Іноземні ЗМІ: як вберегтися від Еболи

Ебола Копирайт изображения AFP
Image caption Британські ЗМІ вважають панічний страх перед лихоманкою Ебола безпідставним

Іноземна преса у п'ятницю стурбована лихоманкою Ебола та роздумує, наскільки реальна ця загроза?

Проблема для Західної Африки

Новозеландська медсестра Шарон Мекі нещодавно повернулася зі Сьєрра-Леоне, де Червоний Хрест розгорнув польовий госпіталь для хворих на лихоманку Ебола, пише новозеландська газета Dominion Post.

Оскільки специфічного лікування проти вірусу немає, усе, що могли зробити медики, це ізолювати хворих та забезпечити їх достатньою кількістю рідини, розповідає медсестра. Навіть за такого підходу половина пацієнтів одужує.

"Деякі люди настільки бояться Еболи, що пробують різноманітні способи позбутися вірусу, включно з міфічними, як от пити розчин хлорки чи приймати сольові ванни опівночі. Якщо ж наші пацієнти одужували - а половина з них таки одужували - медпрацівники видавали їм спеціальний сертифікат, щоб вони могли спокійно повертатися до себе додому", - розповідає газета.

Водночас спалах лихоманки може стати загрозою для Сьєрра-Леоне і навіть спричинити економічний занепад.

"І хоча країна поки що функціонує, працюють ринки, а в церквах збираються парафіяни, все ж загроза економічного колапсу є. Скорочується кількість робочих місць, ціни на харчі зростають і всюди панує страх", - говорить медсестра.

Разом з тим, ніхто з персоналу Червоного Хреста, що працює у країні з хворими на лихоманку Ебола, не заразився, пише газета.

Чого боятися британцям?

На відміну від Сьєрра-Леоне, Британія має хорошу систему охорони здоров'я та достатню кількість кваліфікованих лікарів. Крім того, вірус Ебола не передається повітряно-крапельним шляхом, як свинячий чи пташиний грип, що свого часу спричинили паніку по всьому світі, пише британська Guardian.

Вірус передається лише при безпосередньому контакті з тілом хворої людини, тому заразитися у літаку чи в метро неможливо. Однак паніка у Британії не вщухає. Адміністрація середньої школи у Стокпорті навіть скасувала зустріч із представниками благодійної організації, які жили у Сьєрра-Леоне.

"Але справжня проблема не тут. Щоб британці жили довше і не помирали завчасно, їм треба більше займатися спортом і менше пити алкоголю. І закриття аеропорту Хітроу для африканських рейсів тут не допоможе. Куріння має набагато більше шансів відправити людину на той світ, ніж якийсь екзотичний вірус. Але всі чомусь говорять про Еболу замість того, щоб пропагувати відмову від шкідливих звичок", - пише газета.

Можливо, людство колись постане перед загрозою серйозної інфекції, поширенню якої сприятиме глобалізація та хороше траспортне сполучення між різними частинами світу. Однак поки що цього не сталося.

"Починаючи з 70-х років минулого століття, з'явилося 30 раніше невідомих інфекцій. Жодна з них не стала катастрофою для людства. Однак фахівці-медики побоюються, що колись з'явиться якась хвороба, вона буде більш заразною за Еболу і швидко пошириться світом", - пише Guardian.

Як виявити Еболу?

У побоюванні поширення лихоманки Ебола британська влада запроваджує перевірку пасажирів, що прибувають до країни літаками чи поїздами Eurostar. Однак багато фахівців вважає, що цих заходів недостатньо, пише британська Daily Mail.

Якщо американці покладаються на пристрій, що дистанційно вимірює температуру тіла, то британські фахівці надають перевагу опитуванню пасажирів із потенційно небезпечних зон.

"На в'їзді перевірятимуть, де нещодавно бували пасажири, з ким контактували, та оцінять загальний стан їхнього здоров'я. Пасажирів зі Сьєрра-Леоне, Ліберії чи Гвінеї одразу виявлятимуть завдяки інформації, яку надають авіалінії ще перед вильотом. Цих пасажирів скеровуватимуть до окремих коридорів. Там їх питатимуть про стан здоров'я і чи контактували вони з хворими на Еболу чи з м'ясом диких тварин", - пише газета.

Газета нагадує, що у трьох вищезгаданих країнах пасажирів вже деякий час перевіряють на симптоми лихоманки перед посадкою на міжконтинентальні рейси. Вже перевірили 36 000 чоловік, 77 зняли з рейсів, однак лихоманки Ебола в них не було.

"Їх зняли з рейсів через підвищену температуру тіла. Однак в жодного з них Еболи не виявили. У багатьох випадках це була малярія, яка також поширена в регіоні", - пише Daily Mail.

Разом з тим, фахівці зазначають, що перевірка пасажирів авіарейсів може і не виявити Еболу, тому що інкубаційний період захворювання може тривати до 21 дня. Весь цей час може не бути жодних симптомів.

Роблять з мухи слона?

Перевірка пасажирів на в'їзді до Британії стане деструктивним кроком, який потягне за собою зайві видатки та ризик судових процесів. У той же час, перевірка ніяк не гарантуватиме непоширення епідемії, пише газета Independent.

"Якщо поглиблено перевіряти пасажирів на вірус Ебола, то медичний персонал спочатку повинен виміряти температуру тіла з використанням безконтактних термометрів. Тобто вони робитимуть те саме, що й у поліклініках. Однак підвищена температура не є підтвердженням наявності вірусу Ебола. Це може бути звичайна застуда чи якась інша хвороба", - пише газета.

Окрім того постане необхідність подбати про безпеку самих медиків. У теорії вони повинні носити захисні костюми, однак це може завдати сильного удару по репутації британських аеропортів.

Проте навіть після виявлення потенційних носіїв вірусу, єдиним способом точної діагностики буде аналіз крові. Його треба брати у спеціально пристосованому приміщенні і на нього потрібна особиста згода. За законом, людина має право відмовитися від цього аналізу. Але і це ще не все.

"Тритижневий інкубаційний період Еболи означає, що для осіб з групи ризику слід виділити чимало місць у готелях неподалік великих аеропортів. З огляду на складність процедури та її правову невизначеність, варто приділяти більше уваги виявленню лихоманки ще перед посадкою на рейс до британських аеропортів. Але і це зробити буде не просто", - пише Independent.

Огляд підготував Ярослав Карп'юк, Служба моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів