Огляд преси: як у Донецьку і Луганську не пролунав перший дзвоник

Донецьк Копирайт изображения AFP

Українські газети пишуть про неможливість навчання у школах Донецька та Луганська, ситуацію в Маріуполі, можливе застосування балістичних ракет у Донецьку та плани Путіна щодо України.

"Дистанційне" 1 вересня у Донецьку

"Цього року вперше у школах Донецька не пролунав перший дзвоник", - пише "Сегодня", додаючи, що за парти не сіли учні понад 500 шкіл області.

"Цього року до 1 вересні ми не готувалися як зазвичай, не купували нові зошити, ручки, пенали, рюкзаки, нові кофтинки та спіднички. Це настільки дико, що хочеться плакати. А коли телефонують друзі, які виїхали з Донецька, та розповідають, як пішли до школи в іншому місті, нам хоч вовком вий", - розповідає донеччанка Ірина Міщенко, мама третьокласниці.

Натомість сама Аліна Міщенко розповіла газеті, що не дуже полюбляє ходити до школи, проте прагне зустрітися із друзями та однокласниками.

"З нашого класу майже всі поїхали. І ми ще місяць займатимемося вдома. Хоча я дуже хочу прийти до нашого класу, там нам купили та поставили нові парти", - каже дівчинка.

Донецькі школи офіційно перейшли на дистанційну систему освіти до 1 жовтня.

"Будемо надсилати дітям завдання через освітню систему "Щоденник". Підручники у школах є, їх можна буде отримати. Наразі про нові знання не йдеться, весь місяць займатимемося повторенням вивченого", - каже вчителька молодших класів Алла Воронько, додаючи, що контролювати дітей мають батьки.

Водночас у Луганську, попри незадовільні санітарно-гігієнічні умови, бойовики змусили викладачів відкрити шість шкіл.

"Нам сказали, що зі шкільної програми ЛНРівці виключили українську мову та літературу. Бойовики заявили, що возитимуть дітей до школи на спеціальному автобусі. Але як вони гарантуватимуть безпеку дітей?" – цитує "Сегодня" маму одного з учнів.

Маріуполь: без паніки

"У Маріуполі закривається частина магазинів, хоча загалом життя триває звичним чином", - пише "Україна молода".

В інтернеті посилюються чутки, що через можливий наступ на місто власники торгових мереж планують закрити свої магазини, пише видання.

Як з'ясувала "Україна молода", більшість чуток "безпідставні, хоча подібна тенденція таки існує".

Видання стверджує, що в звичному режимі працює торговельно-розважальний центр "Порт-сіті", магазини "Фокстрот" і "Comfy", а от із продовольчими супермаркетами "ситуація складніша".

"Станом на 1 вересня два магазини мережі "АТБ" були зачинені, а на "гарячій лінії" нам повідомили, що "якщо ситуація буде ускладнюватися, то більша частина магазинів не працюватиме", - пише видання, додаючи, що зачинений і центральний міський офіс "Київстару".

Самі ж мешканці Маріуполя кажуть, що паніки в місті немає.

"Звісно, є певний страх. Не хочеться навіть думати, що в місті може бути така ситуація, як у Донецьку чи Луганську. Але ажіотажу щодо товарів я не помічав. Знаєте, головне, щоб нас не залякували, і тоді в місті все буде спокійно", - цитує маріупольця Сергія Жихарєва "Україна молода".

Потужний вибух у Донецьку

"Війна в Донбасі дісталася моря", - констатує "Комсомольская правда в Украине", описуючи обстріл українських прикордонних катерів в Азовському морі.

"Звуки вибухів були дуже потужні, навіть на поверхні пішла велика хвиля. З'явився чорний дим. Але тривалий час до підбитих катерів ніхто не їхав. Наші мешканці дуже сильно злякались – бомбардування! Негайно поховались у підвалах. Багато хто просидів там до ранку понеділка. Але більше тих звуків ми не чули", - цитує видання мешканця містечка Безіменного Георгія Грунова.

В "постійному страху" й жителі Донецька, веде далі таблоїд, особливо після того, як "звичну канонаду" перервав "звук такої потужності, що вуха позакладало щонайменше у мешканців двох районів міста".

"По місту відразу ж пішли чутки: вперше по Донецьку вдарили балістичною ракетою "Точка У", - пишуть журналісти.

"Після цього страшного звуку в повітря начебто піднявся породний пил, дихати було важко, очі сльозилися. Всі люди з вулиць відразу розбіглися", - цитує місцеву мешканку видання.

Втім, "Комсомольская правда в Украине" повідомляє й про іншу версію потужного вибуху.

"Величезний гриб виник у повітрі внаслідок звичного артобстрілу. Тільки цього разу снаряди потрапили в нафтобазу, розташовану в тому районі. Так це чи ні – перевірити поки що неможливо – у тій частині міста декілька днів не вщухає стрілянина", - підсумовує видання.

Чого прагне Путін?

Про цілі Росії у війні з Україною розмірковує на сторінках газети "День" Юрій Райхель.

На його думку, дії Путіна є "типовою рефлекторною політикою без чітко сформульованої мети". Як приклад, автор наводить анексію Криму, "яка здійснювалася буквально з коліс".

"Спробував дестабілізувати ситуацію на півострові. Вийшло. Реакція розбалансованої української влади була слабкою, світ довго приходив до тями від такого нахабства", - пише Райхель.

Що ж до власне цілей Кремля щодо материкової України, то, на думку автора, існує два варіанти розвитку подій. Перший – "розчленування України та створення на сході країни маріонеткової держави "Новоросія" з повним економічним і політичним контролем Кремля". Другий – федералізація, яка б унеможливлювала вступ України до НАТО чи ЄС, якщо б принаймні один регіон був проти цього.

"У житті кожен із таких планів в чистому вигляді не буде реалізований. Швидше ми матимемо справу з їхнім поєднанням. При цьому роль і вага складових залежно від обставин мінятимуться. Багато залежатиме і від внутрішнього стану в Росії", - підсумовує Райхель.

Огляд підготував Ілля Глущенков, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів