Огляд тижневиків: кінець АТО близько

новини Копирайт изображения AP

В суботу, 2 серпня, українські тижневики пишуть про зубожіння українців, складну ситуацію з безпекою в країні та про кінець АТО.

На чому заощаджуємо

Видання "Комментарии" досліджує, на чому почали заощаджувати українці через кризу в державі. Більшість співвітчизників сильно відчувають економічну кризу, пише видання, зазначаючи, що тепер вони не панікують, а сприймають це як щось належне.

Майже 40% респондентів чесно повідомили, що їм "не вистачає грошей навіть на найнеобхідніше", пише газета. 53% опитаних першим ділом зменшили бюджети на розваги. 42% - змушені шукати дешеві продукти. Крім того, 36% респондентів скоротили бюджет на гардероб і 28% - на відпочинок.

Ще 30% учасників опитування зізналися, що будуть змушені "зменшити регулярні витрати, включаючи ліки та продукти харчування" в найближчому майбутньому. Цікаво, що працювати більше, розраховуючи на додаткові джерела доходу готові не більше 5%. При цьому жити за чужий рахунок планують майже втричі більше людей - 13% учасників дослідження розраховують на матеріальну підтримку родичів.

"Неможливість прогнозувати майбутнє, чи спокійно перечікувати важкі часи, витрачаючи відкладені на чорний день кошти, - ось два чинники, які погіршують настрої в суспільстві", - зазначає контент-експерт кадрового порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна.

На жаль, фінансова подушка безпеки у більшості співгромадян відсутня, пише видання. Тільки 13% похвалилися наявністю серйозних грошових запасів, які дозволять їм пережити тяжкі часи. Так, більше половини опитаних повідомили, що взагалі не відкладають кошти на чорний день.

Терористична загроза

Війна на сході країни створює небезпеку для усієї країни, пише журнал "Корреспондент". Поки що теракти – це реальність тільки в зоні АТО. Але терористична загроза зростає щодня, і питання боротьби з нею виходить на перший план.

Хвиля "телефонних" мінувань в Києві, декілька спроб мінувань в Одесі, постріл з протитанкового гранатомету в будинок львівського мера – все це тільки початок, вважає видання.

На даний момент антитерористична модель в державі є послабленою, та може працювати лише на дві третини, вважають експерти. Адже раніше уся антитерористична діяльність будувалася на принципі зовнішньої загрози.

Професійний рівень відповідних організацій також значно знизився останнім часом, стверджує видання. На думку експертів, для відновлення ефективної антитерористичної структури та створення методології виявлення терористів Україні знадобиться півтора-два роки. Це пов'язано з внутрішньою ситуацією в країні та фактором російського впливу.

До того часу змушені будемо задовольнятися профілактичними заходами та ситуативними перемогами. Найкращі результати профілактики можливих провокацій демонструють поки великі приватні об’єкти, такі, як торгово-розважальні центри, пише видання.

"Там задіяні гроші – господарі не хочуть їх втратити", - пояснює підвищену безпеку екс-керівник українського бюро Інтерполу Кирило Куликов.

Бойовий генерал

Журнал "Новое время" розмовляє з начальником Генштабу та фактичним керівником АТО генералом-лейтенантом Віктором Муженком.

За словами військового, українська армія значно змінюється. "Піднімається морально-бойовий дух особового складу. Накопичується досвід, зокрема військовий. З’являються нові погляди на вирішення тих проблем, які ми мали до цього стану речей… Назвімо його чесно і відкрито - війна", - каже Муженко.

Він зазначає, що реформа армії має на меті створення в Україні сучасної боєздатної армію, але на початковому етапі буде важко відмовитися від змішаного способу комплектації. Отже на контрактну основу армію переведуть тільки згодом.

Оголошена нещодавно нова хвиля мобілізації необхідна армії, але з іншого боку, зазначає генерал, можливо в трохи менших обсягах, ніж було оголошено.

Він відзначає важливість мати в країні сильний резерв підготовлених людей, які в разі потреби можуть швидко взяти зброю в руки та якісно виконувати свої обов’язки.

За словами Муженка, тилова служба забезпечення дійсно інколи працює неналежним чином, але генерал зазначає, що це також не через окремі особистості, що саботують роботу, а через системні проблеми, що давно вже накопичилися в армії.

Загалом керівник Генштабу зазначає, що активна фаза АТО може бути завершена в недалекому майбутньому. "Не хочу наперед називати кількість днів, чи місяців. Напевно, це трапиться раніше, ніж за місяць", - каже Муженко.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.