Іноземні ЗМІ: Москва боїться внутрішнього заколоту

Дума Копирайт изображения AFP
Image caption Російські депутати підозрюють, що українські політики можуть вербувати бойовиків

Очікування внутрішнього заколоту в Росії, проблеми бюджету, газові перемовини та "ленінопад" в Україні - в огляді іноземної преси від 1 жовтня.

В очікуванні заколоту

Депутат нижньої палати російського парламенту Михайло Дегтярьов з ЛДПР вимагає від Слідчого комітету РФ перевірити причетність українських політиків до створення військових таборів і вербування російської молоді "не тільки для участі в бойових діях на боці Нацгвардії на південному сході України, а й для підготовки бойовиків для проведення державного перевороту в Росії", пишуть російські "Известия".

На думку депутата, в першу чергу, слід перевірити дніпропетровського губернатора Ігоря Коломойського та лідера "Правого сектору" Дмитра Яроша.

Дегтярьов вважає, що дії українських вербувальників є підготовкою до здійснення військового заколоту на території Росії, а також Білорусі.

"Якби вони (завербовані. - Ред.) просто ходили з прапором зі свастикою, ми просто засуджували б цих людей. Тепер вони чинять злочини, стаючи гарматним м'ясом в руках ворогів своєї країни", - цитує газета члена комітету Держдуми з оборони Франца Клінцевича.

Бюджет ілюзій

Аналіз бюджету, переданого на розгляд Думи, свідчить про проблемний стан російської економіки і небажання влади визнати це, пише Economist.

Росії довелося скоротити заплановані витрати на майже 18 млрд доларів, замислитися про запровадження нових податків на тютюн та алкоголь, при цьому російський рубль вже втратив 20% вартості з жовтня 2013 року, а Світовий Банк погіршив прогноз економічного зростання Росії на 1% від попереднього.

Водночас президент Володимир Путін пообіцяв збільшити витрати на армію.

На думку професора Джуліана Купера з Бірмінгемського університету, така "щедрість" у військових витратах мало пов’язана з подіями в Україні, а скоріше є частиною довгострокового плану з модернізації збройних сил.

"Бюджет виглядає як відчайдушна спроба Кремля створити враження сильної позиції і втримати громадську підтримку, коли насправді він має дедалі слабший вигляд", - підсумовує видання.

Різні погляди на борг

Київ хоче від "Газпрому" зобов'язань щодо перегляду основного контракту, пише російський "Коммерсантъ", коментуючи вчорашні газові перемовини між Росією та Україною.

"Газпром" готовий переглянути контракт, тільки якщо Україна відмовиться від позову до Стокгольмському арбітражу, а це не влаштовує Київ.

Також залишається невирішеним питання загальної суми боргу України за газ.

"З точки зору "Газпрому", 3,1 млрд доларів - лише частковий платіж в рахунок загального боргу 5,3 млрд доларів, тоді як Україна воліє вважати весь борг (у тому числі поставки в листопаді-грудні 2013 року) за ціною 268 доларів за тис. куб., і тоді сума 3,1 млрд доларів покриває його повністю", - пояснює "Коммерсантъ".

Єврокомісія виступає на боці Києва, хоча і називає ціну 268 доларів за тис. куб. "тимчасовою", оскільки вона може бути переглянута в залежності від рішення арбітражу.

На думку видання, доля переговорів багато в чому залежить від того, наскільки сильним буде політичний тиск на Україну з боку ЄС.

Падіння символа

Для українців Ленін є символом Радянського Союзу та агресивної підтримки, яку надає сепаратистам на сході країни Росія, пише Рік Ноак у Washington Post.

Думки американських експертів з російської проблематики, опитаних газетою щодо мотивів сплеску повалень пам’ятників Леніну в Україні, різняться.

"Для багатьох українців Ленін уособлює не тільки комуністичний режим, а й радикальне відділення від Європи і західної цивілізації в більш широкому сенсі", - заявляв Стівен Фіш, професор Каліфорнійського університету в Берклі, у грудні після повалення пам’ятника у Києві.

На думку ж Саші Сендеровича, доцента кафедри русистики університету Колорадо, справа не лише у Леніні.

"Після зазіхань Путіна на територіальну цілісність України статуя радше стала символом продовження спроб Росії встановити імперське панування над Україною, а не просто історичний пережиток Радянського Союзу", - вважає Сендерович.

Огляд підготувала Марія Кондрачук, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів