Тижневики: Януковича судитимуть заочно

Копирайт изображения Reuters
Image caption Віктор Янукович від кінця лютого переховується від українського правосуддя в РФ

Українські тижневики – про плани уряду купувати вугілля в Росії, заяви про членство в НАТО, погрози ввести санкції проти Кремля і "заочне" правосуддя проти екс-президента Януковича.

Купимо вугілля в Росії

Київ продовжує шукати заміну природному газу, але поки що фантазії чиновників вистачає лише на те, аби перевести українську теплоенергетику на російське вугілля, пише тижневик "Комментарии".

Робити кроки у цьому напрямку українські чиновники почали лише після того, як у липні видобуток вітчизняного вугілля впав зразу на 1,5 мільйонів тонн порівняно із цим же місяцем минулого року, розповідає часопис. За інформацією видання, станом на 1 жовтня запаси чорного палива складають 1,9 мільйонів тонн, що є для України історичним мінімумом.

Це вдвічі менше за об’єми, необхідні для комфортного проходження осінньо-зимового періоду, додають "Комментарии". "При цьому розраховувати на покращення не доводиться, оскільки зараз на сході країни працюють менше третини державних шахт, 25 з 95", - зауважує тижневик.

Що пропонує уряд? Україна планує закупити 1 мільйон тонн вугілля у Південно-Африканській Республіці. Але й цього не досить, а відтак є пропозиція закуповувати вугілля в Росії. "Міністр енергетики Юрій Продан каже, що у нас нема іншого виходу, оскільки йдеться про імпорт дефіцитної (антрацитової) марки", - пишуть "Комментарии".

Тижневик додає, що закуповувати вугілля будуть на російських шахтах, які належать Рінату Ахметову, а відтак воно "майже українське", а отже й кошти з бюджету підуть у кишеню донецького бізнесмена.

НАТО: Порошенко передумав?

Про "послідовність" українських можновладців щодо відновлення курсу на НАТО розмірковує "Дзеркало тижня". Тижневик нагадує, що ще у серпні Петро Порошенко доручив Кабінету міністрів розробити законопроект про скасування позаблокового статусу. Тоді ж прем’єр Арсеній Яценюк перед камерами розповідав про те, що уряд подасть у Верховну Раду законопроект про відновлення курсу України на членство в НАТО.

Все це відбувалось на тлі зростання кількості прихильників членства в цій організації — близько 50% населення. У публічному просторі цей крок мав підкреслити перед виборцями та західними партнерами послідовність нової української влади в політиці євроатлантичної інтеграції.

Та тільки Україна поки що залишається позаблоковою державою, констатує часопис. Комітет із питань нацбезпеки і оборони минулого тижня не підтримав пропозицію рекомендувати Верховній Раді прийняти законопроект про скасування позаблоковості України на засіданні 14 жовтня.

"Головний аргумент — "не на часі": скасування позаблокового статусу викличе гостру реакцію Кремля і негативно позначиться на ситуації на Донбасі", - пояснює "Дзеркало тижня".

А відтак Україні доводиться шукає свою модель безпеки, здатну захистити її від агресора.

Тижневик припускає, що Київ планує взяти за основу шведський приклад: Швеція, чия обороноздатність базується на власних силах, активно співпрацює з НАТО, не будучи її членом.

А поки що просування України до НАТО нагадує піар-акції деяких політиків напередодні виборів. "Петро Порошенко справді уникає говорити про вступ в альянс, воліючи обмежуватися заявами, що країна, "яка перебуває у стані війни, за статутом НАТО, не має права подавати заявку на вступ в організацію"", - зазначає "Дзеркало тижня".

Питання членства в НАТО ще довго буде улюбленою темою для популістів, адже, судячи з того, як розвиваються події, Україна найближчими роками не вступить у Північноатлантичний альянс, підсумовує видання.

Знову про санкції

Питання введення Україною санкцій проти Росії порушує тижневик "Фокус". Часопис нагадує, що прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк нещодавно заявив, що Київ таки зробить це, якщо Москва введе нові обмежувальні заходи щодо українських товарів.

Тижневик пише, що попри те, що уряд розробив пакет санкцій, які можуть бути застосовані щодо 209 російських компаній і більше 1000 фізичних осіб, він навряд чи вдасться до такого кроку, оскільки ефект від нього буде мізерний. "Навіть якщо відкласти "газове питання", більше половини експорту з Росії в Україну – це сировина, - цитує "Фокус" екс-міністра економіки України Володимира Ланового. – При цьому ембарго на постачання сировини не завдасть агресору жодної шкоди".

Втім, тижневик зазначає, що український бізнес не сидить склавши руки. З огляду на події на сході України, економічні зв’язки між Києвом і Москвою поступово слабшають, а українські компанії не без успіху знаходять нові ринку збуту.

Судити заочно

Про ризики чергової новації українських законотворців розповідає журнал "Кореспондент". Новим законом депутати дозволили заочно судити Віктора Януковича і його соратників, а також конфісковувати їхнє майно. Але юристи попереджають: документ можуть використовувати набагато ширше - від рейдерства до політичного шантажу.

Тижневик цитує міністра юстиції Павла Петренка, який так пояснив необхідність прийняття подібного закону: "Цей закон дозволить закінчити десятки кримільних справ проти колишніх високопосадовців. За цими справами вже заарештовані активи на десятки мільярдів гривень, але вони не можуть бути переказані до бюджету, бо нема рішення суду".

Та попри благі наміри юристи і правозахисники б’ють на сполох. "Не можна людину засуджувати заочно. Суддя не може приймати рішення про вину людини, не бачачи її. Це ненормально", - переконаний голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Юрист Микола Лукаш застерігає: "В цьому законі є багато питань, його можуть використовувати для розправи над звичайними людьми. Просто кажучи, поїхала людина за кордон, а її в цей час звинувачують у фінансуванні сепаратизму, судять і забирають все майно на користь держави".

Підготувала Наталка Матюхіна,

Служба Моніторингу ВВС

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів