Українські ЗМІ: про вибори в Криму

Вибори у Криму Копирайт изображения EPA

Можливість зміни Угоди про асоціацію, реакція на вибори в Криму та незаконна торгівля валютою у соцмережах - в огляді української преси 16 вересня.

Текст угоди з ЄС можуть змінити

"Комсомольська правда в Україні" не має сумнівів, що парламент ратифікує Угоду про асоціацію, але зазначає, що її текст можуть змінити вже після ратифікації.

Незважаючи на заяви українських та європейських посадовців про те, що ніякі зміни в документ вноситися не будуть, журналісти бачать сигнали щодо можливого редагування тексту, яке можуть провести манівцями.

Наприклад, через окремі закони, що будуть впроваджувати угоду в українське законодавство, або через положення спеціальної програми уряду.

Ще невідомо, які це можуть бути зміни. Скоріш за все, припускає видання, ними оформлять компромісні домовленості про співробітництво України та ЄС з Росією.

До того ж, із 17 жовтня запрацює новий українсько-європейський орган - Рада асоціації, який матиме право вносити зміни до угоди про асоціацію після її остаточного узгодження.

Вибори-протверезіння у Криму

Вибори до Держдуми Росії у Криму стали "відром холодної води на голову окупантів" та підтвердили, що більшість мешканців проти анексії півострова Росією, пише газета "День".

Голова самопроголошеного уряду Криму Сергій Аксьонов сподівався, що на вибори прийде 80% кримчан і 95% з них підтримає "Єдину Росію", кримську організацію якої він очолює.

Але сталося не так. За даними кримського виборчкому, оприлюдненими після закриття дільниць, у голосуванні взяли участь лише 45% виборців.

Правда до ранку ця цифра дивним чином виросла до 54%. Єдина Росія отримала 72% голосів, пише газета.

Багато кримчан прийшли на голосування лише для того, щоб висловити свій протест проти анексії півострова. На бюлетенях писали "Крим - це Україна", "Путін, поверни Крим на місце", зазначає видання і публікує фото одного з таких бюлетенів.

"Цілком очевидно, що вибори підтвердили не сфальсифіковані офіційні, а засекречені підсумки "референдуму" (Мустафа Джемілєв озвучив закриті дані ФСБ - 32,2%), і схоже, що в Криму приєднання до Росії підтримують менше третини виборців, що не тягне за собою правових наслідків," робить висновок газета.

Тиск на кримських виборців

"Газета по-українськи" пише, що кримські поліцейські виганяли людей на вибори. Тим, хто не планував голосувати, погрожували висилкою з півострова. Деяким навіть показували бюлетені і казали, де треба ставити позначку.

"За вибори ніхто не платив. Коли "Партію Регіонів" обирали, то давали по 200 рублів. А тепер достатньо було прийти людям у формі. Кримчани залякані. Бояться сказати щось проти влади. Мій племінник у соцмережах коментував вибори, то викликали на допит", розповідає Андрій, який працює водієм у Криму.

"Вибори в Криму нічого не означають для кримчан. По суті, нічого не означає їхній вибір і участь у виборах, але вони дуже багато значать для Росії. Вона намагається зробити легітимним від'єднання Криму", - каже редактор сайту "Black Sea news" Андрій Клименко.

Де долари?

В країні вже важко купити долари, пише "Сегодня". У деяких банках валюту треба резервувати заздалегідь. У іншому випадку її продають лише по 100 доларів в одні руки, й лише ті кошти, які у цей же день банку продали інші клієнти.

Банки пояснюють це обмеження якоюсь постановою НБУ.

"Нацбанк обмежив продаж валюти, щоб у складній економічній ситуації гроші не виходили за кордон", - розповіли виданню у одному з найбільший банків.

У НБУ, натомість, звинувачують банки.

"Комерційні банки займаються самоуправством. Вони притримують валюту або продають її невеликими обсягами, вичікуючи на підвищення курсу", - говорять у Нацбанку.

Це призвело до того, що торгівля валютою переміщується у Інтернет та соціальні мережі. На одному з фінансових сайтів газета нарахувала біля сотні оголошень щодо продажу або покупки валюти.

Один з інтернет-продавців валюти в інтерв'ю виданню каже, що валюта у банків є, "але вони не продають, вичікують". Не зважаючи на курс обміну, який значно вищій за офіційний, покупців у нього вистачає, бо багато угод укладається у доларах, додає видання.

У МВС кажуть, що купівля доларів через інтернет незаконна, бо "мінйяли" не сплачують податок на валютні операції. Вони обіцяють, що займуться повідомленнями про обмін валюти у соцмережах, та попереджають громадян про махінації та фальшиві долари на тіньовому ринку.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів