Європа запасається газом на зиму - ЗМІ

Копирайт изображения AFP

Російський Газпром і нестача газу в Європі, ентузіасти шотландської незалежності та доля Малайзійських авіаліній - в огляді іноземної преси 12 вересня.

"Газпром" очікує зниження прибутків

"Газпром", який є найбільшим у світі експортером газу, може очікувати суттєвого зниження прибутків цього року. Це пов'язано з тим, що покупці російського газу почали закуповувати менше і вимагати більше знижок, пише газета Irish Times.

"Очікується, що прибутки від продажів до Європейського Союзу, який споживає 40 відсотків російського газу, впадуть на 10% і складуть 55 мільярдів доларів цього року, говорять неназвані посадовці", - пише газета.

Однак цей прогноз ще не враховує конфронтацію між ЄС та Росією через кризу в Україні, яка залишається головним транзитним маршрутом для постачання газу до Європи.

"І хоча газ надходить безперешкодно, ЄС хоче зменшити залежність від російського газу. Попит падає після того, як європейські компанії закачали рекордну кількість палива до підземних сховищ, щоб убезпечити себе від можливого скорочення поставок", - пише газета.

Зменшення прибутків "Газпрому" у першому кварталі, про яке вже було оголошено офіційно, є, на думку економістів, лише початком "важкого року" для російської газової монополії, робить висновок газета.

Бояться замерзнути

Країни Євросоюзу прискореними темпами накопичують газ у підземних сховищах. Уперше за всю історію ці сховища майже заповнені і містять 80 мільярдів кубометрів газу, що може покрити 20% річної потреби ЄС, пише британська Indеpendent.

Крім цього ЄС розробляє план дій на випадок повної зупинки постачання газу з Росії.

"Існує стурбованість щодо можливої загальноєвропейської енергетичної кризи, спричиненої конфліктом між Росією та Україною довкола Криму та східної України. У червні Москва вже зупинила постачання газу до України разом із переговорами про врегулювання газової суперечки", - пише газета.

Ніхто не береться робити прогнози стосовно того, що може трапитися у наступні місяці. Однак з огляду на домінування Росії на газовому ринку Європи, будь-які перерви у постачанні газу можуть спричинити суттєве підвищення його ціни у Східній Європі.

"Європа імпортує близько третини свого газу з Росії. Із цієї кількості близько половини надходить через Україну. З часу припинення постачання російського газу в червні, Україна змогла перекрити свої потреби за рахунок власних резервів. Однак з наближенням зими запаси знижуються, що змушує Україну шукати альтернативних шляхів постачання газу із Польщі та Словаччини", - пише газета.

У свою чергу, Росія погрожує зменшити експорт до ЄС, щоб зупинити реверсні поставки до України.

Відтак Україна буде змушена почати відбір російського газу із трубопроводу, а Росія може цілком зупинити прокачування газу через Україну до Європи.

Ситуація 2006 і 2009 років може повторитися, пише газета.

Глобальний вимір шотландського референдуму

Націоналістичні та сепаратистські рухи Європи і цілого світу з увагою стежать за референдумом про незалежність Шотландії, пише американська New York Times. Для них позитивний результат референдуму може стати заохоченням у боротьбі за незалежність.

"Від Каталонії до Курдистану і Квебеку, націоналістичні та сепаратистські рухи пильно стежать за рефередумом про незалежність Шотландії - часом навіть уважніше, ніж самі британці, які лише зараз усвідомили, що наступного тижня Шотландія може проголосувати за вихід із союзу з Англією, що тривав 307 років. Ліві і праві, багаті та бідні, маргінали та політики першого ешелону - усіх єднає надія на те, що їхнє прагнення до самовизначення отримає суттєву підтримку після референдуму у Шотландії", - пише газета.

Спостерігати за референдумом планують чимало активістів із Каталонії, Південного Тіролю, Корсики, Бретані, Фризії та Фінляндії. Свою делегацію на референдум пошле навіть Баварія, яка вважає себе сьомою найбільшою економікою Європи. Хоча підтримка шотландської незалежності часом надходить із найнесподіваніших місць.

"Президент Росії Володимир Путін, що анексував Крим після негласної інтервенції та референдуму і якого звинувачують у агресивній підтримці сепаратистів на сході України, радісно підтримав прагнення шотландців до референдуму. Однак його прихильність до самовизначення є дуже вибірковою. У російських республіках Чечня та Дагестан він брутальною військовою силою придушив боротьбу мусульманських сепаратистів", - пише газета.

Триматися курсу

Як вважають фахівці, Малайзійські авіалінії повинні продовжувати працювати, незважаючи на втрату лайнерів над Індійським океаном та в Україні. Авіакомпанії слід зосередитись на поточних проблемах, пише австралійське видання Australian.

Копирайт изображения AFP
Image caption Справи в державного перевізника Малайзії пішли на краще незважаючи на втрату двох бортів

"Малайзійські авіалінії демонструють певні ознаки оздоровлення після зникнення рейсу МН370 у березні та збитого рейсу МН17 у липні. Компанія заявила, що цього тижня завантаження на австралійському напрямку піднялося вище 70%, завдяки спеціальним пропозиціям. Однак надходять повідомлення про те, що літаки Малайзіських авіаліній літають порожніми, через що компанія скоротить 6 тис. робочих місць та закриє деякі рейси", - пише газета.

На думку фахівців галузі, провини компанії в обох інцидентах немає. Треба працювати, щоб відновити до себе довіру, адже Малайзійські авіалінії - не перша компанія у світі, що потрапляє у скруту через непередбачувані катастрофи.

"Я бачив звіти про роботу British Petroleum після катастрофічного витоку нафти у Мексиканській затоці. З того часу компанія продемонструвала суттєвий підйом, довіру до бренду поновлено. Життя йде далі", - запевняє спеціаліст із питань брендів Домінік Волш.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів