Британська преса: Лондон обіцяє Москві жорсткіші санкції

Копирайт изображения PA
Image caption Девід Кемерон - один із найактивніших критиків політики Кремля в Україні

Нові санкцій проти Росії, необхідність змін у НАТО та враження від візиту до Донецька - в огляді британської преси 31 липня.

"Секретний" пакт Меркель і Путіна

Ангела Меркель та Володимир Путін обговорювали "секретний план" щодо врегулювання ситуації в Україні, який передбачає визнання анексії Криму Росією в обмін на нову газову угоду та "стабілізацію" кордонів України, пише Independent із посиланням на неназвані джерела, близькі до переговорів.

План передбачає декілька кроків. В обмін на міжнародне визнання Криму як території Росії, Москва повинна припинити фінансову та військову підтримку сепаратистів на сході України, укласти новий газовий договір із прийнятними цінами, заплатити 1 млрд доларів компенсації за втрату Україною орендної плати за базування Чорноморського флоту в Криму та не заважати торговельним відносинам України з ЄС в рамках Угоди про асоціацію та вільну торгівлю.

Україна, зі свого боку, повинна відмовитись він ідеї членства у НАТО та надати Донецькій та Луганській областям ширші повноваження, пише видання.

Однак переговори припинилися після того, як малайзійський авіалайнер збили над Донбасом.

Джерела близькі до переговорів повідомили, що дискусії можуть відновитися знову: "Німецький план мирного врегулювання все ще на столі переговорів і він єдиний, який зараз є. Переговори були призупинені після катастрофи MH17, але очікується їх продовження після розслідування цього інциденту".

Речник британського міністерства закордонних справ заявив, що йому нічого невідомо про такі переговори, і, на його думку, ані Британія, ані США, радше за все, не погодяться визнати анексію Криму Росією.

[Німецький уряд вже також заперечив заяви щодо "секретного плану" - ред.]

Кемерон обіцяє жорсткіші санкції

Британський прем'єр-міністр Девід Кемерон порівнює дії Росії щодо України із подіями, які передували останнім двом світовим війнам, і попереджає про жорсткіші економічні санкції, повідомляє Daily Telegraph.

Кемерон порівнює теперішню ситуацію із Бельгією та Польщею перед світовими війнами минулого століття.

"Цього року ми відзначаємо сторіччя з початку Першої світової війни. Ця війна частково стосувалася прав маленької країни, Бельгії, яка боялась, щоб її не топтали сусіди. Ми повинні були повторити цей урок під час Другої світової війни, коли те саме трапилось з Польщею, Чехословаччиною та іншими країнами", - сказав він на зустрічі із виборцями у Воррінгтоні 30 липня.

Погрожуючи Росії новими економічними санкціями, пан Кемерон пообіцяв: "Тиск буде збільшуватись до того часу, допоки пан Путін не змінить свій підхід".

"Ми не будемо розпочинати війну у Європі, ми не збираємося надсилати флот у Чорне море, ми не хочемо військової конфронтації. Що ми повинні зробити – це використати нашу економічну міць, ЄС та США, аби продемонструвати Росії, що її дії неприйнятні", - додав Кемерон.

Нова лінія фронту

"Нова лінія фронту" - під таким заголовком Times розмірковує над тим, як повинна змінитись НАТО, аби перешкодити вторгненню Володимира Путіна у сусідні країни. Європа повинна буде платити більше за оборону свого континенту, вважає видання.

"Сила Володимира Путіна в його здатності дивувати. Російська армія переходить через кордон, порушуючи міжнародні закони; російські спецпідрозділи скидають уряди і тишком-нишком діють проти сусідніх країн. Російський президент не є могутнім лідером, яким він себе уявляє, але він здалеку відчуває слабкості своїх супротивників", - пише газета.

НАТО відкрито зізнається в тому, що методи війни Путіна продемонстрували недоліки альянсу.

Союзники НАТО в Європі повинні довести свої витрати на оборону до рівня Британії та США і працювати спільно, щоб створити більш ефективні бойові підрозділи, пише видання.

США і Британія витрачають на військові потреби 4,4% і 2,4% відповідно. Європейські члени НАТО витрачають на оборону в середньому лише 1,6%, і цього вже недостатньо, зазначає Times.

Першою реакцією на анексію Росією Криму має бути недопущення будь-яких спроб Путіна нападати на членів НАТО, закликає газета.

Найбільш уразливі в цьому сенсі - Балтійські країни, серед російськомовних меншин яких Росія може "розіграти" ворожі настрої щодо тамтешньої влади, а також Польща і Румунія.

Необхідно створити нову "лінії фронту", яку не кожен наважиться переступити. Це означає постачання на військові бази у країнах Східної Європи, які входять в НАТО, необхідних озброєнь.

Впродовж української кризи сили НАТО утримувалися від дій, які могли б призвести до ескалації конфлікту і конфронтації з Москвою. Однак альянс повинен адаптуватися до швидко змінюваної тактики російської армії і до намірів російського лідера, вважає видання.

Донецький "цирк" перетворився на жах

Financial Times публікує розповідь журналіста Гая Чезена про його враження від нещодавнього візиту до Донецька.

Місто повністю змінилося, каже він, порівнюючи зі своїм попереднім візитом два місяці тому.

Тоді було важко повірити, що Донецьк знаходиться в епіцентрі найгіршої кризи з часів холодної війни. В чудових парках було багато людей, які насолоджувалися весняним сонцем, кафе були переповнені, а в магазинах і на ринках - безліч покупців. Жителі Донецька тоді називали людей, які захопили міську адміністрацію, клоунами.

Зараз вже все по-іншому. Озброєні сепаратисти вже викликають страх, а не насмішку. Деякі з них використовують повну відсутність міліції, аби красти машини та грабувати магазини, пише журналіст.

Сотні жителів годинами чекають на квитки у касах залізниці, аби поїхати з міста. В центрі міста людей вже немає.

Атмосфера цирку щезла. Першу хвилю сепаратистів - активістів та романтиків, які роками мріяли про повернення до Росії-матінки, - змінили професіонали з Москви: Ігор Стрєлков та Володимир Антюфеєв, який раніше очолював службу безпеки Придністров'я, пише журналіст.

Він розповідає історію молодого хлопця з Донецька, якого схопили на вулиці і примусили два тижні копати окопи на блокпостах сепаратистів. Хлопцю пощастило - йому вдалося втекти за декілька днів до того, як блокпост був зруйнований під час наступу українських військових.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС.