Британські ЗМІ: чим закінчаться бої на Донбасі?

Дебальцеве Копирайт изображения EPA
Image caption Українська армія звітує про те, що кільце довкола контрольованого сепаратистами Донецька звужується

Вирішальна стадія конфлікту на сході України, побоювання російських лібералів через санкції, провал перемир'я між Ізраїлем та палестинцями, а також паніка через поширення еболи – теми британської преси на вихідних.

На руку Путіну

Збройний конфлікт на сході України вступає у вирішальну стадію. Як пише тижневик Economist, українські сили близькі до того, щоб повністю оточити Донецьк та встановити певний контроль за прикордонними ділянками, через які Росія надсилає зброю.

Втім, наступний етап може стати ще кривавішим, і залежить все лише від волі Володимира Путіна, адже після падіння Слов'янська Росія почала відправляти ще більше сил до України, пише журнал.

"Із середини липня колони з танками, ракетами "Град" та протиповітряними засобами ввозили із Новошахтинська, прикордонного пункту за 80 км від тренувального табору сепаратистів поблизу Ростова. На одному з них майже напевно була батарея ракет "Бук", якою збили літак Малайзійських авіаліній 17 липня", - пише видання.

У таких умовах на перший план виходить готовність пана Путіна посилити підтримку бойовиків і почати пряме військове втручання. "Його може влаштувати перехід повстання у тривалу повстанську війну, яка забере у Києва стільки сил, що змусить владу сісти за стіл переговорів. Число жертв серед мирних мешканців зростає, і тому шанси на національне примирення зменшуються – все це грає на руку пану Путіну", - підсумовує Economist.

Ліберали занепокоєні

Російська "ліберальна меншість" - інтелектуали та захисники прав людини - висловлює дедалі більше занепокоєння майбутнім країни. Побоювання посилилися після оголошення Євросоюзом нових санкції проти Кремля, зазначає Financial Times.

"Остання хвиля санкцій, спрямована на те, щоб змусити російського президента змінити політику щодо України, призвела до протестів нечисленної ліберальної меншості проти лідера, який, як вони кажуть, десять років намагався придушити опозицію, вбити свободу ЗМІ, залякати бізнес та кинути виклик Заходу", - описує скарги лібералів газета.

Видання зазначає, що серед політичної еліти прибічників ліберальних ідей майже не залишилось. Є припущення, що й прем'єра Дмитра Медведєва скоро змінять чи то на націоналіста, чи то на когось із товаришів пана Путіна зі спецслужб. Бізнесмени побоюються, що саме їхні компанії постраждають від цього в першу чергу.

"Путін захищає своїх – серед його друзів у бізнесі є і державні банки, і "Газпром", і "Роснефть". Санкції змусять його надати ще більшу роль в управлінні економікою державі, і підприємці від цього тільки постраждають", - цитує Financial Times великого інвестора, не називаючи його імені.

Перемир'я не сталося

Guardian із жалем описує ситуацію у секторі Газа, де мирні мешканці мали великі сподівання на перемир'я з Ізраїлем.

"Як тільки поширилися новини про припинення вогню, вулиці у Газі почали наповнюватися людьми. Вони вишукувалися у черги на таксі. Відкрилися магазини. Крамарі заохочували покупців, які поспішали купити манго, рис, помідори та солодку картоплю. Діти грали у футбол м'ячами та консервними банками", - так газета описує недовгі години перемир'я. Однак його припинили вже за кілька годин після оголошення.

Копирайт изображения Reuters
Image caption За три тижні воєнних дій у Газі вбито 1500 палестинців і поранено майже 8000

Загалом за час останнього конфлікту вбито 1500 палестинців, майже 8000 поранено. Більш як 400 000 людям довелося залишити свої домівки у небезпечних районах. Багатьом із них не вистачає їжі.

"Хоча декілька вантажівок в'їжджають у сектор Газа кожного дня через пункт Кфар-Шалом на кордоні з Ізраїлем, запасів найнеобхіднішого не вистачає. Єгипет майже повністю заблокував рух транспорту через свій кордон", - пише газета.

Такі ж проблеми і у тих, хто організовано ховається від бомбардувань у притулках, контрольованих ООН. І хоча туди доставляють медикаменти та продукти, на всіх не вистачає.

"Усі діти хворіють – у них кашель, проблеми зі шлунком, нудота, і їжі не вистачає. Минулого разу хліба дали лише маленький шматок на людину", - цитує газета представника ООН. У організації додали: за останні 24 години кількість вимушених переселенців збільшилася на 10%, пише Guardian.

Небезпечна паніка

Паніка через розповсюдження вірусу еболи може бути ще небезпечнішою, аніж сама хвороба, пише Independent з посиланням на британського лікаря Террі Ґібсона, який працює у Сьєрра-Леоне. Саме там епідемія досягла найбільших масштабів.

Лікар розповідає, що симптоми еболи – серед яких висока температура, блювання та понос - важко відрізнити від інших тропічних захворювань без аналізу крові. Тому пацієнтів із підозрою на еболу ізолюють на кілька днів до надходження результатів. Хворі вважають навіть перспективу такого діагнозу "смертним вироком", а тому часто тікають із лікарень.

Паніка поширюється і у самих медичних закладах Сьєрра-Леоне – багато з них просто закрилися, разом із офісами міжнародних організацій, що працюють у сфері охорони здоров'я.

Загалом у Сьєрра-Леоне від хвороби померли вже 100 людей. Але це тільки офіційні показники, і ситуація може бути значно гіршою у сільських районах.

У боротьбі застосовують всілякі методи. "Машина із гучномовцем їздить міськими вулицями і закликає людей із симптомами звернутися до лікарні. Магазини та фірми пропонують людям хлоровану воду, щоб ті помили руки", - розповідає Independent.

Огляд підготувала Яна Люшневська, Служба моніторингу BBC