Іноземні ЗМІ: НАТО має дякувати Путіну

Путін Копирайт изображения AP
Image caption Дії російського лідера дали новий імпульс НАТО - пише західна преса

У фокусі іноземних ЗМІ – саміт НАТО, геополітичний вибір Києва та інтерпретації подій на сході України.

Оновлення чи незначущість

Генерали НАТО і політики мають бути вдячними Володимиру Путіну, вважає британська Guardian.

"Дії Росії в Україні надали згасаючій та громіздкій організації можливість оновитися", - пише видання.

Важливе питання протягом дводенного саміту НАТО, який стартує у четвер в Уельсі: Альянс використає цей шанс, чи продовжить скочуватися до незначущості?

Журналісти запитують, чи є у членів Альянсу бажання після подій в Іраку і Афганістані протистояти Росії?

Адже НАТО чітко заявив, що не планує військового втручання в Україні і всього лише запланував символічну зустріч з президентом України Петром Порошенком під час саміту.

Важливішим питанням під час саміту, на думку видання, буде те, чи стане Альянсу рішучості, якщо пан Путін почне розхитувати ситуацію в країнах Балтики.

"Питання в тому чи дії президента Путіна в Україні і безчинства ісламських бойовиків в Іраку насправді допоможуть Заходу об’єднатися навколо загрози спільній безпеці вперше з часів закінчення холодної війни", - говорить експерт Робін Ніблет. - "Саміт НАТО – це перевірка".

Дякувати Путіну

Європа так довго насолоджувалася миром (за винятком Балкан), що почала вірити у неможливість війни на європейській землі, пише Independent.

Перед початком саміту НАТО британське видання зазначає, що Альянс повинен дякувати Володимирові Путіну за нове почуття мети.

"Раптово ми опинилися у небезпечній ситуації, коли західні демократії скоротили свої війська і, здається, втратили бажання воювати, у той час як на Сході озброєна централізована держава лізе на рожен", - пишуть журналісти.

"Коли російський ведмідь загрозливо вилазить, навіть голоси лівих сил закликають до збільшення бюджету НАТО", - продовжують вони.

У Східній Європі готові піти далі. Очевидно, Польща і країни Балтики висловили бажання розмістити на своїй території війська НАТО у складі десяти тисяч солдат. Їхнє прохання відхилили. Натомість НАТО пообіцяв, що чотири тисячі військовослужбовців перебуватимуть у "підвищеній готовності".

"Це такий собі безглуздий компроміс, запропонований політиками, які не знають, що робити", - пише Independent.

"Пан Путін не дотримується міжнародних угод. Для НАТО настав час сприймати цю кризу серйозно, надати Польщі і країнам Балтики той захист, який вони просять, і показати, що НАТО готове робити щось більше, ніж говорити про західні демократичні цінності", - підсумовує видання.

"Фінляндизація" для України

International New York Times пише про "фінляндизацію" і можливість подібного сценарію для України.

Колишній радник США з нацбезпеки Збігнєв Бжезінський використав цей термін, щоб довести, що прийняти домінування Росії – це єдиний курс, який може взяти Україна. Проте автор статті Рене Найберг з таким твердженням не згоден.

Image caption З концепцією Збігнєва Бжезінського про те, що Україна повинна змиритися з домінуванням Росії над собою, згодні не всі.

"Фінляндизація, або спроба маленької нації вижити в тіні більшого сусіда, може стати натхненням для України, але це не спрацює так, як описує пан Бжезінський", - пише автор і додає: "Фінляндизація – це не синонім капітуляції, а ключ до взаємодії сил асиметричних за розміром".

За його словами, протягом останніх двох десятиліть Росія мала проблеми з усіма своїми сусідами, за одним помітним винятком – Фінляндія. І це швидше фінське, аніж російське досягнення".

Стратегія спрацювала, бо Фінляндія дотримувалася власних принципів: надійна оборона і сильна ринкова економіка.

Тут український президент рухається у правильному напрямку. Після того, як пан Порошенко обійняв свій пост, він швидко підписав Угоду про асоціацію з ЄС і тим самим не залишив сумнівів щодо напрямку, яким прагне рухатися країна.

Одночасно пан Порошенко зміцнив оборону від російського військового вторгнення на Сході.

"Найкращий захист для України – це зібратися і продемонструвати, так, як це зробила Фінляндія у 1960-70 роках, що бажання Росії призупинити економічну інтеграцію України в ЄС створять збої та хаос, який Росія собі дозволити не може", - підсумовує пан Найберг.

Правда і неправда

Mалайзійська New Straits Times досліджує питання брехні навколо кризи в Україні.

На думку видання, усі вважають, що дипломати завжди брешуть. Але це далеко від правди, адже успішний дипломат має репутацію, честь і вміння говорити правду.

"Раніше успішний дипломат і міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров знищив свою репутацію назавжди неправдами про присутність російських військ в Україні", - пише видання.

"Та, звісно, проблему створив президент Володимир Путін, намагаючись захопити достатньо української території, щоб прокласти коридор до Криму, який він "украв" минулого березня".

"Розбиратися з результатами дестабілізування світової політики швидше за все доведеться жінці яка щось тямить у мистецтві говорити правду – Ангелі Меркель".

Коли російські війська знаходяться в Україні, а пан Путін наполягає, що це всього лише місцеве повстання російськомовних жителів – час дипломатії минає, - пише журналіст.

"Тепер питання у тому, хто перший не витримає тиску", у той час, як російська економіка стрімко летить униз.

"Подивимося, яку ціну він (Путін – Ред.) готовий платити за рахунок власної держави, щоб відновити частину величі минулого і змусити світ тремтіти від його кроків", - підсумовує видання.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів