Преса: аеропорт Донецька як подарунок Путіну

Копирайт изображения Reuters
Image caption "Україна молода" вважає, що ураганний штурм Донецького аеропорту був пов'язаний із днем народження Путіна

Донецький аеропорт, проблеми волонтерів, закони про боротьбу з корупцією та заочні суди - в огляді преси України 8 жовтня.

"Подарунок" для Путіна

"Україна молода" пояснює, чому сепаратисти так наполегливо штурмували Донецький аеропорт.

"За неофіційними даними, бойовикам обіцяли 2 млн. доларів, якщо аеропорт вдасться захопити до 7 жовтня, щоб зробити своєрідний "подарунок" на день народження Володимира Путіна. Але замість доларів терористи отримали великі втрати", - пише видання.

В той же час у Донецьку спостерігаються сутички між різними групами сепаратистів. Одна з них обстріляла Горлівку, інша - "віддячила" мінометним обстрілом Донецька.

За один день в цьому місті загинули четверо цивільних, в Луганську - троє, пише видання.

Проблеми волонтерів

Газета "День" пише про проблеми волонтерів, які намагаються усіма способами допомогти солдатам на передовій і біженцям із зони АТО.

"Найбільший ризик для волонтерів - це колишні "беркутівці" й міліціонери на блокпостах", - каже волонтер Валерій Гарагуц.

Вони зупиняють машини і довго перевіряють вантаж. "Що везеш? Кому? А чому не нам? А, може, нам щось лишиш?" - запитують міліціонери і часто відбирають деякі речі, які волонтери везуть для солдат.

Із блокпостами військових таких проблем не виникає. Вони дякують за допомогу і бажають удачі, розповідає пан Валерій.

Волонтер Дмитро Рева скаржиться на те, що влада намагається закрити їм рота, коли вони розповідають в інтерв'ю та у соцмережах про реальний стан справ на передовій.

"До цих людей застосовують методи непрямого тиску. На їхні фірми, бізнес починають звертати увагу податкові служби із перевірками, виявляє інтерес міліція та інші структури... Ці випадки мають частковий характер, але вони є, і це вже негативна тенденція", - каже Дмитро Рева.

Не сприяє волонтерам і 15-відсотковий податок на благодійність. Для допомоги військовим із АТО його вже скасували, але на допомогу біженцям з Донбасу цей виняток із закону не поширюється.

До того ж, допомога від людей скорочується. Волонтер Євген Жарко пов'язує це з державною інформаційною політикою.

"Оголошено перемир'я, і всім здається, що війна закінчується. Менше людей почали брати участь у допомозі армії. Також відіграли роль заяви керівництва Збройних сил про те, що армія забезпечена усім необхідним... Але тієї ж теплої форми для солдатів як не було, так і немає, та й невідомо, чи буде", - каже волонтер.

"Термінова боротьба з корупцією"

Під таким заголовком газета "Сегодня" роз'яснює зміст антикорупційних законів, прийнятих вчора у першому читанні, а також те, чому їх прийняли саме зараз.

"Перед виборами владі дуже потрібно було поставити галочку на досі не охопленому полі - згадали про вічну боротьбу із корупцією. І вчора Рада в муках прийняла таки пакет антикорупційних законів. Щоправда, лише у першому читанні", - пише видання.

Деякі депутати відкрито називають це передвиборчим популізмом і вважають, що нічого працювати не буде.

"Голова Антикорупційного бюро буде отримувати 60 тисяч гривень і не буде підпорядковуватись нікому окрім генерального прокурора. Але без нового закону про прокуратуру - це фількіна грамота. Та й у цьому році найбільша сума хабара - 88 млн гривень. Порівняймо із зарплатою у 60 тисяч", - каже депутат парламенту від "Батьківщини" Сергій Терьохін.

Голова українського представництва Transparency International Олексій Хмара каже, що у законах багато корисного. Це, наприклад, створення онлайн-системи усіх декларацій про доходи чиновників та реєстру їх власності.

Заочне правосуддя

"Комсомольская правда в Украине" зазначає, що закон про винесення вироків без присутності обвинувачених дасть змогу не тільки притягнути до відповідальності колишній високопосадовців, які втекли за кордон, а й може бути використаний рейдерами для захоплення бізнесу.

"Чесно кажучи, ми можемо повернутися в сталінські часи", - каже правозахисник Микола Лукаш.

Він каже, що в законі є пункти, які можна використати проти пересічної людини - під час відпустки за кордон, за допомогою "чесних судів", звинуватити її у фінансуванні сепаратизму і забрати всю власність.

"За бажання, таку операцію можна провести за один-два тижні. Це означає - поїхали у відпустку чи в ділову поїздку, а вертатись вже нікуди", - каже він.

Політолог Олексій Якубін вважає, що закон про заочні суди - це частина передвиборчої кампанії. "Він був прийнятий, щоб показово засудити представників минулої влади і таким чином відзвітувати перед виборцями."

Колишніх чиновників визнають винними в усіх негараздах і влада відрапортує, що Майдан стояв не даремно: "Ось ми забрали власність чиновників і дали їм строк. І не важливо, що ніхто не сидить", - каже він.

Огляд підготував Сергій Арсентьєв, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів