Москва погрожує Києву "незворотними наслідками" після того, як випущений з української території снаряд влучив у житловий будинок у селищі Донецьк Ростовської області Росії, вбивши одну людину. Про це пише Еманюель Грінзпан для французького видання Figaro.

На думку автора, Кремль ще не погрожував Україні так відверто з часу, коли російський парламент анулював право Володимира Путіна застосувати російську армію на українській території.

"Хто у кого стріляє і з якою метою? Шквал вогню супроводжується потоком дезінформації. Російські канали палко підтримують проросійських сепаратистів і зображують лояльну Києву армію як фашистську організацію, що знищує власний народ. Разом з тим, проведене минулого місяця опитування громадської думки показало, що дві третини росіян не підтримують військове вторгнення в Україну. Тож Володимир Путін, який залишається чутливим до погроз санкціями Заходу і керує державою, пильно стежачи за настроями населення, має серйозні аргументи, щоби не кидати свою армію в українську трясовину", – пише авторитетне французьке видання.

Не привід для вторгнення

Британська газета Independent теж не оминає увагою інцидент зі снарядом, що вибухнув на російській території і спровокував жорстку реакцію Москви.

"Чи міг український уряд або армія імітувати ХАМАС у секторі Газа? Це могло б виглядати дивним кроком, беручи до уваги войовничі настрої у Кремлі. У той же час з обох сторін тут могли бути задіяні люди, що вийшли з-під контролю", – пише видання.

На думку Independent, Росія має сприйняти інцидент як поодинокий напад, що призвів до загибелі людини, а не як привід до вторгнення в Україну. Києву ж потрібно невідкладно знайти і покарати відповідальних за те, що трапилося, резюмує видання.

"Навіть у час, коли увага світової спільноти прикута до Близького Сходу, це є нагадуванням про велику кількість потенційних гарячих точок навколо російського кордону", - пише Independent, наводячи приклади Балтійських країн та Придністров'я, де "Росія може пограти м'язами".

Паспорти про запас

Російська "Независимая газета" пише, що для біженців зі сходу України Росія готує 300 тисяч електронних паспортів – спеціальних карток з даними про особу. Ці картки, ймовірно, не передбачатимуть виготовлення їх паперових копій. Видання цитує офіційного представника МНС Росії Олександра Дробишевського, який заявив про більш ніж 22 тисячі українських біженців на території Росії.

"Російська влада готується зараз до масового звернення біженців за громадянством РФ. Судячи з усього, переважно саме для них готується указ президента про видачу з 2015 року 300 тисяч електронних паспортів - насамперед у Криму й Ростовській області", - пише газета.

Цитуючи неназваних експертів, "Независимая газета" прогнозує, що до кінця поточного року ще близько 120-150 тисяч людей можуть попросити про надання притулку в Росії через бойові дії в Україні. Через це російський уряд вже працює над прискоренням процедур отримання тимчасового притулку, а також свідоцтва про статус офіційного біженця.

"Але це актуально для тих громадян України, які розраховують повернутися додому. Є багато таких, які погодилися б стати російськими громадянами", - додає газета.

За інформацією видання, законодавство у цій сфері ще не врегульоване, але відповідний законопроект має бути підготовлений до осені.

"Чи це випадковий збіг, чи точний розрахунок, але кількість дозволених до видачі пластикових карток з записаними у них усіма даними власника – 300 тисяч – як нескладно помітити, чомусь збігається з експертними оцінками кількості українських біженців, які можуть з'явитися у Росії найближчим часом", - звертає увагу "Независимая газета".

Перемовини без Порошенка

Французька газета Le Parisien звертає увагу на те, що перемовини Ангели Меркель та Володимира Путіна у Бразилії пройшли без Петра Порошенка і сторони зійшлися на тому, що ситуація в Україні "має тенденцію до погіршення".

Лідери Німеччини та Росії вкотре закликали до перемир'я, яке влаштує Київ лише після відновлення контролю над кордоном з Росією, пише видання.

Цитуючи речника російського президента Дмитра Пєскова, Le Parisien додає, що сторони наголосили на необхідності відновити роботу контактної групи, до якої входять Україна, Росія, ОБСЄ та представники самопроголошених республік, "можливо, через відеозв'язок".

Невизнаний шлюб

Американське видання New York Times пише про одруження бойовика самопроголошеної ДНР, анонсоване як перший шлюб, зареєстрований у невизнаній республіці. Церемонія відбулася 11 липня у Донецьку.

"Лідер повстанців, одягнутий у камуфляж і з загіпсованою правою рукою, увійшов до центрального РАГСу міста у п'ятницю разом зі своєю нареченою під час церемонії, на яку прийшли декілька десятків озброєних бойовиків", – пише видання, додаючи, що значна частина церемонії транслювалася наживо на російському телебаченні.

Водночас New York Times звертає увагу на слова представниці РАГСу, яка визнала, що церемонія відбулася під примусом і без офіційних документів, що автоматично робить шлюб незаконним з точки зору українського законодавства. Сама ж співробітниця РАГСу відмовилась назвати своє прізвище, боячись переслідувань.

"Однак, здається, це не відволікло увагу від самої події. Наречена була вдягнута у довгу білу сукню без бретельок, фату, мала пістолет і кобуру через плече. Її довге чорне волосся було перев'язане георгіївською стрічкою – символом, узятим на озброєння проросійськими сепаратистами, більшість з яких відступили до Донецька та Луганська для фінального протистояння з українськими військами", – описує подію впливова американська газета, додаючи, що серед гостей церемонії був присутній і командир повстанців Ігор Стрєлков.

Огляд підготував Юрій Мартиненко, Служба моніторингу ВВС.