Огляд преси: Україною шириться "сміттєва люстрація"

Новини Копирайт изображения unian

В суботу, 4 жовтня, українська преса пише про "народну люстрацію", російське лобі закордоном та плани України щодо Донбасу.

"Діяти - не означає принижувати"

Нестандартний варіант "народного суду", що стартував в Одесі місяць тому з викидання в сміттєвий контейнер місцевого чиновника і потім підхоплений містами і селами, вилився в підсумку в жорстоку розправу, пише "Дзеркало тижня".

Видання зазначає, що, те, що люди називають "народною люстрацією", перетворилося, по суті, в принизливу для демократичної країни процедуру самосуду.

Газета пише, що парадокс полягає в тому, що "сміттєва люстрація", яка захопила Україну - це не конфлікт. Це результат правління нової влади, бездіяльність якої і спровокувала хвилю розправ по всій країні. Це сигнал для Банкової та Грушевського, які після Майдану так нічого і не зробили для очищення всіх гілок влади від корупціонерів і сепаратистів.

І насамперед - в судах, які виносять рішення, після яких, цілком природньо хочеться занести меч або підігнати смітник.

Злість частини суспільства, що підтримує вуличне правосуддя, можна зрозуміти. Люди гинули на Майдані і гинуть на Донбасі не для того, щоб пан Шуфрич, пан Ківалов і їм подібні, не відповівши за діяння часів Майдану, знову йшли до парламенту.

Але диявол в дрібницях: руки однієї політсили не є руками всього народу, каже видання. А діяти - не означає принижувати. І тут різняться не лише думки пересічних українців, а й самих євромайданівців.

Одні - активісти "Правого сектора" і самооборони Майдану, давши прес-конференцію з приводу побиття Шуфрича, закликали Україну наслідувати приклад Одеси. Інші - навпаки, різко засудили інцидент, опублікувавши відкриту для підписання гнівну заяву, поширену Одеським кризовим медіацентром.

Пошук спільного ворога

Видання "Коментарии" також досліджує тему агресивних настроїв у суспільстві.

На думку видання, після підписання перемир’я на Донбасі, увага суспільства переключилася на "внутрішні" події, і виявилося, що на митницях так само процвітає корупція, національна валюта стрімко девальвує, а ціни зростають.

Реформи, заявлені президентом, по перше, вже значно спізнюються, каже видання, а по друге, таку масштабну програму майже неможливо практично втілити в життя. А отже результати виборів, що наближаються, можуть стати для влади неприємним сюрпризом.

За ці декілька тижнів до виборів, влада вже не здивує громадян проривними реформами, а отже залишається перевірений але ризикований спосіб – об’єднати людей у боротьбі зі спільним ворогом, каже видання.

На думку газети, влада підживлює нестабільну ситуацію в регіонах, "нагнітаючи істерію", та переключає увагу виборців на інші цілі, як то пам’ятники Леніну. Видання доходить висновку, що саме такими діями, а не кадровими змінами та реформами, влада буде стримувати незадоволення виборців. А "сміттєва люстрація" розглядається виданням, як спосіб відвести невдоволення юрби у зручному напрямку.

Російське лобі

Росія витрачає сотні мільйонів доларів на рік на створення потужної мережі лобістів в США і ЄС, пише журнал "Новое время".

Заангажовані журналісти, політики та експерти допомагають Москві посіяти зерна сумніву на Заході та вести агресивну політику щодо України, каже видання.

"Ви навіть не уявляєте собі, скільки грошей, скільки лобістських груп, скільки підконтрольних промисловців було піднято в Європі, щоб знищити навіть мрію про те, що Європа підтримає Україну", - заявив нещодавно президент Петро Порошенко.

Провокаційні виставки, журнальні та газетні публікації, заангажовані експерти, а також політики, які голосують за потрібні Кремлю закони, - арсенал засобів, за допомогою яких Москва намагається нав'язати свої інтереси Заходу, величезний.

Москва не шкодує грошей на створення в ЄС і США потужного проросійського лобі. "В лобі Росії задіяно багато факторів, багато людей. Це ефективно. Створюється певний фронт, який виступає в інтересах Росії", - говорить американський бізнесмен Пітер Робін, засновник премії імені Андрія Сахарова "За журналістику як вчинок".

У західних ЗМІ улюблений агент Кремля - видання другого-третього ешелону або регіональні газети. Розміщуючи в подібних медіа проплачені матеріали, росіяни вкидають в медіапростір вигідні для себе ідеї.

Ціна за таку публікацію варіюється в межах $ 10-15 тис. При цьому річний кошторис на такі витрати, за оцінками експертів, досягає декількох сотень мільйонів доларів, пише видання. Улюблений Кремлем тип експертів - представники маловідомих громадських організацій або члени різних груп ОБСЄ.

Лобіюють інтереси Кремля і люди з найвищого ешелону. В Італії - колишні екс-прем'єри Романо Проді, який активно виступаючий проти санкцій щодо Росії, і особистий друг Володимира Путіна Сильвіо Берлусконі, який нещодавно публічно звинуватив західних лідерів у безвідповідальному ставленні до Росії.

Що чекає на Донбас

Видання "Фокус" розпитало у лідера Блока Петра Порошенка, екс-міністра МВС Юрія Луценка, про плани партії, вибори та про особи в виборчому списку партії, які викликають багато питань.

Розмірковуючи про подальшу долю Донбасу, Луценко зазначив, що Україна фінансуватиме тільки ті території, на яких діють закони України. "Образно кажучи, гроші наших платників податків будуть отримувати тільки ті міста, над якими майорить український прапор. Те саме стосується і іноземної допомоги. Захід готовий надати мільярди доларів на реконструкцію та реінтеграцію Донбаса, йдеться приблизно про 10 млрд доларів", - каже Луценко.

За його словами, мінський протокол не дає гарантій завершення війни, але дає шанс на мир, на модернізацію армії та на економічні реформи. Луценко стверджує, що Путін "не заспокоїться", та просто змінить форму війни.

"Його наступний крок – торгово-енергетична війна, яка повинна закінчитися бунтом в Києві… Ми змогли зірвати воєнний план Путіна, зараз ми повинні відкритими очима дивитися на нові виклики Кремля", - каже Луценко.

Він також заявив, що жодних особливих повноважень звільнені території Донбасу не отримуватимуть. Пан Луценко наголосив на необхідності проведення там дострокових виборів, адже попередня влада "просто втекла" звідти. Він зазначив, що амністія не розповсюджуватиметься на людей, які вчинили на цих територіях особливо важкі злочини а потім були обрані депутатами.

Огляд підготував Дмитро Зоценко, Служба моніторингу ВВС.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів