Преса: як нафта може вирішити проблему Донбасу

Копирайт изображения AFP
Image caption Падіння світових цін на нафту змусить Росію відмовитися від підтримки сепаратистів, вважає преса

У п'ятницю українська преса розмірковує, як падіння цін на нафту вплине на Росію та ситуацію на Донбасі, чи надасть таки Захід військову допомогу Україні, чи бути зимі з газом та якою буде люстрація.

Мир не за горами?

Проблема Донбасу може бути вирішена в осяжному майбутньому, вважає газета "Сегодня".

Видання пише, що російські чиновники усвідомлюють, що їхня країна стоїть на порозі економічної кризи, і шукають шляхи мінімізації її наслідків. "Один із таких шляхів - скасування частини санкцій, введених проти російських нафтових компаній США і Євросоюзом", - зазначає "Сегодня", додаючи, що керівництво РФ нині опрацьовує сценарій різкого скорочення постачань озброєнь і живої сили для так званих "ДНР" і "ЛНР".

Газета вважає, що одним із головних факторів, які похитнули рішучість Кремля у питанні Донбасу, стало різке падіння світових цін на нафту. Протягом двох років нафта стабільно трималася в діапазоні 110-115 доларів за барель. Але минулого тижня вартість ф'ючерсів на нафту марки Brent упритул підійшла до позначки в 90 доларів.

"Відмова Саудівської Аравії знизити рівень видобутку нафти, зняття санкцій ЄС з Ірану - ці чинники створюють передумови для того, що період дешевої нафти розтягнеться на кілька років, що автоматично знизить і ціни на газ, який постачається "Газпромом" до Європи. Для російської економіки це подібно до смерті", - переконує "Сегодня".

Газета нагадує, що нафтогазові доходи бюджету РФ стабільно складають 52-53 проценти всіх надходжень. Щоб зберегти стабільність в країні, російському керівництву доведеться вишукувати кошти для фінансування цілого ряду соціальних програм.

"У такій ситуації Росії буде явно не до Донбасу. Можна припустити, що якщо найближчим часом Росія не побачить перспективи швидкого вирішення українського питання, то "народні республіки" залишаться сам-на-сам з Україною", - підсумовує газета.

Захід допоможе

Газета "День" вміщує коментар експерта з питань безпеки Валентина Бадрака щодо заяви помічника міністра оборони США Дерека Шоллі. Американський посадовець заявив, що Вашингтон вивчає питання постачання зброї Україні і прагнення Швеції розширити співпрацю з Україною в оборонній сфері.

"Заяви США я пов’язую з тим, що світ не відповів на пряме вторгнення російської регулярної армії на територію України. Це означає, що після виборів, у разі, коли Путін вважатиме, що не вирішить своїх завдань не силовим шляхом, Кремль вдасться до наступних силових кроків, і тоді можливе розгортання масштабної війни з відвертим включенням регулярних російських військ", - цитує пана Бадрака газета "День".

Щодо співпраці зі Швецією експерт зазначив, що ця країна знана своїми системами управління вогнем та радарами. "Шведи розуміють, що українці купуватимуть озброєння, до створення яких будуть залучені українські підприємства, і тому пропонуватимуть такі технології, які будуть взаємодіяти з українським ВПК", - вважає пан Бадрак.

Він звертає увагу на підхід України до переозброєння в умовах тривалого протистояння на сході – використання саме національного ВПК для втілення спільних проектів із закордонними виробниками озброєнь.

Зиму переживемо

Про майбутній опалювальний сезон, який буде найскладнішим за всі останні роки, пише "Україна Молода". Нині Україні не вистачає близько п’яти мільярдів кубометрів газу, аби більш-менш спокійно пережити зиму, нагадує газета.

Видання розповідає про перебіг переговорів між Україною та російським постачальником газу. Переговори з "Газпромом" тепер відбуваються за участі європейських партнерів. "Росія вже готова йти на поступки та пропонує знижку на півроку, тобто ціна на газ для України буде такою ж, як і на енергоносій із Європи - 385 доларів. Щоправда, північний сусід вимагає, щоб Україна відкликала свій позов зі Стокгольмського арбітражного суду", - пише "Україна Молода".

"Очевидно, у Росії немає впевненості у тому, що вони зможуть виграти цю справу", - додає газета. Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк уже заявив, що відкликання позову не буде, і Україна обов’язково виграє цю справу. А також - закупить достатню кількість палива, аби взимку люди не померзли у своїх домівках.

У квітні почало надходити паливо із Польщі, у травні - з Угорщини. А 2 вересня прем’єр особисто відкрив у Словаччині вентиль газопроводу "Вояни-Ужгород". Окрім того, уряд подав до Стокгольмського арбітражного суду позов щодо необґрунтовано високої ціни на російський газ, та, як наслідок, - завищену суму боргів, погашення яких вимагає "Газпром". На думку експертів, Україна має всі шанси виграти й цю справу, пише "Україна Молода".

Нарешті підписав

Президент Петро Порошенко нарешті підписав закон про люстрацію, зазначає "Комсомольская правда в Украине". Газета нагадує, що Верховна Рада прийняла закон "Про очищення влади" ще 16 вересня, та й то з третьої спроби.

Один з авторів закону, член робочої групи з підготовки до другого читання закону про люстрацію Юрій Дерев'янко пояснив дію люстрації. Він зазначив, що очищенню підлягають всі без винятку особи, які працюють в органах державної влади і є посадовими особами в органах місцевого самоврядування. Крім цього, за словами пана Дерев'янка, закон передбачає обмеження права для чиновників режиму Віктора Януковича займати посади в органах держвлади на 10 років, для інших - п'ять років.

"Заборона на зайняття посади на 10 років буде застосовуватися до осіб, які займали сукупно не менше одного року посаду (посади) в період з 25 лютого 2010 по 22 лютого 2014 року", - розповів він.

Згідно з підписаним законом, під гребінку люстрації підпадають вісім категорій громадян, які протягом року займали посади в цей період. Теоретично, їх усіх можуть звільнити вже сьогодні, адже в законі про очищення влади йдеться про те, що документ набуває чинності з моменту його підписання.

Першими на вихід можуть попросити чиновників Кабміну. Їх звільнення вже анонсував міністр юстиції Павло Петренко. Найбільш всього люстрація потрібна в департаментах Міноборони, які відповідають за забезпечення української армії. Про це на брифінгу заявив міністр оборони Валерій Гелетей.

"Найкраща люстрація - це відправка в зону АТО. Не треба саджати винних - давайте відправимо їх на схід країни. Так само, ті генерали і командири, які проявили себе в зоні АТО, можуть люстрації не боятися", - цитує міністра оборони "Комсомольская правда в Украине".

Підготувала Наталка Матюхіна, Служба моніторинга ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів