Іноземні ЗМІ: чи вирішить Мінськ українську кризу?

Minsk

Сьогоднішні переговори в Мінську між президентами України та Росії - в центрі уваги провідних світових ЗМІ.

Путін на заваді мирного врегулювання?

Від сьогоднішніх переговорів між президентами України та Росії - Петром Порошенком і Володимиром Путіном - у Мінську не варто чекати вирішення кризи у східній Україні та миттєвого поліпшення відносин із Кремлем, пише сингапурська газета Straits Times.

"Дипломати, які домовлялися про зустріч, у приватних розмовах визнають, що єдиним реалістичним результатом була б яка-небудь угода з припинення кровопролиття. Вища ціль – подолання кризи шляхом перемовин залишається недосяжною, принаймні доти, доки пан Путін продовжуватиме вірити, що він володіє ініціативою і готовий грати у гру в очікування, у той час українські економіка та уряд прогинаються під тиском", - веде далі видання.

Газета зазначає, що уряди країн ЄС "стурбовані" тим, що конфлікт "загрозливо виходить з-під контролю".

Саме тому, пише Straits Times, канцлер Німеччини Ангела Меркель "багато працювала" задля того, щоб зустріч у Мінську таки відбулася.

Потенційну угоду, яка б принесла мир, видання називає "достатньо простою": Україна надає регіонам більшу автономію, за умови, що сепаратисти складуть зброю, а Росія має припинити підтримувати бойовиків та "зняти економічне ембарго з України".

Втім, пише газета, на шляху у цієї угоди є "величезні" перешкоди, як-от небажання сепаратистів припинити вогонь або відсутність поступок, які Порошенко міг би запропонувати.

Але найголовнішими "каменями спотикання" видання вважає "розрахунки пана Путіна".

"Наказавши своєму "гуманітарному конвою" пробиватися через територію України, незважаючи на те, що вони могли зіткнутися з військовою протидією, пан Путін продемонстрував не тільки своє презирство до погроз Заходу стосовно Росії, а й свою довгострокову стратегію", - пише Straits Times.

На думку видання, ця стратегія полягає в тому, що утримувати Україну "слабкою та поділеною", особливо в світлі того, що ситуація негативно впливає на українську економіку, а з наближенням зими зростає потреба України в енергоресурсах.

"Тому, в найкращому випадку, під час сьогоднішнього саміту домовляться про виведення російських "гуманітарних" вантажівок, що дещо послабить напругу. Але нестабільність в Україні триватиме стільки, скільки лідери Росії вважатимуть, що час працює на них", - підсумовує Straits Times.

"Українці обиратимуть війну"

"Знову глузуючи над Києвом, повстанці загрожують зривом мирних переговорів", - пише New York Times.

Після недільного приниження українських військовополонених, проросійські сепаратисти продовжили знущання над затриманими прихильниками української державності, веде далі видання.

"На тротуарі однієї з центральних вулиць Донецьку, поруч із блокпостом, бойовики обмотали жінку в український прапор і змусили її стояти, плачучу та перелякану, тримаючи табличку із написом "Навідник української артилерії", у той час як водії зупиняли свої автівки, щоб вийти та плюнути, вдарити або кинути в неї помідори", - пише газета.

На думку New York Times, таке поводження з полоненими, яке російське керівництво не засуджує, на тлі заяв міністра іноземних справ Сергія Лаврова про те, що Росія не готова робити усі можливі поступки та чекає компромісу з боку України, не додають оптимізму напередодні мінських переговорів.

"Хоча перемовини й є певною надією на дипломатичне вирішення конфлікту, пан Путін та пан Порошенко перебувають під сильним тиском націоналістів своїх країн, які вимагають продовження військового протистояння", - пише газета.

"Після параду військовополонених симпатія до людей з Донбасу є низькою в інших регіонах України. Більшість українців хочуть миру. Але якщо дійде до вибору між повним приниженням і війною, українці обиратимуть війну", - цитує газета колишнього українського дипломата Олега Волошина.

Путін як "гарант" вирішення конфлікту

Британська Guardian виділяє "чотири головні питання", які необхідно обговорити під час мінської зустрічі.

"Перше й найголовніше - автономний уряд для східної України. Наступне - підтримка усіх міжнародних угод з авіаперевезень, що стосуються України, Криму та Росії. Пов'язаною з цим є угода про всі газові трубопроводи, що проходять територією України. І нарешті, хоча, може, для цього ще зарано, вирішення міжнародного статусу Криму, можливо, шляхом міжнародної оренди Криму Росією на основі американсько-кубинської угоди про Гуантанамо", - пише видання.

Guardian додає, що прийняття такого пакету може видатися неможливим, але є "ознаки" розуміння президентами того, що масштабне вирішення конфлікту - в їхніх інтересах.

"Якщо не буде угоди, існує небезпека повернення до холодної війни. Але навіть більшою є небезпека, що між Україною та Росією розпочнеться справжня війна", - пише Guardian, попереджаючи, що "утримувати російсько-українську війну в межах цих двох країн понад пару місяців буде надзвичайно важко".

Єдиною людиною, яка може "гарантувати" подолання конфлікту, є Путін, веде далі видання та закликає до досягнення такої угоди, яка б унеможливлювала "приниження" російського лідера.

"Будь-яка угода має супроводжуватися миттєвим зняттям санкцій США та ЄС. Це розчистить дорогу для вирішення гострої кризи, що представляє собою "Ісламська Держава". Обамі знадобилася допомога Ірану, щоб переконати Нурі аль-Малікі піти з посади прем'єра Іраку. Йому також знадобиться Путін, щоб переконати піти у відставку Башара аль-Асада. Новий сирійський лідер може якось асоціюватися з Асадом, але він повинен бути тим, хто зможе вибудувати коаліцію проти джихадістів. На кону набагато більше, ніж Україна, коли ми спостерігаємо за вирішенням цієї кризи (на Близькому Сході – Ред.) на нашому порозі", - підсумовує Guardian.

Перемовини Порошенка та Путіна – "тріумф" Лукашенка

"Від перемовин Путіна з Порошенком може виграти Лукашенко", - стверджує російська "Независимая газета".

На думку видання, яким би не був у підсумку результат саміту, участь в якому разом з українським і російським лідером братимуть президенти Білорусі, Казахстану та представники ЄС, "білоруський президент вже отримує дивіденди".

Про "дипломатичний тріумф" Олександра Лукашенка говорять не тільки офіційні білоруські експерти, а й незалежні аналітики.

"Зважаючи на напружені стосунки між офіційним Мінськом і ЄС, я не очікував, що Європейський Союз погодиться брати участь в перемовинах на білоруській території. Це тріумф білоруської дипломатії та особистий політичний тріумф Олександра Лукашенка", - каже політолог Денис Мельянцов, додаючи, що "розмовляти з Мінськом таким тоном, як раніше, для США та ЄС буде вже незручно".

Що ж стосується власне переговорів між Україною та Росією, то попри обнадійливі заяви політиків експерти налаштовані скептично.

"Думаю, що жодних результатів ці перемовини не матимуть. Українська сторона розраховує на зменшення російської експансії. Проте Путіна перемовини не зупинять, його зупинить лише сила. Зрозуміло, що Порошенко хапається за будь-яку можливість припинення конфлікту, але я скептично ставлюся до можливості досягти такої угоди. Російська експансія лише збільшується, а європейських санкцій недостатньо для того, щоб її зупинити", - вважає екс-кандидат в президенти Білорусі Віталій Римашевський.

Погоджується з паном Римашевським і політолог Павло Усов.

"Думка, що ця зустріч наблизить кінець війни в Україні, здається неймовірною", - цитує Усова "Независимая газета".

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС